Лабораторна робота №9
Дослідження роботи лічильників Мета роботи: навчитися проектувати лічильники з заданим коефіцієнтом ділення на основі тригерів. Програмне забезпечення: Circuit Maker 5.
1. Теоретичні відомості Лічильники – пристрої, які під дією вхідних імпульсів переходять із одного стану в інший і при цьому відображають в певному коді число імпульсів, що поступило на вхід. Лічильник, який складається із Реверсивний лічильник може працювати як на додавання, так і на віднімання. Лічильники характеризуються модулем (коефіцієнтом) підрахунку. Модуль визначає кількість можливих станів лічильника. Після приходу на лічильник За способом кодування внутрішніх станів (за модулем підрахунку) лічильники поділяються на двійкові, двійково-десяткові, із визначеним модулем, із змінним модулем, Джонсона. За напрямом підрахунку лічильники поділяються на сумуючі, віднімаючі, реверсивні. За способом організації внутрішніх зв’язків: з послідовним переносом, з паралельним переносом, з комбінованим переносом. В лічильниках з послідовним переносом – імпульси, які підлягають підрахунку, поступають на вхід першого тригера, а сигнал переносу передається послідовно від одного розряду до другого (рис. 1, рис. 2). Такі лічильники складаються з асинхронних Т – тригерів з прямим або інверсним керуванням або Основна перевага лічильників з послідовним переносом – проста схема. Недолік – порівняно низька швидкодія, оскільки тригери спрацьовують послідовно один за другим.
Рис. 1. Функціональна схема асинхронного лічильника з послідовним переносом. Рис. 2. Часові діаграми
Лічильники з паралельним переносом складаються із синхронних Вхідні імпульси поступають одночасно на всі тактові входи, а кожний з тригерів служить по відношенню до наступного тільки джерелом інформаційних сигналів (рис. 3). Рис. 3. Функціональна схема синхронного лічильника з паралельним переносом. Спрацювання тригерів паралельного лічильника відбувається синхронно і затримка переключення лічильника дорівнює затримці одного тригера (рис. 4). Рис. 4. Часові діаграми роботи лічильника. В лічильниках з паралельно-послідовним переносом тригери об’єднані в групи так, що окремі групи утворюють лічильник з паралельним переносом, а групи з’єднуються послідовним переносом. Рис. 5.Функціональна схема синхронного лічильника з послідовним переносом. Функціональна схема синхронного реверсивного лічильника приведена на рис. 6. Рис. 6. Функціональна схема синхронного реверсивного лічильника: Лічильник – дільник (сумуючий, віднімаючий) з послідовним переносом в коді 8421 з коефіцієнтом ділення За допомогою додаткового логічного елемента можна змінювати коефіцієнт ділення в межах
Рис. 7. Функціональна схема лічильника з коефіцієнтом ділення К=11.
Рис. 8. Часова діаграма роботи лічильника з коефіцієнтом ділення К=11.
|