Тема 8. Витрати виробництва
Задачі
Завдання 1. Підприємець, відповівшись від посади інженера із заробітною платою 5 000 у.г.о. на місяць, організував фірму в якої використав свої заощадження у сумі 15 000 у.г.о. крім цього для здійснення діяльності було залучено кредит у розмірі 50 000 у.г.о., з яких 30 000 у.г.о. використано на придбання обладнання, яке щорічно зношується на 20%. Чому будуть дорівнювати економічні і бухгалтерські витрати фірми, якщо процент за кредит складає 20%, де депозитна ставка – 12%.
Завдання 2. Сукупні витративиробництва 100 шт. товару складають 300 тис. грн., а 500шт. – 600 тис. грн. Вважаючи функцію лінійною, визначте величину сукупних витрат для випуску 400 шт. товару.
Завдання 3. Залежність сукупних витрат фірми від обсягів випуску наведено в таблиці:
Якщо ціна одиниці товару дорівнює 6 грн., то який обсяг виробництва обере підприємець?
Завдання 4. Постійні витрати фірми складають 60 грн., змінні наведено в таблиці. Розрахуйте сукупні середні, середні постійні, середні змінні і граничні витрати.
Завдання 5. За наведеними даними обчисліть ринкову ціну, зміні сукупні та середні втрати і визначте, що повинно робити фірма – збільшити або зменшити випуск продукції чи закритися?
Завдання 6. Фермерськегосподарство вирощує картоплю. Динаміка короткострокових змінних витрат та обсягів випуску наведена у таблиці. Постійні витрати дорівнюють 40 од. Розрахуйте такі витрати TC, VC. ATC, AFC, MC.
Завдання 7. Фірма виробляє молочну продукцію і при цьому здійснює наступні витрати:
1) Які з витрат явні і неявні? 2) Фірма орендує приміщення й устаткування і її доход складає 18000 грн. Які з витрат є бухгалтерські, а які – економічні, обчислити бухгалтерський і економічний прибуток. 3) Фірма є власником приміщення й устаткування і її доход складає 15000 грн. Питання те ж саме. 4) Чи має сенс продовжувати виробництво у другому випадку?
Тести
1) МR=МС спрацьовує: а) у короткотерміновому, але не у довготерміновому періоді; б) у довготерміновому, але не у короткотерміновому періоді; в) і в короткотерміновому, і в довготерміновому періодах; г) тільки в умовах конкуренції. Правило
2) Якщо граничні витрати перевищують середні витрати при обсязі виробництва, що максимізує прибуток, то фірма: а) отримує економічний прибуток; б) вибирає обсяг виробництва, що відповідає точці, розміщеній правіше мінімуму кривої середніх витрат; в) все вказане вірно; г) все з наведенного невірно.
3) Середні сукупні витрати досягають мінімального значення при такому обсязі випуску, коли: а) AVC=FC; б) MC=ATC; в) MC= AVC; г) жодна відповідь не є правильною.
4) Петро відкрив лоток з продажу морозива. Які з наведених витрат не слід включати до зовнішніх витрат: а) заробітну плату найманого продавця; б) вартість цукру та сиропу; в) орендну плату за обладнання; г) доход Петра як менеджера цього виробництва.
5) Середні загальні витрати матимуть мінімальне значення за умови, що для даного обсягу випуску: а) середні змінні витрати дорівнюють сукупним постійним витратам; б) граничні витрати дорівнюють середнім загальним витратам; в) граничні витрати дорівнюють середнім змінним витратам; г) середні постійні витрати інтенсивно знижуються.
6) У короткостроковому періоді підприємництво виробляє 10 од. продукції. Середні змінні витрати дорівнюють 5 грош. од., сукупні постійні – 20 грош. од. За даних умов середні загальні витрати дорівнюватимуть: а) 70 грош. од.; б) 30 грош. од.; в) 25 грош. од.; г) 7 грош. од.;
7) У довгостроковому періоді: а) AFC знижується; б) AFC стабільні; в) усі витрати є сталими; г) усі витрати є змінними.
8) Фіксовані (постійні) витрати – це: а) витрати на ресурси згідно із цінами на момент іх придбання; б) витрати, які мають місце навіть тоді, коли нічого не виробляється; в) неявні витрати виробництва; г) витрати на придбання сировини за фіксованими на перед цінами.
9) Якщо середні змінні витрати зменшуються зі зростанням випуску продукції, то для даного інтервалу обсягів випуску характерним буде: а) скорочення загальних витрат; б) скорочення загальних фіксованих витрат; в) перевищення середніх змінних витрат над граничними; г) збільшення граничних витрат;
10) Принцип “витрати плюс” описується формулою: а) AVC+AFC; б) AFC(1+v); в) AVC(1+v); г) ATC+AVC(1+v).
Розділ ІV. Теорія ринкових структур: ринок продукту
|