Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Складання звіту про власний капітал підприємства





Зміст і форма звіту про власний капітал (Форма №4), а також загальні вимоги до розкриття його статей визначаються П(С)БО 5. Метою складання звіту про власний капітал (додаток Г) є розкриття інформації про зміни у складі власного капіталу протягом звітного періоду, тобто року.

Зміни можуть бути як до збільшення власного капіталу, так і до його зменшення.

У тому випадку, коли показники призводять до зменшення залишку відповідного елемента власного капіталу, дані у графах 3–11 наводяться у дужках.

Найменування колонок форми № 4 з графи 3 по графу 11 – це розташовані по горизонталі статті розділу 1 «Власний капітал» Пасиву Балансу, які в самому Балансі розташовані по вертикалі. Статті «Скоригований залишок на початок року» (ряд. 050) і «Залишок на кінець року» (ряд. 300) відповідають даним графи 3 «На початок звітного періоду» і графи 4 «На кінець звітного періоду» форми 1 " Баланс" за відповідними показниками.

Таким чином, якщо розділ 1 Пасиву Балансу відображає тільки початковий і кінцевий результат звітного року з власного капіталу, то форма № 4 розшифровує події або операції, які визначили цей кінцевий результат. Іншими словами, можна сказати, що у формі № 4 відображаються причини зміни (джерела збільшення чи причини зменшення) власного капіталу підприємства.

Джерелами власного капіталу є:

внесений капітал (гр. 3, 4, 5);

капітал, отриманий підприємством у результаті діяльності (гр. 6, 7, 8).

Власний капітал може зменшуватися на суму неоплаченого (гр. 9) і вилученого (гр. 10) капіталу.

Вертикально у формі № 4 у вигляді статей виписані причини, з яких власний капітал підприємства збільшується або зменшується. Розглянемо їх детальніше.

Коригування. У цьому розділі три статті безпосередньо коригують залишок власного капіталу на початок року, а четверта «Скоригований залишок на початок року» (ряд. 050) показує його скориговану величину.

Стаття «Зміна облікової політики» (ряд. 020) напряму, «пов'язана» з нормами П(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах». Пунктом 12 П(С)БО 6 визначено, що вплив змін облікової політики на події та операції минулих періодів відображається шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок року. У зв'язку із цим рядок 020 може «кореспондувати» (звичайно, умовно) тільки з графою 8 «Нерозподілений прибуток».

Стаття «Виправлення помилок» (ряд. 030) призначена для коригування власного капіталу на величину помилок, допущених при складанні фінансових звітів у попередніх періодах. Згідно з пунктом 4 П(С)БО 6 виправлення таких помилок здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року. Таким чином, і за цією статтею коригування робиться за графою 8.

Переоцінка активів. Переоцінка основних засобів передбачена П(С)БО 7 «Основні засоби», переоцінка нематеріальних активів — П(С)БО 8 «Нематеріальні активи».

Що стосується переоцінки незавершеного будівництва, то, з одного боку, П(С)БО 7 «Основні засоби» поширюється на всі необоротні активи (див. «Загальні положення» цього стандарту), але, з іншого боку, коли справа стосується переоцінки, в Положенні (стандарті) чітко написано «основних засобів», перелік яких, у свою чергу, визначений пунктом 5 П(С)БО 7 «Основні засоби»: незавершеного будівництва у цьому переліку немає.

На сьогодні питання, пов'язане з переоцінкою незавершеного будівництва, до кінця не врегульоване. Але оскільки у формі № 4 передбачені статті для відображення такої операції, то в них і слід відображати результат переоцінки незавершеного будівництва.

Що стосується інших статей розділу, який розглядається, то:

«Дооцінка основних засобів» (ряд. 060), «Дооцінка нематеріальних активів» (ряд. 100) збільшує величину додаткового капіталу, а отже, відображається за графою 6.

«Уцінка основних засобів» (ряд. 070), «Уцінка нематеріальних активів» (ряд. 110) зменшує величину додаткового капіталу, тому також відображається за графою 6, але у дужках.

Стаття «Чистий прибуток (збиток) за звітний період» (ряд. 130) заповнюється на підставі даних форми № 2 «Звіт про фінансові результати»: переносяться показники рядків 220 і 225, які відображаються за графою 8.

Розподіл прибутку.

Три статті (чотири рядки) становлять зазначений розділ.

Стаття «Виплати власникам (дивіденди)» (ряд. 140) зменшує власний капітал підприємства. Оскільки дивіденди можуть виплачуватися як за рахунок прибутку підприємства, так і за рахунок резервного капіталу, то відповідні суми відображаються за графами 7-8.

Статті «Направлення прибутку до статутного капіталу» (ряд. 150) та «Відрахування до резервного капіталу» (ряд. 160) не зменшують власний капітал, бо на скільки поменшає показник за графою 8, на стільки ж збільшиться показник за графою 3 або(та) 7 (відповідно). Тобто власний капітал перерозподіляється відповідно до рішення учасників (засновників).

Внески учасників.

Стаття «Внески в капітал» (ряд. 180) показує збільшення статутного (гр. 3), пайового (гр. 4), додатково вкладеного (гр. 5) капіталу за рахунок внесків учасників.

Стаття «Погашення заборгованості з капіталу» (ряд. 190) показує зменшення заборгованості учасників із внесків до статутного, пайового, додатково вкладеного капіталу, сума якої відображається за графою 9.

Вилучення капіталу.

Стаття «Викуп акцій (часток)» (ряд. 210) заповнюється у тому випадку, якщо залишилися на кінець звітного року викуплені протягом цього року акції власної емісії. Вартість таких акцій відображається за графою 10, збільшуючи вилучений капітал, що, у свою чергу, зменшує власний капітал підприємства.

Стаття «Перепродаж викуплених акцій (часток)» (ряд. 220) заповнюється у тому випадку, якщо протягом року перепродувалися викуплені акції. Вартість викупу при цьому відображається за графою 10, зменшуючи вилучений капітал, а власний капітал – збільшуючи або зменшуючи на різницю між вартістю перепродажу і номінальною вартістю.

Стаття «Анулювання викуплених акцій» (ряд. 230) заповнюється у тому випадку, якщо протягом звітного року викуплені акції анулювалися, у результаті чого у графі 10 відображається зменшення вилученого капіталу, але одночасно відбувається і зменшення статутного капіталу.

Стаття «Вилучення частки в капіталі» (ряд. 240) заповнюється у тому випадку, якщо учасникові, який виходить з товариства, повертається його внесок. При цьому розмір внеску зменшує статутний або пайовий капітал, а отже, відображається за графою 3 або 4. При цьому одночасно збільшується вилучений капітал, який відображається за графою 10.

Стаття «Зменшення номінальної вартості акцій» (ряд. 250) заповнюється у результаті проведення операції зменшення номінальної вартості. При цьому зменшується власний капітал підприємства шляхом зменшення статутного капіталу за графою 3. Крім того, цю різницю відображають за графою 10.

Інші зміни у капіталі.

У статті «Списання невідшкодованих збитків» (ряд. 260) підприємства відображають суму таких збитків за рахунок джерел їх погашення. Такими джерелами можуть бути (передусім) резервний капітал (гр. 7) і нерозподілений прибуток (гр. 8).

У статті «Безплатно отримані активи» (ряд. 270) відображається вартість безплатно отриманих активів (основних засобів, незавершеного будівництва, нематеріальних активів), які збільшують інший додатковий капітал підприємства, – значить, ця вартість відображається за графою 6.

Стаття «Разом змін у капіталі» (ряд. 290) визначається арифметично як сума рядків 060 та 280 за графами 3-11.

У табл. 3.1 наведена схема заповнення Звіту про власний капітал, в якій виділені темним кольором ті клітинки звіту, що можуть бути заповнені.

Таблиця 3.1

Схема заповнення звіту про власний капітал підприємства

Стаття Код Статутний капітал   Пайовий капітал Додатковий вкладений капітал Інший додатковий капітал Резервний капітал Нерозподілений прибуток Неоплачений капітал Вилучений капітал Разом
                     
Залишок на початок року   + + + + + +/ (-) (-) (-) +/ (-)
Коригування:                    
Зміна облікової політики             +/ (-)     +/ (-)
Виправлення помилок             +/ (-)     +/ (-)
Інші зміни             +/ (-)     +/ (-)
Скоригований залишок на початок року   + + + + + +/ (-) (-) (-) +/ (-)
Переоцінка активів:                    
Дооцінка основних засобів         +         +
Уцінка основних засобів         (-)         (-)
Дооцінка незавершеного будівництва         +         +
Уцінка незавершеного будівництва         (-)         (-)
Дооцінка нематеріальних активів         +         +

Продовження табл. 3.1

Уцінка нематеріальних активів         (-)         (-)
    +     (-)   +      
Чистий прибуток (збиток) за звітний період             +/ (-)     +/ (-)
Розподіл прибутку:                    
Виплати власникам (дивіденди)             (-)     (-)
Спрямування прибутку до статутного капіталу   +         (-)      
Відрахування до резервного капіталу           + (-)      
                     
Внески учасників:                    
Внески до капіталу   + + +       (-)    
Погашення заборгованості з капіталу       +     (-) +   +/ (-)
                     
Вилучення капіталу:                    
Викуп акцій (часток)                 (-) (-)
Перепродаж викуплених акцій (часток)       +/ (-)   (-) (-)   + +
Анулювання викуплених акцій (часток)   (-) (-) +/ (-)   (-) (-)   + (-)
Вилучення частки в капіталі                 (-) (-)
Зменшення номінальної вартості акцій   (-)   +           (-)
Інші зміни в капіталі:                    
Списання невідшкодованих збитків   (-) (-) (-)   (-) +      
Безкоштовно отримані активи         +         +
        + (-) (-)   + + +/ (-)
Разом змін в капіталі   +/ (-) +/ (-) +/ (-) +/ (-) +/ (-) +/ (-) +/ (-) +/ (-) +/ (-)
Залишок на кінець року   + + + + + +/ (-) (-) (-) +/ (-)

Питання та завдання для самоперевірки та контролю засвоєння знань

Питання для самоконтролю

1. Що являє собою власний капітал підприємства?

2. Охарактеризуйте функції власного капіталу.

3. Дайте характеристику джерелам формування власного капіталу.

4. Перерахуйте види власного капіталу підприємства.

5. Назвіть методи збільшення статутного капіталу акціонерних товариств.

6. Назвіть методи збільшення і зменшення статутного капіталу ТОВ.

7. Охарактеризуйте механізм функціонування статутного капіталу ТОВ.

8. Що таке пайовий і резервний капітал?

9. За якими ознаками поділяються резерви підприємства?

10. На які цілі може використовуватись резервний капітал?

11. Охарактеризуйте додатково вкладений капітал та інший додатковий капітал.

12. Що таке резерв сумнівних боргів?

 







Дата добавления: 2014-11-10; просмотров: 776. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!




Картограммы и картодиаграммы Картограммы и картодиаграммы применяются для изображения географической характеристики изучаемых явлений...


Практические расчеты на срез и смятие При изучении темы обратите внимание на основные расчетные предпосылки и условности расчета...


Функция спроса населения на данный товар Функция спроса населения на данный товар: Qd=7-Р. Функция предложения: Qs= -5+2Р,где...


Аальтернативная стоимость. Кривая производственных возможностей В экономике Буридании есть 100 ед. труда с производительностью 4 м ткани или 2 кг мяса...

Гидравлический расчёт трубопроводов Пример 3.4. Вентиляционная труба d=0,1м (100 мм) имеет длину l=100 м. Определить давление, которое должен развивать вентилятор, если расход воздуха, подаваемый по трубе, . Давление на выходе . Местных сопротивлений по пути не имеется. Температура...

Огоньки» в основной период В основной период смены могут проводиться три вида «огоньков»: «огонек-анализ», тематический «огонек» и «конфликтный» огонек...

Упражнение Джеффа. Это список вопросов или утверждений, отвечая на которые участник может раскрыть свой внутренний мир перед другими участниками и узнать о других участниках больше...

Общая и профессиональная культура педагога: сущность, специфика, взаимосвязь Педагогическая культура- часть общечеловеческих культуры, в которой запечатлил духовные и материальные ценности образования и воспитания, осуществляя образовательно-воспитательный процесс...

Устройство рабочих органов мясорубки Независимо от марки мясорубки и её технических характеристик, все они имеют принципиально одинаковые устройства...

Ведение учета результатов боевой подготовки в роте и во взводе Содержание журнала учета боевой подготовки во взводе. Учет результатов боевой подготовки - есть отражение количественных и качественных показателей выполнения планов подготовки соединений...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2025 год . (0.013 сек.) русская версия | украинская версия