ВИРІШИТИ ЗАДАЧІ. 1.У положенні “Про режим робочого часу” підприємства “Весна”, створеного у формі товариства з обмеженою відповідальністю
1. У положенні “Про режим робочого часу” підприємства “Весна”, створеного у формі товариства з обмеженою відповідальністю, було передбачено: 1) тривалість робочого часу протягом тижня встановлюється: а) для найманих працівників – 40 год.; б) учасників товариства – 45 год.; 2) для жінок, які мають дітей віком до 14 років, тривалість робочого тижня скорочується на 5 год.; 3) оплата праці здійснюється за фактично відпрацьований час; 4) в осінньо-зимовий період підприємство працює в режимі п’ятиденного робочого тижня, у весняно-літній – шестиденного робочого тижня. Прокоментуйте зазначені позиції з огляду на відповідність їх чинному законодавству.
2. Доюрисконсульта заводу звернувся начальник дільниці Когут з проханням роз’яснити йому чи вправі адміністрація зобов’язати його з’являтися на роботу за 30 хв. до початку зміни для організації робіт на дільниці. Крім того, йому нерідко доводиться залишатися на роботі після закінчення зміни, мають місце також виклики в нічну зміну, у вихідні та святкові дні для усунення виробничих недоліків. Керівник підприємства в додатковій оплаті йому відмовив, пояснивши, що Когут – працівник з ненормованим робочим днем, за що він отримує додаткову відпустку. Чи правильно поступив керівник? Як визначити, чи належить Когут до категорії працівників з ненормованим робочим днем? Чи відповідає режим Когута трудовому законодавству? Чи підлягає компенсації переробка робочого часу Когутом?
3. Горін працював на підставі трудового договору у приватній пекарні на посаді вантажника хлібобулочної машини. Щоденно тривалість його роботи коливалась від 10 до 12 годин на добу. За роботу у вихідні, святкові та неробочі дні, до якої він регулярно залучався йому не було надано ні додаткових днів відпочинку, ні компенсацію у підвищеному розмірі. Від такого перевантаження, як стверджував Горін, в нього з’явилася перевтома і підвищився тиск. Вважаючи, що порушено його трудові права на оплату праці та на відпочинок Горін звернувся до директора пекарні із вимогою надати йому додаткові дні відпочинку або виплатити компенсацію за залучення до надурочних робіт та робіт у вихідні, святкові та неробочі дні. Директор роз’яснив Горіну, що враховуючи специфіку виробництва, на підприємстві у відповідності із графіками змінності, затвердженими за погодженням із головою виборного органу первинної профспілкової організації запроваджено підсумований облік робочого часу, з підсумованим обліковим періодом – декада. При такому режимі роботи так звані «перепрацьовані» години не вважаються надурочними. Лише залучення до роботи у святкові і неробочі дні можуть вважатися надурочними, за умови, що в ці дні не було дотримано скороченої тривалості робочого часу. Проаналізуйте ситуацію. Чи було порушено права Горіна? За яких умов на підприємстві може встановлюватися підсумований облік робочого часу? Чи розповсюджуються на працівників, які працюють із підсумованим обліком робочого часу правила ст.ст. 54, 59, 65, 70, 72, 73, 106 КЗпП України? 4. При прийнятті на роботу Колодій касиром їй було встановлено гнучкий режим робочого часу. Однак вже через два місяці його було скасовано. Працівниця звернулася до директора з проханням відновити попередній режим роботи. Адміністрація повідомила, що такий режим роботи виявився не ефективним, не був погоджений із виборним органом первинної профспілкової організації. Крім того, на підприємстві відбулися зміни в організації виробництва та праці, а тому довелося перейти на багатозмінний режим роботи. За таких умов гнучкий режим робочого часу встановлювати не рекомендується. Колодій було запропоновано працювати на умовах неповного робочого дня. Якщо ж вона не погодиться, то може бути звільнена за п.6 ст.36 КЗпП України. Колодій звернулася за роз’ясненням до юрисконсульта заводу. При цьому відзначила, що не є членом профспілки, а тому згоди виборного органу первинної профспілкової організації не потрібно для встановлення їй гнучкого режиму робочого часу. Крім того вона як мати неповнолітнього сина, змушена щоденно його відводити і забирати зі школи. Працювати на умовах неповного робочого часу їй не вигідно, оскільки це істотно відобразиться на заробітку. Що є підставою для встановлення гнучкого режиму робочого часу? Проаналізуйте ситуацію на відповідність її трудовому законодавству. Виступіть у ролі юрисконсульта та дайте обґрунтовану відповідь, аналізуючи аргументи сторін.
|