Тема: Монопольний ринок
Задачі Завдання 1. Фірма-монополістна регіональному ринку праці реалізує готову продукцію на конкурентному зовнішньому ринку. Виробнича функція фірми в короткотерміновому періоді має вигляд Q(L)=300L – L2 (випуск – тис. шт., обсяг використання праці – тис. людино-годин). Функція пропонування праці на регіональному ринку L3=2W – 160. Ціна готової продукції на світовому ринку дорівнює 0,5 дол. Визначте, яку кількість праці буде використовувати монополія, і яку ставку заробітної плати вона встановить, скільки продукції буде реалізовувати і яку виручку одержувати?
Завдання 2. Нехай функція витрат монополіста має вигляд: ТС=50 + Q2 (тобто постійні витрати FC складають 50 грн., а змінні - Q2). Попит на продукцію монополіста задано як P=40 – Q. Знайти, яку кількість товару буде виробляти монополіст, щоб максимізувати прибуток.
Завдання 3. Фірма монополізувалавиробництво самоварів. Скільки продукції буде впущеною фірмою і за якою ціною реалізовано, якщо MR=1000 – 20Q; TK=1000Q – 10Q2; MC=100 + 10Q, де P – ціна одного самовару, Q - обсяг випуску?
Завдання 4. Фірма випускає товар в умовах чистої монополії. Функція попиту на даний товар: H=144 – 3Q, а функція середніх витрат AC=(25:Q) + Q. При якому обсязі випуску (Q) прибуток фірми буде максимальним?
Завдання 5. Нехай функція витрат монополіста має вигляд: ТС = 50+Q2 (тобто постійні витрати ТFС становить 50 грош. од., а змінні Q2). Попит на продукцію монополіста задано як Р = 40 – Q. Знайдіть, яку кількість товару буде виробляти монополіст, щоб максимізувати прибуток. Тести 1) Вибираючи обсяг використання праці монопсонія порівнює: а) граничний продукт праці у грошовому вираженні і граничні витрати на працю; б) граничний продукт праці і граничні витрати на працю; в) граничний продукт праці і ринкову ціну одиниці праці; г) граничний продукт праці у грошовому вираженні і ринкову ціну одиниці праці.
2) В умовах монополії ціна продукції (Р) зменшується при збільшенні обсягу випуску (Q). Яка динаміки виручки (TR): а) TR зменшується із зростанням ціни; б) TR зростає, якщо AR=MR; в) TR зростає, якщо AR>MR; г) TR зростає, якщо AR<MR.
3) Монополіст, який бажає максимізувати прибуток, виробляє такий обсяг продукції, за якого: а) попит нееластичний, або одиничної еластичності; б) еластичний, або одиничної еластичності; в) одиничної еластичності; г) монополіст не бере до уваги еластичність попиту.
4) З якими історичними процесами пов’язано формування державно-монополістичної моделі капіталізму? а) світовими війнами; б) економічною кризою 1929-33 рр.; в) розвитком НТП; г) дією об’єктивних економічних законів; д) всі відповіді правильні; е) всі відповіді помилкові.
5) Лідерство на ринку покупців - це: а) олігополія; б) монопсонія; в) дуополія; г) монополія. 6) Цінова дискримінація – це: а) продаж за різними цінами однієї і тієї ж продукції різним покупцям; б) дискримінація в оплаті праці робітників; в) підвищення ціни на товар більш високої якості; г) експлуатація за рахунок встановлення більш високих цін на споживчі товари. 7) У довготерміновому періоді рівновага на монопольному ринку означає, що товари продаються за цінами, які: а) дорівнюють граничним витратам; б) дорівнюють граничному доходу; в) перевищують граничні витрати; г) дорівнюють середнім витратам.
8) Монополіст може продати 10 одиниць товару за ціною 100 грн. за одиницю, але продаж 11-ї одиниці товару викликає зниження ціни до 99,5 грн. Чому буде дорівнювати граничний дохід при переході у виробництво з 10 до 11 одиниць: а) 100; б) 99,5; в) 4,5; г) 94 9) Функція сукупних витрат монополіста ТС=100 + 3Q, ціна продукту Р=200 – Q. Якщо монополіст випускає 20 одиниць продукту на місяць, то його сукупний доход становить: а) 4000; б) 3600; в) 400; г) 180.
10) Монополіст продає такий обсяг продукції, при якому MR=180 грн., МС=100 грн., АТС=200грн. Що повинна зробити монополія, щоб одержати максимальний прибуток? а) підвищити ціну і збільшити обсяг випуску; б) підвищити ціну і знизити обсяг випуску; в) підвищити ціну і залишити обсяг випуску без змін; г) знизити ціну і збільшити обсяг;
11) Перешкодою досягнення ефективної суспільної рівноваги у виробництві та обліку можуть служити: а) монополія; б) монопсонія; в) забруднення навколишнього середовища; г) усі відповіді вірні.
12) Щоб одержати максимум прибутку монополіст повинен вибрати такий обсяг випуску продукції, за яким: а) MC=P; б) MC=TC; в) MR=MC; г) MR=TC.
13) У монополіста граничні витрати, як правило, менші за ціну продукту тому, що: а) ціна менше за граничний доход; б) ціна більше за граничний доход; в) граничні витрати менше середніх витрат; г) граничні витрати більше середніх витрат.
14) Монополіст, що максимізує прибуток, буде знижувати ціну на свій продукт, якщо: а) середні витрати знижуються; б) витрати на рекламу завищуються; в) граничний доход вищий за граничні витрати; г) граничний доход дорівнює граничним витратам.
15) У монополії вважається, що: а) продавці і покупці стримують ціни як задані; б) проникнення на ринок нових фірм не обмежене; в) у покупців обмежений вибір; г) виробляється стандартизована продукція.
16) Картель може встановити повну монополію на ринку з відкритою інформацією, можливістю укладання угод довіри та входом. а) і в короткотерміновому і в довготерміновому періоді; б) у короткотерміновому, але не в довготерміновому періоді; в) у довготерміновому, але не в короткотерміновому періоді; г) тільки за умов диополія Бертрама, а не Курно.
17) На відміну від конкурентної фірми монополіст: а) може призначити будь-яку ціну на товар; б) максимізує прибуток при умові: MR=MC; в) може виробити будь-який обсяг продукції і продати її за будь-яку ціну; г) при даній кривій попиту може вибирати комбінацію ціни і обсягу випуску, яка дає максимум прибутку.
18) Функція сукупних витрат монополіста TC=100+3Q, ціна продукту Р= 200Q.якщо монополіст випускає 20 одиниць продукту на місяць, то його граничний доход від виробництва 20-ї одиниці продукції: а) 3600; б) 3439; в) 180; г) усе невірно.
|