Тема: Ринок монополістичної конкуренції
Задачі. Завдання 1. Фірма здійснює виробництво сигарет (тис. пачок на рік) і діє в умовах монополістичної конкуренції. Гранична виручка фірми подана формулою MR=10-2g, а зростаюча частина кривої довготермінових граничних витрат задана формулою LRMC=2g-2. Якщо мінімальне значення довготермінових середніх витрат (LRАC) дорівнює в то який надлишок вироблених потужностей буде мати фірма?
Завдання 2. Фірма виготовляє кавоварки і діє на ринку монополістичної конкуренції. Граничний доход цих фірми задається формулою MR=20-2g, а її граничні витрати в довготерміновому періоді (на зростаючому відрізку) – формулою MC=3g-10. Якщо мінімальне значення довготермінових середніх витрат (LRAC) дорівнює 11, то який надлишок виробничих потужностей у цієї фірми?
Завдання 3. Підприємство “Люба” виготовляє жіночі блузи (тис. од. на рік) і діє на ринку монополістичної конкуренції. Граничний виторг підприємства описується формулою МR = 20- Q, а зростаючий відрізок кривої граничної витрат – формулою МС = 30 Q-10. Якщо мінімальне значення довгострокових середніх витрат (LAC) дорівнює 11 грош. од., то який буде надлишок виробничих потужностей у підприємства?
Завдання 4. В галузі функціонують 10 фірм. Граничні витрати кожної фірми описуються формулою: МС = 100-30Q+Q2 Попит на продукцію в галузі дорівнює Р = 100- Q, Де Q –обсяг виробництва галузі, тис. шт.; Р – ціна одиниці товару, руб. Який повинен бути обсяг виробництва кожної фірми, щоб галузь в довгостроковій перспективі знаходилась у стані рівноваги?
Завдання 5. Фірма виробляє біжутерію (тис. шт. на рік) і діє на ринку монополістичної конкуренції. Граничний дохід цієї фірми описується формулою MR = 20-2Q, граничні витрати в довгостроковому періоді (на зростаючій ділянці) – формулою МС =3Q-10. Якщо мінімальне значення довгострокових мінімальних середніх витрати (АС) складає 11, то який буде надлишок виробничих потужностей у цієї фірми?
Тести 1) Для ринку монополістичної конкуренції не є характерним: а) обмежений контроль над цінами; б) відносно великі витрати на виробництво; в) неможливість впливу на еластичність попиту з боку виробництва; г) використання засобів нецінової конкуренції. 2) Монополістична конкуренція виникає на ринках тих товарів, де еластичність попиту: а) як правило, низька; б) більша за одиницею; в) приблизно дорівнює одиниці; г) може бути якою завгодно. 3) Якщо виробництво в галузі розподілено між декількома фірмами, які контролюють ринок, то така структура ринку має назву: а) досконалої конкуренції; б) монополістичної конкуренції; в) олігополії; г) монополії. 4) На відмінку від чистої монополії, на ринку монополістичної конкуренції: а) відсутня монопольна влада; б) відсутня цінова дискримінація; в) крива попиту на товар фірми має спадний характер; г) вільний вступ та вихід з ринку. 5) В умовах монополістичної конкуренції: а) P=MR; б) P>MR; в) P<MR; г) P<AR.
6) Монополістична конкуренція характеризується тим, що: а) фірми можуть абсолютно вільно входити в ринок і виходити з нього; б) на ринку діє невелика кількість фірм; в) фірми, що діють на цьому ринку, випускають диференційовану продукцію; г) фірми знаходяться у взаємозалежності між собою.
7) Якщо монополія в галузі замінюється на монополістичну конкуренцію, то від цього: а) виграють продавці; б) виграють покупці; в) ніхто не виграє; г) виграють продавці і покупці.
8) Фірма у стані рівноваги однозначно отримує на ринку монополістичної конкуренції прибутки у разі, якщо її: а) AC=P; б) AC<P; в) AC=MC; г) MC=MR.
9) Довготермінова рівновага на ринку монополістичної конкуренції означає, що: а) ринкові ціни дорівнюють мінімальне значення довготермінових середніх витрат; б) ціни дорівнюють граничним витратам; в) фірми не отримають економічного прибутку; г) всі наявні виробничі потужності задіяні.
10) Ринки досконалої і монополістичної конкуренції схожі тому, що: а) випускаються однорідні товари; б) ціна перевищує граничні витрати; в) відсутні бар’єри для вступу конкурентів у галузі; г) вірна відповідь відсутня. 11) Фірма у стані рівноваги однозначно отримує на ринку монополістичної конкуренції прибутки у разі, якщо її: а) AC=P; б) AC<P; в) AC=MC; г) MC=MR.
12) Якщо підприємства, що входять у монополістичне об’єднання, втрачають свою комерційну самостійність, то мова йде про: а) картель; б) синдикат; в) трест; г) концерн.
|