Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Соціальний конфлікт





Необхідність розуміння того, що мається на увазі під поняттям «конфлікт», диктується інтересами дослідження цього явища, практичною роботою по оптимізації соціальної взаємодії і, нарешті, вирішенням питання про те, на який рівень вдалося вийти сучасному конфліктологічної знанню. Тут важливо виділити наявні на сьогодні тлумачення терміна «поняття». Аналіз різних словникових джерел дозволяє зробити висновок, що найбільш прийнятним у даній ситуації є його філософське розуміння як форми мислення, що відбиває істотні властивості, зв'язки і відносини предметів і явищ шляхом виділення загального і відволікання від приватного.

Саме слово «конфлікт» прийшло з латини і означає зіткнення сторін, думок, сил. З плином часу дослідники прагнули доповнити первісну характеристику.

Наприклад:Л. Козер: конфлікт є один з видів соціальної взаємодії, «боротьба за цінності й претензії на статус, владу і ресурси, в ході якої опоненти нейтралізують, завдають шкоди або усувають своїх суперників».

А. Здравомислов: найважливіша сторона взаємодії людей в суспільстві,... форма відносин між потенційними або актуальними суб'єктами соціальної дії, мотивація яких обумовлена ​​ворогуючими цінностей і нормами, інтересами і потребами.

Д. Майерс: конфлікт - сприйнята несумісність дій або цілей.

Перераховані приклади - лише мала частина різних підходів до визначення того, чим є конфлікт. Неодноразові спроби виявлення загальних підходів дозволяють виділити наступні ознаки конфлікту:

· □ граничний випадок загострення соціальних протиріч;

· □ форма відносин між суб'єктами соціальної дії з приводу розв'язання гострих протиріч;

· □ поведінковий антагонізм;

· □ відкрита боротьба соціальних суб'єктів, спосіб взаємодії;

· □ сприймана несумісність дій або цілей та ін. Протиріччя і протидія так чи інакше проходять через всі варіанти визначень. Враховуючи різноманіття наук, що вносять вклад у вивчення цих проблем, в найбільш загальному вигляді конфлікт можна визначити як спосіб розвитку і завершення протиріч. Розглядаючи його в системі соціальної взаємодії, потрібно вказати на свідомий характер вчинюваних дій, на сприйняття протиріч суб'єктами конфлікту і самої ситуації в цілому.В такому випадку соціальний конфлікт можна визначити як найбільш гострий спосіб розвитку і завершення протиріч, що виникають в процесі соціальної взаємодії, що полягає в протидії суб'єктів конфлікту і супроводжується їх негативними емоціями по відношенню один до одного. Пережиті негативні емоції стають сполучною елементом, відображенням відносини суб'єктів до проблеми, опоненту, ситуації й характеру взаємодії.

Універсальна понятійна схема опису конфлікту

Системний підхід до дослідження конфлікту, що дозволяє об'єднати зусилля фахівців, що вивчають його, передбачає вихід на визначення універсальної для різних наук понятійної схеми опису конфліктної взаємодії.

Розробка власного розгорнутого понятійно-категоріального апарату є, напевно, одним з найважливіших завдань розвитку сучасної конфліктологічної теорії і практики.

Розвиток загальної і приватних теорій конфлікту виражається головним чином в розширенні і поглибленні понятійних схем опису цього явища, в переходах від одних понять до інших, фіксуючим більш глибоку сутність конфлікту, а також раніше не вивчені його сторони.

По суті, завдання полягає у формуванні системи загальних категорій опису конфлікту. При цьому принциповим стає розуміння нагальної необхідності виділення підстав для визначення понять в якості необхідних і достатніх, з урахуванням потреб і специфіки різних наукових напрямків. На сьогодні в кожній з галузей конфліктології розроблені та розвиваються свої понятійні схеми опису конфлікту. Їх якість визначається часом і інтенсивністю дослідження конфлікту в тій чи іншій науці. Однак розвиток конфліктології як самостійної дисципліни вимагає формування загальних уявлень з можливістю подальшого уточнення з урахуванням специфічних завдань.

Ми вже відзначали, що конфлікт як самостійне явище в соціології вивчається з 1924 р., а у військових науках - з 1988 р. Інтенсивність вивчення проблеми конфлікту, яку нехай і формально, але можна визначити кількістю публікацій, впливає на стан розвитку понятійно-категоріального апарату різних галузей конфліктології.

Крім того, істотні відмінності в поняттях викликані специфікою того предмета, який представники різних наук вибирають в загальному об'єкті дослідження - конфлікті.

У психології вперше понятійна схема опису була запропонована соціальним психологом Л. А. Петровською. Ця схема включала чотири категоріальні групи, що характеризують соціально-психологічний рівень аналізу конфлікту: структура конфлікту, його динаміка, функції та типологія. Крім цих основних понять, вона вказувала на практичне значення розробки поняття управління конфліктом, яке поряд із запобіганням, профілактикою, послабленням і дозволом конфлікту припускає його симптоматику, діагностику, прогнозування та контролювання.

У подальшому з розвитком теоретичної і дослідницької бази була запропонована схема із семи груп понять, яка була розвинена і включає до теперішнього часу одинадцять понятійно-категоріальних груп опису конфлікту.

Таким чином, для всіх наук, що вивчають конфлікт, можна запропонувати наступний варіант понятійно-категоріальної схеми його опису. Вона включає одинадцять основних категоріальних груп: сутність; класифікація; структура; функції; динаміка; еволюція; генезис; системно-інформаційний опис; попередження; завершення конфлікту; діагностика та дослідження.

Глава 4. Еволюція конфліктів Геохронологічна шкала (по В. А.Берднікову)

Еон Ера Період Ізотопні датування, млн років Основні події та домінуючі групи

ФАНЕР030Й Кайнозой Четвертинний 1,8 Людина

Неоген 25 Ссавці, птахи, комахи

Палеоген 66 Ссавці, птахи, комахи

Мезозой Крейда 136 Вимирають динозаври та амоніти Амоніти, динозаври

Юра 190-195 Перші птахи. Амоніти, динозаври

Тріас 230 Перші ссавці. Перші динозаври. Рептилії

Палеозой Перм 280 Рептилії

Карбон 345 Перші рептилії. Земноводні

Девон 400 Перші земноводні. Перші амоніти Риби

Силур 435 Молюски, брахіоподи

Ордовик 490 Перші риби. Брахіоподи, трилобіти, голкошкірі

Кембрій 570 Трилобіти

Пізній докембрій (Венд) 650-690 Кишковопорожнинні







Дата добавления: 2015-12-04; просмотров: 196. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!




Расчетные и графические задания Равновесный объем - это объем, определяемый равенством спроса и предложения...


Кардиналистский и ординалистский подходы Кардиналистский (количественный подход) к анализу полезности основан на представлении о возможности измерения различных благ в условных единицах полезности...


Обзор компонентов Multisim Компоненты – это основа любой схемы, это все элементы, из которых она состоит. Multisim оперирует с двумя категориями...


Композиция из абстрактных геометрических фигур Данная композиция состоит из линий, штриховки, абстрактных геометрических форм...

ФАКТОРЫ, ВЛИЯЮЩИЕ НА ИЗНОС ДЕТАЛЕЙ, И МЕТОДЫ СНИЖЕНИИ СКОРОСТИ ИЗНАШИВАНИЯ Кроме названных причин разрушений и износов, знание которых можно использовать в системе технического обслуживания и ремонта машин для повышения их долговечности, немаловажное значение имеют знания о причинах разрушения деталей в результате старения...

Различие эмпиризма и рационализма Родоначальником эмпиризма стал английский философ Ф. Бэкон. Основной тезис эмпиризма гласит: в разуме нет ничего такого...

Индекс гингивита (PMA) (Schour, Massler, 1948) Для оценки тяжести гингивита (а в последующем и ре­гистрации динамики процесса) используют папиллярно-маргинально-альвеолярный индекс (РМА)...

ТЕРМОДИНАМИКА БИОЛОГИЧЕСКИХ СИСТЕМ. 1. Особенности термодинамического метода изучения биологических систем. Основные понятия термодинамики. Термодинамикой называется раздел физики...

Травматическая окклюзия и ее клинические признаки При пародонтите и парадонтозе резистентность тканей пародонта падает...

Подкожное введение сывороток по методу Безредки. С целью предупреждения развития анафилактического шока и других аллергических реак­ций при введении иммунных сывороток используют метод Безредки для определения реакции больного на введение сыворотки...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2025 год . (0.01 сек.) русская версия | украинская версия