Тема 12. Культура та світ особистості
Поняття культури. Основні концептуальні підходи до визначення культури в сучасній культурології. Культура як "сукупність символів" (Е.Кассірер), "форма розумової діяльності" (М.Вебер), "прояв релігійного духу" (Ж.Марітен), "система комунікацій" (К. Леві-Строс), "інтелектуальний аспект штучного середовища" (А.Моль). "Людський вимір" культури. Культура, "антикультура", "контркультура" субкультура. Матеріальна та духовна культура. Технологічна, виробнича, організаційна, екологічна, політична, правова, моральна, естетична, філософсько-світоглядна, наукова культура. Суспільні норми як елемент культури. Структура і функції духовної культури. Гуманістична спрямованість культури. Духовна культура в контексті соціальних, раціональних та загальнолюдських пріоритетів. Тема 13. Сутність ціннісного (аксіологічного) виміру світу Цінності як ядро світоглядної проблематики. Цінності як чинник спрямованості потреб, інтересів і емоційних переживань. Цінності і вибір суб’єктом цілей, засобів, результатів і умов діяльності. Аксіологія як теорія цінностей. Базові (ключові) цінності людського буття. Ієрархія цінностей. Цінність: життєвий смисл, оцінка, ціннісна орієнтація, вибір. Історичні типи ціннісних орієнтацій: благо, воля, добро, корисність, істина, правда, творчість, мудрість, краса і ін. Аксіологічна тематика і сучасність. Альтернативні системи цінностей і проблема виживання людства. Цінності і розв'язання глобальних проблем сучасності. Ціннісний вибір сучасного людства. Значення вибору і формування ціннісних орієнтацій для процесу становлення української держави і суспільства. Тема 14. Людство у XXI-му столітті Глобальні проблеми цивілізації та шляхи їх розв'язання. Сучасна глобальна ситуація; політичні, екологічні, демографічні, економічні проблеми і необхідність їхнього розв’язання для виживання і цивілізованого існування людства. Ієрархія глобальних проблем, їхня природа і шляхи вирішення. Стимули і потенціали суспільного розвитку. Світові футурологічні організації. Римський клуб. Дослідження перспектив розвитку сучасної цивілізації. Сучасна глобалістика і альтернативи майбутнього. Концепції "соціально-екологічного песимізму" (Дж.Форрестер, Д.Медоуз, М.Месарович, Е.Пестель), створення загального "світового порядку" (Б.Гаврилишін), оптимізації взаємодії суспільства і природи (А.Печеї, О.Тоффлер). Гуманістична місія соціального прогнозування та його духовні засади. Земна цивілізація перед вибором перспектив розвитку людства.
Тема 15. Особливості методології гуманітарних та суспільствознавчих наук (філософія, право, менеджмент, туризмологія, політологія, культурологія, соціологія, релігієзнавство, історія, психологія та педагогіка) Типологія філософських і методологічних проблем науки, їх виникнення і особливості розвитку. Філософія та самосвідомість вченого. Метод і методологія. Методологія та стиль мислення. Основні методи наукового пізнання. Форми наукового пізнання. Наукове пізнання в контексті сучасної інформаційно-комп’ютерної революції. Зміни характеру філософських і методологічних проблем сучасної науки в процесі розвитку суспільства. Проблема взаємодії науки і виробництва. Специфіка гуманітарного пізнання. Світоглядний характер потенційних можливостей розвитку різноманітних сфер духовної культури і гуманістичної діяльності.
Плани лекцій для студентів денної форми навчання Тема 1. Філософія, її предмет і функції (2 години) 1. Філософія як форма свідомості та світогляду. 2. Специфіка філософського освоєння дійсності. 3. Призначення філософії, її функції. Тема 2. Філософія Стародавнього Світу (2 години) 1. Філософія Стародавнього Китаю. 2. Філософія Стародавньої Індії 3. Філософія давньої Греції: її періодизація. Досократична філософія. 4. Філософія Сократа, Платона та Аристотеля. 5. Елліністична філософія.
|