Опис методу та установки
Нині для вивчення спектрів широко використовують призмові спектроскопи, дія яких ґрунтується на явищі дисперсії світла. Основною частиною спектроскопа є призма, яка розкладає на спектр паралельний пучок падаючого білого світла. Показник заломлення променів залежить від довжини хвилі, тому з призми виходять монохроматичні пучки променів під різними кутами, і спектр складається з окремих різноколірних ліній (лінійчастий спектр).
Для пояснення методу визначення показника заломлення речовини, з якої виготовлено призму спектроскопа, розглянемо заломлення світла в симетричній тригранній призмі (рис. 1). Монохроматичний промінь РМ, який заломився у призмі, виходить у напрямі NQ, що утворює з первісним напрямом деякий кут 5. Для цієї призми кут відхилення Нехай і1 — кут падіння променя на грань АВ, і2 — кут заломлення у призмі, п — показник заломлення другого середовища відносно першого, тоді за законом заломлення світла При виході з призми кут падіння променя — При симетричному проходженні променя MN через призму ( Мінімальний кут відхилення Оскільки для кута найменшого відхилення то Підставивши замість і2 його значення, дістанемо
звідки Підставляючи у вираз для закону заломлення світла значення і 1 та і 2, маємо
Із (1) можна визначити показник заломлення п матеріалу призми, виміривши гоніометром кут найменшого відхилення Гоніометр ГС-5 є оптичним вимірювальним приладом лабораторного типу, призначений для вимірювання: • кутів між плоскими полірованими гранями твердих прозорих та непрозорих деталей; • показника заломлення прозорих твердих матеріалів за виміряним кутом; • дисперсії та кута найменшого відхилення призм; • пірамідальності призм. Крім того, гоніометр ГС-5 використовують для дослідження параметрів дифракційних решіток.
|