Відомо, що в цей час ручною працею зайнято близько третини робітників – у промисловості, більше половини – у будівництві, три чверті – у сільському господарстві
Тому механізація ручних робіт є резервом підвищення продуктивності праці, вивільнення робітників для інших учасників виробництва. Крім того, робота за допомогою механізмів різко покращує й умови праці. На багатьох підприємствах, особливо великих, організація роботи зі скорочення ручної праці здійснюється в плановому порядку. Виконання плану скорочення чисельності робітників, зайнятих важкою фізичною й малозмістовною ручною працею, розраховується розподілом звітного показника на плановий. Розрахунки ведуться як по підприємству в цілому, так і по його підрозділах з виділенням механізації праці жінок.
Питому вагу ручної праці можна визначити трьома способами: - за кількістю робітників, що виконують роботу вручну (при машинах і механізмах і не при машинах і механізмах): (5.22) - за трудомісткістю ручних робіт: , (5.23) де – трудомісткість ручних робіт; – трудомісткість усієї продукції.
- за кількістю робочих місць, на яких використовується ручна праця: (5.24) де – кількість робочих місць, де використовується ручна праця; – загальна кількість робочих місць.
Наведений порядок розрахунків не є точним, тому що припускає, що механізована праця не може бути рівною 100 %. Однак, дослідження робочого часу встановили, що навіть у робітників, які обслуговують машини й механізми, частка ручної праці досить значна. Наприклад, у верстатників майже всі операції з обслуговування верстата є ручними (установка й зняття деталей, закріплення різального інструменту, контроль розмірів оброблюваних деталей та ін.), а частка активного спостереження за роботою встаткування невелика. Звичайно, рівень докладених фізичних зусиль у токаря менший, чим у слюсаря, що обробляє металеву заготовку вручну. Тому для визначення реальних масштабів застосування ручної праці необхідний аналіз структури оперативного часу й часу обслуговування робочих місць. Використовуючи ці дані можна точніше визначити питому вагу ручної праці (4-й спосіб): (5.25) де , , – час підготовчо-заключних операцій, виконуваних вручну, те ж за оперативни і часом обслуговування (тобто виконання вручну); – норма штучно-калькуляційного часу; – час на відпочинок і особисті потреби, що входять у норму.
Аналіз наводиться на підставі даних таблиці 5.3. Таблиця 5.3
|