Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Філософія вселенського песимізму А.Шопенгауера.





філософія після Просвітництва почала еволюціонувати в напрямку ірраціоналізму. Виявилося, що людське буття, людський світ неможливо структурувати в логіці понять. Романтики (Шлегель, Шлейєрмахер, Шеллінг, Новаліс), а також такі філософи, як Кіркегор, Шопенгауер, Ніцше категорично відмовилися від раціоналізму. Вони віддали перевагу міфові, мистецтву і таким пізнавальним засобам, як переживання, розуміння, інтуїція. Представники “філософії життя” – Шопенгауер, Ніцше, Дільтей, Бергсон, Зіммель, Шпенглер – розглядають світ як “потік життя”, у якому розум, свідомість відіграють лише технічну роль, оскільки найголовніші життєві процеси відбуваються без участі інтелекту.

Артур Шопенгауер (1788-1860) як філософ формувався під впливом Платона й Канта та індійського буддизму. Він різко критикував Гегеля. Головна праця: “Світ як воля й уявлення”. Цікаві його погляди на сутність і призначення філософії. Шопенгауер уважав, що будь-яка людина філософує, це зумовлено її розумінням небезпеки свого становища, людині важко усвідомлювати власне існування ненадійним, випадковим як на початку, так і в кінці, і притому надто коротким. Їй важко змиритися з тим, що особистість нескінченно мала у безмежному просторі та серед численних істот. Людина хоче пізнати всесвіт тому, що хоче зрозуміти своє місце у ньому. Шопенгауер також наголошував, що не дух часу визначає філософію, а філософія визначає дух часу, події епохи. На філософію позитивний вплив мають винятково видатні люди, а на них впливають їх попередники. У історії філософії Шопенгауер розрізняє три способи мислення: догматизм – це коли висловлюються певні думки про об’єкт, про речі світу, які вони самі в собі та якими повинні бути; скептицизм – висловлює сумнів щодо того, що можна пізнати щось у речах-у-собі; критицизм – з’являється у Канта, поєднує і догматизм і скептицизм, слугує їм посередником і суддею, зважує їх права, досліджуючи не речі, а загальну здатність пізнання.

Шопенгауер зазначав: “Майже завжди існувала думка, що завдання філософії полягає у вишукуванні чогось глибоко прихованого, відмінного від світу, прихованого ним”. Така думка спричинена станом справ у науках. Тривалий час побутувала хибна думка – закон підстави буде існувати навіть тоді, коли зникне світ, а також – світ у своєму існуванні незалежний від суб’єкта. Але, сьогодні, зазначав Шопенгауер, для нас стало очевидним, що світ грандіозне шарлатанство і не потрібно шукати чогось прихованого, характер світу – це безумовна чесність, і він насправді те, за що себе видає, потрібно тільки добре вдивлятися в нього. Пізнання, яке шукає підстави і відсилає від однієї речі до іншої – придатне тільки для науки, для розуму. Філософське пізнання самодостатнє та завершене, це платонівська ідея, яку отримано через ясне, об’єктивне споглядання. У ньому кожна річ видає себе за те, що вона є, висловлює себе до кінця та не відсилає від однієї речі до іншої, намагаючися дотримуватися закону підстави. Матеріал, із якого повинна бути створена філософія поняття; вони є для філософа тим, чим є мармур для скульптора; філософ – художник розуму,його мистецтво полягає в тому, що він весь світ (тобто всі уявлення), а також те, що знаходиться у нашому внутрішньому світі, відображає для розуму, тобто точно повторює in abstracto світ і свідомість. Науку може вивчати кожен – із більшим чи меншим зусиллям, але від мистецтва кожен отримує тільки те, що вносить у нього сам, мистецтво має справу не лише з розумом, а з найсокровеннішою сутністю людини. Учені пізнають винятково явища, а філософ, музикант, художник, поет – пізнають речі-в-собі. Шопенгауер зазначає, що його філософія у своїй глибинній основі відрізняється від усіх існуючих тим, що вона не є як решта, простим застосуванням закону підстави, вона не наука, а мистецтво, вона фіксує не те, що повинно бути, а лише те, що є. Світ повинен повторитися в матеріалі розуму. Об’єкт філософського споглядання повинен бути вирваний зі світового потоку і повністю ізольований, тоді ми звільняємося від “чому”, від “коли” – тобто від усього, що вимагає закон підстави. Отже, у філософії повинні реалізуватися два принципи: щодо суб’єкта – свобода від волі; щодо об’єкта – свобода від закону підстави.

Визначальний онтологічний і гносеологічний принцип філософії Шопенгауера – ВОЛЯ. Воля – це річ-у-собі. Сам Шопенгауер зауважує, що всю його філософію можна сформулювати в одному реченні: “ Світ – це самопізнання волі”. Світ – це уявлення суб’єкта пізнання. Воля – реальне, а світ уявлення – це дзеркало реального. Воля – світова душа. А світовий дух – це чистий суб’єкт пізнання. Тіло – видима воля, яка завжди хоче і ніколи не може задовольнитися. Воля до життя – справжнє прокляття. Воля до життя завжди буде мати життя, а з ним і смерть. Смерть – тільки гіркий додаток до життя. Життя – відстрочена смерть. Причина всіх людських страждань полягає в напруженості волі, чим менше ми виявляємо волю, тим менше страждаємо.

Ще одна особливість учення Шопенгауера – це те, що він намагається побудувати таку філософію, яка б об’єднала етику й метафізику. Він уважає, що держава і моральний закон – це різні речі. Мета людини в тому, щоб воля була пізнана, щоб людина побачила себе, як у дзеркалі, у своїх справах і скверні. Держава дбає винятково про спільне благо, вона подавляє прояви злої волі, але не саму волю.

Відмінність між тим, хто завдає страждань, і тим, хто зазнає їх, існує тільки у явищі. І той, і той – єдина воля до життя, тотожна з великими стражданнями, через пізнання яких вона може змінитися та прийти до свого кінця. Якщо розглядати інших як істот абсолютно чужих нам, як абсолютне не-я – то ми до них не будемо відчувати нічого іншого, окрім байдужості, заздрості, ненависті, зловтіхи. Якщо ж розглядати їх як тотожних із нашим Я, то вони будуть породжувати в нас співчуття та любов.

Шопенгауерівська філософія песимістична. Він уважає, що світ складається зі страждань і нудьги. Людина сама собою – це явище волі, тому її існування складається з безперервного невтомного хотіння та прагнення, саме хотіння має в своїй основі нестаток, а отже, і страждання. Отже, життя – це завжди страждання. Страждання – умова діяльності генія. Тільки тоді коли у нас виникає розлад із дійсним світом і незадоволення ним, ми звертаємося до світу думки. Незадоволена воля запитує: “ Що таке цей світ?”

23. Філософсько-антропологічне вчення Ф.Ніцше, проблема людини як Надлюдини.

Традиційно розрізняють три етапи у творчості Ніцше: ранній (1872-1876) – тут домінує тема Шопенгауера й естетична проблематика; другий (1877-1882) – у цей час Ніцше цікавиться природознавством і позитивізмом, а також етикою; останній етап – розробляє тему “воля до влади”.

Надлюдина – вищий зразок чистої волі до влади, тобто того, що є єдино цінним. У Ніцше людина постає як проблематична істота. Тоді як у Августина, Паскаля та Канта антропологічна проблематика ґрунтується на тому факті, що ми відчуваємо в собі щось таке, що не можна пояснити винятково з погляду природи й законів її розвитку, то Ніцше осмислює людину генетично – як звіра, що виріс у тваринному світі та покинув його. Людина проблематична тому, що вона належить до “екстравагантної” породи тварин; вона – “хвороба” землі. Для Ніцше проблема людини – це проблема “околиці”, тобто проблема істоти, яка з осердя природи потрапила на її периферію, потрапила туди, де починається безодня ніщо. Людина – це щось плинне й пластичне, будь-яка людина – це ембріон людини майбутнього. Вона або залишиться деградуючою твариною, або дасть нове життя своїм інстинктам, побудує життя на виправданні волі до влади і розвине себе до надлюдини, і тільки тоді буде справжньою людиною. Перед людиною постало запитання мети життя. Людина страждала, але не розуміла чому і для чого. Аскетичний ідеал християнства намагався звільнити людину від беззмістовних страждань; він досягав цього тим, що відривав людину від основ буття та вводив у нікуди. На думку Ніцше, смисл, який людина прагне надати своєму буттю, повинен бути запозичений у життя. А життя – “воля до влади”. Все величне у людині, вся висока культура розвивається з волі до влади і чистого сумління перед нею.

Заперечує запропоновану християнством зверхність душі над тілом. Проте робить все це в незвичайний спосіб. Наприклад, смерть акробата, що впав на втіху натовпу, заслуговує поваги. В цій книзі Ніцше говорить про метаморфози, що має пережити людина на шляху до надлюдини. Спочатку вона перетворюється на верблюда. Верблюд—символ накопичення знань. Він лише носить їх вагу, як горб. Потім—лев, потрактування не потребує. І кінцеве перетворення—дитина. Початок.
Найбільш цитованим є момент смерті канатохідця. Заратустра прийшов у місто, на площу і побачив там акробата, що дуже скоро зірвався з канату. Заратустра сказав, що людина є канатом між звіром і надлюдиною. Цей момент є ключем до того, щоб зрозуміти всю книгу. На думку Ніцше людина—лише проміжна ланка еволюції. Тим не менш, цей момент змушує читача замислитись над своїм подальшим розвитком.

Ніцше також порушує питання про свободу. Людина свободна, жодних потойбічних приписів немає. Але як жити свободним і без закону? Адже земне існування неможливе без закону. За Ніцше, свобода полягає у відмові від цілей, вільний розум цінує все необхідне. Теза “свободний від чого” замінюється на “свободний для чого”. Свобода тотожна героїзму. Вона – аскетизм великої людини. Ніцше дає пораду людині визнати невинність світу, ніколи не виступати в ролі його судді. Усі ціннісні судження потрібно замінити єдиним “так”, земний світ належить приймати цілком і вдячно. Прийняття світу виникає з рішучості та волі бути тим, хто ти є у світі, такому, яким він є. Ненависть до долі повинна замінитися любов’ю до неї.







Дата добавления: 2015-12-04; просмотров: 210. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!




Аальтернативная стоимость. Кривая производственных возможностей В экономике Буридании есть 100 ед. труда с производительностью 4 м ткани или 2 кг мяса...


Вычисление основной дактилоскопической формулы Вычислением основной дактоформулы обычно занимается следователь. Для этого все десять пальцев разбиваются на пять пар...


Расчетные и графические задания Равновесный объем - это объем, определяемый равенством спроса и предложения...


Кардиналистский и ординалистский подходы Кардиналистский (количественный подход) к анализу полезности основан на представлении о возможности измерения различных благ в условных единицах полезности...

Типы конфликтных личностей (Дж. Скотт) Дж. Г. Скотт опирается на типологию Р. М. Брансом, но дополняет её. Они убеждены в своей абсолютной правоте и хотят, чтобы...

Гносеологический оптимизм, скептицизм, агностицизм.разновидности агностицизма Позицию Агностицизм защищает и критический реализм. Один из главных представителей этого направления...

Функциональные обязанности медсестры отделения реанимации · Медсестра отделения реанимации обязана осуществлять лечебно-профилактический и гигиенический уход за пациентами...

Типовые примеры и методы их решения. Пример 2.5.1. На вклад начисляются сложные проценты: а) ежегодно; б) ежеквартально; в) ежемесячно Пример 2.5.1. На вклад начисляются сложные проценты: а) ежегодно; б) ежеквартально; в) ежемесячно. Какова должна быть годовая номинальная процентная ставка...

Выработка навыка зеркального письма (динамический стереотип) Цель работы: Проследить особенности образования любого навыка (динамического стереотипа) на примере выработки навыка зеркального письма...

Словарная работа в детском саду Словарная работа в детском саду — это планомерное расширение активного словаря детей за счет незнакомых или трудных слов, которое идет одновременно с ознакомлением с окружающей действительностью, воспитанием правильного отношения к окружающему...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2025 год . (0.012 сек.) русская версия | украинская версия