Аналіз беззбитковості виробництва
Точка беззбитковості (ТБЗ) являє собою такий обсяг діяльності підприємства, коли доходи дорівнюють витратам. Відповідно фінансовий результат дорівнює нулю. Тобто це обсяг реалізації, по досягненні якого підприємство починає отримувати прибуток. У натуральному вимірюванні цей показник розраховується за наступним чином:
Точку беззбитковості можна розглядати як беззбитковий обсяг продажу у натуральних одиницях або у грошовому вимірі, а також як беззбиткову виробничу потужність. Виробнича потужність - це обсяг виробництва продукції, якого підприємство може досягти в даний період часу, маючи реальну кількість виробничих ресурсів. Таким чином, визначити критичний обсяг діяльності можна за допомогою формул, отриманих шляхом трансформування формули (11.2):
або
Точка беззбитковості у відсотках (беззбиткова виробнича потужність) визначається за формулою:
Визначення так званої зони безпеки підприємства пов'язано з розрахунком запасу міцності. Запас міцності являє собою максимально припустиме зменшення обсягу діяльності підприємства без ризику отримати збиток. Тобто запас міцності - це рівень поточної діяльності суб'єкта підприємництва, що перевищує точку беззбитковості. Цей показник можна розраховувати як в грошовому, так і в натуральному вимірі, а також порівнюючи фактичне та беззбиткове завантаження виробничих потужностей:
Відповідно коефіцієнт запасу міцності - це відносне падіння обсягів реалізації, яке може дозволити собі підприємство до досягнення точки беззбитковості:
Запас міцності буде змінюватися відповідно до коливань обсягу продажу, величини постійних витрат і значення коефіцієнта маргінального доходу, оскільки критичний обсяг діяльності визначається рівнем постійних витрат і коефіцієнтом маргінального доходу. Звідси збільшення запасу міцності за незмінних обсягів діяльності та коефіцієнта маргінального доходу можна досягти лише шляхом зменшення рівня постійних витрат. Другим шляхом для відображення взаємозв'язку між витратами, обсягом діяльності та прибутком є побудова графіків. Графік беззбитковості демонструє рівень постійних та змінних витрат і величину доходу від продажу за різних обсягів діяльності підприємства (рис. 11.2). Значення цього методу аналізу полягає в тому, що він дає змогу виявити і наочно відобразити залежності між доходами та витратами підприємства і відповідно динаміку зміни величини прибутку. У ході його побудови лінія повних витрат формується шляхом додавання до величини постійних витрат змінної складової. Лінія доходу від реалізації будується з точки нульового значення. Обидві лінії (доходу та повних витрат) перетинаються в точці беззбитковості.
Рис. 11.2.Графік беззбитковості
Інший спосіб графічного аналізу беззбитковості - побудова графіку маргінального доходу (рис. 11.3). Цей графік дає можливість виявити динаміку приросту прибутку підприємства, який тотожний приросту маргінального доходу. Для його побудови спочатку відображають лінію змінних витрат, а потім постійних. Рис. 11.3.Графік маргінального доходу Як бачимо, загальний маргінальний дохід збільшується прямо пропорційно обсягу продажу. На обох графіках величина прибутку характеризується відстанню між лінією доходу від продажу та лінією повних витрат. Графік прибутку описує залежність прибутку від зростання обсягу діяльності. Як видно з рис.11.4, різниця між обсягом продажу і змінними витратами (тобто маргінальний дохід) зрівнюється з постійними витратами в точці беззбитковості. Рис. 11.4. Графік прибутку
Праворуч від точки беззбитковості маргінальний дохід перевищує постійні витрати і формує прибуток. Коефіцієнт маргінального доходу являє собою кут лінії прибутку, та розраховується за формулою:
Чим більше цей коефіцієнт, тим ближче до початку координат розташована точка беззбитковості. Коефіцієнт маргінального доходу означає, яку величину маргінального доходу приносить кожна гривня доходу від реалізації для покриття постійних витрат та отримання прибутку. Він характеризує величину, на яку змінюється прибуток за зміни обсягу реалізації. Використовуючи останній графік (рис.11.4), можна визначити ступінь впливу зміни обсягу випуску на величину прибутку, якщо всі інші чинники залишаються незмінними.
|