Студопедия — Внутрішня будова кліщів
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Внутрішня будова кліщів






У кліщів розвинені такі системи внутрішніх органів: травлення, виділення, кровоносна, дихальна, нервова та статева системи. Крім того, розвинені слинні, кутикулярні залози та різні додаткові залози статевої системи (рис. 1.4).

Рис. 1.4. Внутрішня будова кліща:1 - хоботок; 2 - слинні залози; 3 - мальпігієві судини; 4 - трахеї;5 - яєчник; 6 - нервовий ганглій; 7 - стравохід; 8 - середня кишка; 9 - відростки середньої кишки

 

Травний апарат кліщів складається з трьох відділів: переднього, середнього і заднього. Передній і задній відділи ектодермального походження, середній - ендодермального. Передній відділ починається сисним апаратом, який складається з гіпостома (хоботка) та глотки. Хітинізовані пластинки, щоутворюють глотку, розташовані у виглядібукви «х» (рис. 1.5). До пластинок прикріпленім'язи, за допомогоюяких при смоктаннікрові глотка розширюється: вона діє за принципом всисного насоса, щоперекачує кров з тілаживителя в стравохідкліща. В рану виділяєтьсятакож секрет слиннихзалоз,який не даєкровізсідатись, і вона вільновсмоктується. Стравохідявляє собою тонкий канал, вистеленийвсередині кутикулою. Середня кишка складається з основного широкого каналу, якийназивають «шлунком» та п'яти пар довгихсліпихвідростків - передніх, бокових і задніх. Вони розгалужені і займаютьзначнучастинупорожнинитіла [8,20].

Середня кишка тонким коротким каналом сполучається з ректальнимміхуром. Анальнийотвіррозташований на черевнійповерхнітіла, ближче до заднього краю. Віноточенийдвомаповздовжнімистулками і кільцевим клапаном, щоскладається з міцних гладеньких м'язів, за допомогоюяких з організмувиділяютьсярешткикрові - гематин та продукт азотистого обмінуречовин – гуанін [9].

Структура та розмір травного каналу кліщівзмінюються в зв'язку з циклічністюживлення на кожнійфазіїхрозвитку. В процесі смоктаннякровізмінюєтьсягістологічна структура і значнозбільшуєтьсяоб'ємсередньої кишки та їївідростків, особливо у статевозрілих самок.

Рис. 1.5. Глотка:1 – глотка; 2 - м'язи; 3 - канали гіпостома (збільшено в 250 раз)

 

У личинок і німф нагромадження поживних речовин відбувається в процесі смоктання крові. Стінки кишечнику розширюються перед закінченням кровосмоктання. На відміну від статевозрілих форм у личинок і німф клітини кишкового епітелію інтенсивно розмножуються після закінчення кровосмоктання.Слинні залози парні, гроновидні, розташовані по боках у передній частині порожнини тіла. Вони, складаються з альвеол двох типів: секреторних і пірамідальних. Альвеоли з'єднані між собою канальцями, що впадають в центральний вивідний канал, який відкривається в глотку.

Слинні залози личинок і німф за будовою не відрізняються від залоз статевозрілих форм. Вони лише менші за розміром і окремі альвеоли дрібніші. Функція їх так само посилюється в процесі смоктання крові, але після закінчення живлення альвеоли слинних залоз не руйнуються [3,9,20].

Кровоносна система кліщів незамкнена. Циркулярна система складається з серця, спинної аорти та двох синусів – перигангліозного та перієзофапального (рис. 1.6). Серце має грушовидну форму, розташоване ближче до переднього кінця тіла, над кишечником. На розширеній частині серця є два отвори, які відкриваються в порожнину тіла. На протилежному боці отворів серце відкривається спинною аортою. Серце скорочується за допомогою п'яти пар м'язів. Воно скорочується від 20 до 128 разів за хвилину, але іноді на кілька секунд зовсім зупиняється.

Рис. 1.6. Схема крово­носної системи:1 - отвори серця; 2 - серце; З - спинна аорта; 4 - перигангліозний синус, 5 - перієзофапальний синус; а, б, в, г - бокові розгалуження перигангліозного синуса

 

Органи виділення. Основну функцію виділення продуктів обміну речовин виконують мальпігієві судини. Це дві довгі звивисті трубки, які впадають в ректальний міхур і закінчуються в задньобоковій порожнині тіла. Зовні судини оточені тонким шаром м'я­зів. Всередині трубки вистелені епітелієм, який складається з цилін­дричних клітин з великими ядрами. В мальпігієвих трубках нагромаджуються продукти азотистого обміну (зокре­ма гуанін) у вигляді білої маси різної консистенції. Цямаса переходить в ректальнийміхур. У личинок і німф функцію органів виділення також виконують мальпігієві судини [20].

Органи дихання. У статевозрілих кліщів та німф дихання трахейне. У личинок газообмін відбувається через покриви тіла. Трахеї кліщів подібні за своєю будовою до трахей комах. Характерним для трахей є те, що вони розгалужуються в порожнині тіла; від кожного розгалуження відходять все тонші і тонші трубки - трахеоли, в яких нема спірального потовщення. Трахеоли закінчуються в спеціальних клітинах, які прилягають до внутрішніх органів. На місці переходу стінки тіла в стінку трахеї утворюються дихальця, або стигми. Дихальця кліщів розташовані на боках тіла, позаду четвертої пари ніг. Дихання у кліщів, як і у інших членистоногих, доситьскладнийпроцес, в якомубере участь скелетно-м'язовийапарат, а такожвідбуваютьсядифузний та осмотичнийпроцеси. Інтенсивністьпроцесудиханняпосилюється при підвищеннітемператури та зниженнівологостінавколишньогосередовища, а також при активнійдіїорганізмукліща: під час кровосмоктання, відкладанняяєць, розмноження та дозріванняяйцевихклітин. Всіціфактористимулюютьактивнийгазообмін і вентилюючудію трахей. Повітря в процесідиханнянадходить через дихальця в трахеї та проходить в їхрозгалуження. Постачання тканинам кисню і виведення з них вуглекислого газу відбувається в процесідифузногогазообміну. Частинавуглекислого газу виділяється через зовнішні покриви, а саме через канальці, якіпронизують кутикулу.

Нервова система та органи чуття. У кліщів, як і у інших членистоногих, є центральний нервовий ганглій та периферичні органи чуття. Нервовий ганглій розташований в передній частині порожнини тіла перед статевим отвором. Він являє собою овальне тіло сірого кольору. Периферичними органами чуття у кліщів є: орган Галлера, очі та щетинки. Орган Галлера розміщений на спинній стороні лапок першої пари ніг, він має вигляд ямки, оточеної щетинками. За допомогою органу Галлера кліщ розшукує свого живителя. Очі у кліщів розташовані на бічних сторонах спинного щитка, приблизно посередині. Вони бувають різної величини і форми [8,9,14].

Статева система. Статевий апарат самки складається з яєчника, парних яйцеводів, непарного яйцевивідного каналу, сім'яприймача,додаткових залоз, піхви, яка відкривається назовні статевим отвором, та органу Жене (рис. 1.7).

Рис. 1.7. Яєчник самки на різнихетапахживлення:а - голодна, б - напівнасичена, в - насичена.1 - додаткові залози; 2 – сім`яприймач; З - яйцеводи; 4 – яєчник

 

Яєчник складається з двох шарів: зовнішнього і внутрішнього. До зовнішнього шару входять яйцеклітини різної форми та розміру з великими круглими ядрами та однорідною протоплазмою, що містить зернисті включення. Внутрішній шар епітеліальний. Парніяйцеводитягнутьсявідяєчника в передньовентральномунапрямінавколосім`яприймачавідкриваються в короткурозширену трубку - центральнийяйцевивідний канал. Стінкияйцеводівскладаються з трьохшарів: зовнішньогоепітеліального з епідермальнимиклітинами, центрального м'язового і внутрішньогоепітеліального. Сперматодозна сумка, абосім'яприймач, маєгрушовидну форму, вистеленавсередині кутикулою іскладається з м'язових волокон. При потраплянні в неїсперматозоїдів вона розтягується і набуваєвиглядутонкогоміхура. На периферії сумки білястінокрозміщена зерниста масапоживнихречовин, а в центрімістятьсясперматозоїди. Піхваявляє собою розширену трубку, яка відкривається в статевийотвір. Всерединіпіхвавистелена кутикулою, а стінкиїїскладаються з волокнистихпучків гладеньких м'язів. Орган Жене розміщений в переднійчастинітіла на межіміжспинним щитком і хоботком. Вінскладається з двохдовгастихблискучихтрубчастихдольок. Орган Жене функціонує в процесі яйцекладки. Післязакінченняїївін, як і всііншіоргани, крімяєчників, дегенерує [9,20].

Статевий апарат самця (рис. 1.8) лежить в передній частині порожнини тіла, позаду підглоткового нервового ганглія. Він складається з парних сім'яників, складних додаткових залоз, сім'язбірного міхура, сім'явипорскувального каналу та копулятивного органу.

Рис. 1.8. Статевий апарат самця: а - зверху; б – знизу; 1 - сім'явипорскувальний канал; 2 - копулятивна ніжка; 3-4 - додаткові залози; 5 - сім'яники; 6 – копулятивний апарат; 7 - сім'язбірниий міхур

 

Сім'яники у вигляді двох звивистих трубок. В клітинах, які заповнюють просвіт сім'яника, нагромаджені сперматогонії та подекуди сперматоцити, які з початком живлення самця перетворюються на сперматиди та сперматозоїди. Парні трубки сполучають сім'яники з сім'яним міхуром, який в свою чергу відкривається в сім'явипорскувальний канал. В сім'язбірному міхурі нагромаджуються сперматозоїди перед виходом їх в сім'явипорскувальнийканал, де, мабуть, і утворюються сперматофори.Додаткові залози складаються з трьох пар видовжених трубок - дорсальні, задньобічні залози. Насправді останні являють собою не залози, а частину копулятивного апарата самця. Додаткові залози самців мають подвійну функцію. По-перше, в них утворюються поживні речовини, якими постачаються сперматозоїди в сім'яному міхурі самця та в сперматодозній сумці самки. По-друге, у верхньому відділі відростків додаткових залоз утворюється секрет, що є складовою речовиною при утворенні сперматофорів. Копулятивний апарат являє собою компактне мускулисте тіло, видовжене в напрямі до статевого отвору [9,20].

Запліднення, як правило, сперматофорне, хоча у деяких груп кліщів самець виділяє краплину сім'яної рідини, яку самиця, що прямує за ним, усмоктує статевим конусом [19].







Дата добавления: 2015-12-04; просмотров: 34. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Кардиналистский и ординалистский подходы Кардиналистский (количественный подход) к анализу полезности основан на представлении о возможности измерения различных благ в условных единицах полезности...

Обзор компонентов Multisim Компоненты – это основа любой схемы, это все элементы, из которых она состоит. Multisim оперирует с двумя категориями...

Композиция из абстрактных геометрических фигур Данная композиция состоит из линий, штриховки, абстрактных геометрических форм...

Важнейшие способы обработки и анализа рядов динамики Не во всех случаях эмпирические данные рядов динамики позволяют определить тенденцию изменения явления во времени...

Приложение Г: Особенности заполнение справки формы ву-45   После выполнения полного опробования тормозов, а так же после сокращенного, если предварительно на станции было произведено полное опробование тормозов состава от стационарной установки с автоматической регистрацией параметров или без...

Измерение следующих дефектов: ползун, выщербина, неравномерный прокат, равномерный прокат, кольцевая выработка, откол обода колеса, тонкий гребень, протёртость средней части оси Величину проката определяют с помощью вертикального движка 2 сухаря 3 шаблона 1 по кругу катания...

Неисправности автосцепки, с которыми запрещается постановка вагонов в поезд. Причины саморасцепов ЗАПРЕЩАЕТСЯ: постановка в поезда и следование в них вагонов, у которых автосцепное устройство имеет хотя бы одну из следующих неисправностей: - трещину в корпусе автосцепки, излом деталей механизма...

БИОХИМИЯ ТКАНЕЙ ЗУБА В составе зуба выделяют минерализованные и неминерализованные ткани...

Типология суицида. Феномен суицида (самоубийство или попытка самоубийства) чаще всего связывается с представлением о психологическом кризисе личности...

ОСНОВНЫЕ ТИПЫ МОЗГА ПОЗВОНОЧНЫХ Ихтиопсидный тип мозга характерен для низших позвоночных - рыб и амфибий...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.012 сек.) русская версия | украинская версия