Лабораторна робота №1
Чиновники такие же люди, как и я. Моя вежливость и уверенность – первый шаг к успешному решению вопроса. В кабинет чиновника стучать излишне, входя в кабинет, не обязательно останавливаться у дверей, стул перед столом чиновника для того, чтобы посетители сидели на нем.
В коридорах власти не стесняюсь спрашивать, чиновники люди отзывчивые, они помогут советом и подскажут, куда обратиться. При обращении к чиновнику я четко формулирую свой вопрос, ведь это 80% его решения.
Если слова могут быть проигнорированы, то бумажное обращение вряд ли. Гарантия ответа на Ваше обращение – входящий номер, дата, ФИО и подпись принявшего на копии обращения.
Бесполезно обижаться на чиновников, если обращение к ним в итоге не привело к решению вопроса. Многие вопросы можно решить в суде. Так, для решения многих бытовых вопросов, например, в споре между соседями, эффективнее может оказаться обращение к мировому судье.
Вступ
Дисципліна “Комп’ютерна логіка” є однією з базових в системі знань i вмінь, що формують бакалавра та інженера - системотехніка з напряму підготовки комп’ютерна інженерія за спеціальностями “Спеціалізовані комп’ютерні системи” та “Комп’ютерні системи та мережі”. Метою викладення дисципліни “Комп’ютерна логіка” є вивчення методів подання чисел в ЕОМ, алгоритмів виконання основних арифметичних та логічних операцій з числами в різних системах числення, основ математичної логіки, аналізу та синтезу цифрових операційних та керуючих автоматів. Вивчення дисципліни “Комп’ютерна логіка” дає студентам необхідну теоретичну і практичну підготовку для того, щоб вміти розробляти i аналізувати алгоритми переробки дискретної інформації складних процесів, складати структурні схеми комбінаційних логічних схем та автоматів з пам’яттю, ефективно розв’язувати практичні задачi з прикладної теорії цифрових автоматів з використанням ЕОМ. Виконання студентами лабораторних робіт з курсу “Комп’ютерна логіка” дозволяє закріпити теоретичні знання і практичні навики.
Лабораторна робота №1 Дослідження булевих функцій двох змінних Мета роботи: вивчення булевих функцій двох змінних Програмне забезпечення: CircuitMaker 5
1. Теоретичні відомості Математичний апарат, який описує дії дискретних пристроїв, базується на алгебрі логіки, її ще називають по імені автора – англійського математика Джорджа Буля (1815 – 1864) булевою алгеброю. Практичне застосування алгебри логіки першим знайшов американський вчений Клод Шеннон у 1938 р. при дослідженні електричних кіл з контактними вимикачами. Для формального опису цифрових автоматів використовується апарат алгебри логіки. Логічною (булевою) змінною називається величина, яка може приймати тільки два значення 0 і 1. Сукупність різних значень змінних називаються набором. Основним предметом булевої алгебри є висловлювання – просте твердження, про яке можна стверджувати: істинне воно (позначають символом 1) або хибне (позначають символом 0). Прості висловлювання позначають буквами, наприклад , які у цифровій техніці називають змінними (аргументами). У даний час головна задача алгебри логіки – аналіз, синтез і структурне моделювання будь-яких дискретних скінчених систем. Змінну із скінченим числом значень (станів) називають перемикальною, а з двома значеннями – булевою. Операція – це чітко визначена дія над одним або декількома операндами, яка створює новий об’єкт (результат). У булевій операції операнди і результат набувають “булевого значення 1” і “булевого значення 0”. Булеві функції можуть залежати від однієї, двох і в цілому - змінних. Булева функція n – аргументів може мати до наборів. Оскільки функції приймають тільки два значення, загальне число булевих функцій n – аргументів дорівнює . Отже, функція одного аргумента може мати чотири значення: ; ; (константа 1); (константа 0). Два аргументи надають 16 значень функції. Логічні функції двох змінних приведені в таблиці 1. Основними булевими операціями є заперечення (операція НЕ, інверсія), диз’юнкція (операція АБО, логічне додавання, об’єднання) і кон’юнкція (операція І, логічне множення). Таблиця 1 – Структурні формули та назви логічних функцій
Операції заперечення, диз’юнкції і кон’юнкції можна задати за допомогою таблиць істинності, у яких зліва подані значення операндів, а справа значення булевої функції.
Графічні позначення логічних елементів
Програма CircuitMaker призначена для моделювання роботи цифрових схем. В табл. 2 наведено опис основних піктограм панелі інструментів. Таблиця 2 – Основні піктограми панелі інструментів
Приклад виконання лабораторної роботи.
Дослідити логічну функцію: . Графічна схема дослідження функції , розроблена в середовищі CircuitMaker 5, приведена на рис. 1.
Рис. 1. Схема дослідження логічної функції.
На рис. 2 приведені часові діаграми роботи схеми.
Рис. 2. Часові діаграми роботи схеми.
|