Стандартні значення параметрів геометричного ряду
Велике різноманіття типів і моделей верстатів, що випускаються з геометричним рядом швидкостей головного руху та подачі, викликало необхідність стандартизації знаменника ряду j і ряду частот обертання шпинделя. При стандартизації значення j в основу покладені такі умови: 1. Прийнятий ряд повинен задовольняти умову подвоєння, що є необхідним при застосуванні багатошвидкісних електродвигунів, у яких відношення синхронних чисел рівне двом. Так, якщо в ряді частот обертання є число n1, то повинно бути також число nK = 2 n1, причому:
2. Прийнятий ряд повинен задовольняти умову удесятиріння, що є необхідною умовою градації параметрів в машинобудуванні за десятковою системою. Відповідно, якщо є частота обертання n1, то в ряду повинно бути таке число nK = 2 n1 або тоді . 3 Кожне число ряду може бути отримане з основного ряду зі знаменником jmin множенням на jnmin. Цим умовам краще за все відповідають наведені в таблиці 1 стандартні значення знаменника. Таблиця 1 — Стандартні значення знаменника геометричного ряду частот обертання
Деякі прийняті значення j не задовольняють всі поставлені вимоги. Так, j = 1, 41 та j = 2 не задовольняють умову удесятиріння, а j=1, 58 і j = 1, 78 не задовольняють умову подвоєння. Нормаль верстатобудування Н11-1 являється рекомендацією із застосування знаменника j. j = 1, 06 – має допоміжні значення і практично не застосовується. j = 1, 12 – застосовується в автоматах, напівавтоматах і інших верстатах масового і серійного виробництва, де настройки верстата відбуваються порівняно рідко. j = 1, 26; j = 1, 41 – застосовуються як основні значення для універсальних верстатів. j = 1, 58; j = 1, 78 – застосовуються рідко. Тільки в верстатах, де час обробки невеликий. j = 2 – застосовується при розрахунку множильних передач. Крім знаменників ряду j в верстатобудуванні стандартизовані і частоти обертання (див. табл. 1). Нормаль верстатобудування допускає відхилення дійсної частоти обертання від заданого стандартного значення не більше ±(j – 1) 10%. Всі наведені вище рекомендації поширюються на механізми подач. Відхилення від них може пояснюватися або спеціальними вимогами до величин переміщень (при нарізанні різьби), або коли цьому перешкоджають спеціальні механізми (храповий механізм і ін.).
|