Тема: Ринок досконалої конкуренції
Задачі Завдання 1. В умовах “чистої конкуренції” TC=20 + 2Q2. В довгостроковому періоді обсяг виробництва 1,5 тис. од. Ціна продажу в дол. За од. Розрахуйте прибуток чи збитки. Завдання 2. У галузідосконалої конкуренції діє 20 фірм, ринкова ціна одиниці продукції дорівнює 40 грн. Якщо мінімальні середні витрати галузі у довготерміновому періоді дорівнюють 30 грн., а сукупні витрати – 60 грн., то як будуть змінюватися ціна і пропозиція з наближенням галузі до конкурентної рівноваги?
Завдання 3. Середні витрати конкурентної фірми у довготерміновому періоді описуються формулою AC=40 + 2Q. Як зміниться обсяг випуску продукції фірми, якщо ціна на продукцію з 200 грн. знизиться до 100 грн.?
Завдання 4. Фірма діє в умовах досконалої конкуренції. Ціна на продукцію в галузі складає 8 гр. од. за одиницю. Функція загальних витрат фірми наведена у таблиці.
Розрахуйте необхідні дані, та визначте таблично і графічно: a) Обсяг виробництва, при якому фірма максимізує прибуток; б) Чому будуть дорівнювати максимальні прибуток, сукупний доход і сукупні витрати фірми; в) При зміні ціни на ринку визначте, при якій ціні фірма буде мати нульовий прибуток, а при якій повинна бути залишити галузь.
Завдання 5. Ринок бензину в країні знаходиться в умовах досконалої конкуренції. Попит на бензин описується рівнянням Qd=200 – 20P. Середні витрати типової фірми на бензин дорівнюють AC=5 + (g - 5)2. Яка кількість бензоколонок діє у галузі в довготерміновому періоді?
Завдання 6. Фірма працює в умовах недосконалої конкуренції, максимізує свій прибуток. Дані про дію фірми надаються у таблиці.
Визначте: 1) При якому обсязі випуску та ціні фірма максимізує прибуток? 2) Чому будуть дорівнювати при цьому обсязі випуску сукупний дохід та сукупні витрати фірми? Рішення надати у табличній та графічній формі. Тести 1) Коли конкурентна фірма досягає рівня виробництва, за якого грошове вираження граничного продукту кожного ресурсу дорівнює ціні цього ресурсу, то вона: а) виробляє продукт при мінімальних витратах, але не обов’язково одержує максимальний прибуток; б) одержує максимальний прибуток, але не обов’язково виробляє продукцію при мінімальних витратах; в) одержує максимальний прибуток при мінімальних витратах виробництва; г) не обов’язково одержує максимальний прибуток.
2) Що з наведеного є ознакою лише досконало конкурентного ринку: а) фірма не має ринкової влади; б) фірма максимізує прибуток; в) фірма одержує економічний прибуток в довготерміновому періоді; г) лінія попиту є лінією середньої виручки фірми. 3) Підприємство на ринку досконалої конкуренції перебуває у стані рівноваги, якщо попит у довготерміновому періоді зменшується, підприємство має: а) покинути галузь, а ціна та обсяг виробництва зростає; б) вступити в галузь, а ціна та обсяг виробництва зростає; в) покинути галузь, а ціна та обсяг виробництва зростуть; г) покинути галузь, а ціна та обсяг виробництва зменшаться. 4) При загальній рівновазі в умовах досконалої конкуренції: а) для кожного споживача гранична корисність кожного спожитого блага дорівнює ціні цього блага; б) для кожного споживача граничні корисності всіх спожитих благ пропорційні граничним витратам виробництва цих благ; в) граничний продукт кожного ресурсу дорівнює ціні цього ресурсу; г) відношення загальних витрат виробництва кожного продукту до його ціни дорівнює граничній корисності продукту;
5) Якщо фірма знизить ціну, то конкуренти її підтримають, а якщо фірма підвищить ціну – ні хто не буде наслідувати такий приклад. Мова йде про: а) цінову війну; б) ломану криву попиту; в) цінове лідерство; г) високу цінову конкуренцію.
6) Досконало конкурентна фірма - це: а) фірма, яка не впливає на формування ринкової ціни; б) фірма, яка використовує будь-які форми конкурентної боротьби; г) фірма, якій вдається встановити найвищу ціну в конкурентній боротьбі. 7) Конкурентна фірма, що максимізує прибуток, повинна додатково наймати робітників лише тоді, коли: а) загальна виручки менше загальних витрат; б) граничний продукт у грошовому вираженні меншій, ніж ставка зарплати; в) граничний продукт у грошовому вираженні більший, ніж ставка зарплати; г) величина граничного продукту у грошовому вираженні зростає.
8) Якщо з певного обсягу виробництво граничні витрати перевищують ціну товару, підприємство в умовах досконалої конкуренції має: а) максимізувати прибуток; б) мінімізувати збитки; в) закрити виробництво; г) максимізувати прибуток, але перерозподілити ресурси для виробництва товару.
9) Якщо при обсязі виробництва, що відповідає умові MR=MC, сукупний дохід менший від сукупних змінних витрат, підприємство в умовах досконалої конкуренції має: а) закрити виробництво; б) виробляти продукцію, але нести збитки; в) виробляти продукцію та мати прибуток або не мати прибутку; г) Збільшувати обсяг виробництва.
10) Якщо конкурентна фірма максимізує прибуток, продаючи продукцію за ціною 2 грн. за одиницю і купує ресурси за ціною 10 грн., то грошове вираження граничного продукту ресурсу дорівнює: а) 2 грн.; б) 5 грн.; в) 10 грн.; г) 20 грн.
11) В умовах досконалої конкуренції ціна дорівнює мінімальним середнім витратам: а) в короткотерміновому періоді; б) в довготерміновому періоді; в) завжди; г) ніколи.
12) Нехай підприємство в умовах досконалої конкуренції реалізує 300 одиниць продукції по 2 грн. за одиницю. З цього рівня виробництва сукупні фіксовані витрати дорівнюють 100 грн., а сукупні змінні витрати – 400 грн. Виходячи з цього, можна сказати, що підприємство: а) максимізує прибуток; б) має прибуток, але не обов’язково максимальний; в) зазнає збитків; г) має зупинити виробництво в короткотерміновому періоді.
13) Якщо конкурентна фірма максимізує прибуток, продаючи продукцію за ціною 2 грн. за одиницю і купує ресурси за ціною 10 грн., то граничний продукт у грошовому вираженні даного ресурсу становить: а) 2 грн.; б) 10 грн.; в) 5 грн.; г) 20 грн.
14) У короткотерміновому періоді конкурентна фірма, яка максимізує прибуток або мінімізує збитки, не буде продовжувати виробництво, як що: а) ціна продукту нижче мінімальних середніх витрат; б) середні постійні витрати вищі за ціну продукту; в) ціна продукту нижче мінімуму середніх змінних витрат; г) ціна продукту нижче граничних витрат.
15) Якщо фірма, яка діє на досконало конкурентному ринку, скоротить пропозицією своєї продукції, то це: а) призведе до зниження ринкової ціни продукції; б) не здійснить ніякого впливу на ринок; в) призведе до зростання ринкової ціни продукції; г) скоротить пропозицію і підвищить ринкову ціну продукту.
16) Підприємство в умовах досконалої конкуренції: а) має нульовий економічний прибуток у короткотерміновому періоді; б) не отримує економічний прибуток у довготерміновому періоді; в) у довготерміновому періоді може мати як економічний прибуток, так і збитки; г) не може отримувати економічний прибуток у короткотерміновому періоді.
|