Приклад № 2
Умова задачі Для операції токарної обробки (рис. 6.2) партії заготовок проаналізувати можливість впливу на точність обробки циліндричної поверхні стосовно вимоги співвісності таких елементарних похибок: - похибки базування; - похибки настроєння; - похибки, що спричиняється неточністю виготовлення і складання установних елементів пристрою.
Умови обробки: - обладнання – токарно-револьверний верстат з ЧПК; - різальний інструмент – прохідний різець.
Розв’язання задачі 1. Похибка базування на вимогу співвісності у розглядуваному випадку не впливатиме, оскільки виконується принцип суміщення баз – вимірювальна база (вісь поверхні Ø 60-0, 2 ) використовується і за технологічну базу завдяки встановленню заготовки саме на цю поверхню в трикулачковому самоцентрувальному патроні. 2. Похибка настроєння не впливатиме на розташування осі оброблюваної циліндричної поверхні Ø 72-0, 05відносно осі поверхні Ø 60-0, 2 , оскільки перед обробкою партії заготовок верстат не настроюється на забезпечення вимоги співвісності. 3. Похибка, що спричиняється неточністю виготовлення і складання установних елементів пристрою (трикулачкового самоцентрувального патрона) безпосередньо впливатиме на дійсне значення відхилення від співвісності. Це відхилення і, відповідно, розглядувана похибка дорівнюватиме відстані між осями контрольної оправки, затиснутої в кулачках патрона, і віссю циліндричної або конічної поверхні патрона, яка є його конструкторською основною базою. Якщо партія заготовок обробляється на одному верстаті, то похибка, що спричиняється неточністю виготовлення і складання установних елементів пристрою буде систематичною постійною похибкою.
Питання для самоконтролю 1. У яких випадках похибка встановлення не впливає на точність механічної обробки? 2. Чи впливає похибка базування на показники точності форми поверхонь? 3. Який характер виявлення має похибка базування? 4. За якої умови похибка базування не впливатиме на точність відносного розташування поверхонь? 5. Шляхи зменшення впливу похибки закріплення на точність механічної обробки. 6. Яким чином можна зменшити вплив похибки, що спричиняється неточністю встановлення пристрою на верстат, на сумарну похибку обробки? 7. Шляхи зменшення впливу похибки, що спричиняється зносом установних елементів пристрою, на точність механічної обробки. 8. Чи впливає похибка, що спричиняються пружними деформаціями технологічної системи і дією сил різання, на показники точності форми поверхонь? 9. У яких випадках похибка настроєння не впливає на точність діаметральних розмірів? 10. Чи впливає похибка, що спричиняються геометричною неточністю верстата, на показники точності форми поверхонь? 11. Чи впливає похибка настроєння на точність діаметрального розміру отвору, обробленого розвірчуванням нерегульованою розверткою? 12. Чи впливає похибка, що спричиняються температурними деформаціями технологічної системи, на показники точності форми поверхонь? 13. Шляхи зменшення впливу похибки, що спричиняється температурними деформаціями технологічної системи, на точність обробки. 14. Які елементарні похибки можуть впливати на показники точності форми поверхонь? Наведіть приклади. 6.6. Варіанти задач для індивідуальних завдань
|