Тема: Олігополія
Задачі Завдання 1. Дослідження дуопольного ринку певного типу верстатів виявило, що функції реагування кожного підприємства-виробника мають такий вигляд: У1 = 400-2У2 У2 = 400-2У1 Де У1 У2 - обсяги виробництва першого та другого підприємства. Наведіть графічно функції реагування підприємств і розрахуйте пропорції розділу ринку між ними.
Завдання 2. На регіональному ринку ділових чоловічих костюмів дають 3 підприємства, приблизно однакові за розміром. Граничні витрати кожного підприємництва незмінні, однакові та дорівнюють 300 грош. од. Ринковий попит на продукцію галузі представлено у таблиці:
Якщо підприємства створять картель і розподілять ринок порівну, якою буде рівноважна ціна та яку кількість продукції стане виробляти кожне підприємництво? Завдання 3. На олігопольному ринку діють два підприємства, що випускають однорідний товар. Обидва підприємства володіють рівними частками ринку і встановлюють однакові ціни на товар. Інформацію про попит на товар і витрати кожного підприємства наведено у таблиці: Використовуючи моделі дуополії Курно, визначте: а) яка ціна на товар буде встановлена на рику за припущенням, що кожне підприємництво впевнене у тому що конкурент вибере таку ж ціну; б) який обсяг випуску вибере кожне підприємство? в) чи з’являться на ринку в довгостроковий перспективі нові підприємства? г) чи є у кожного підприємства стимул встановити на свій товар ціну нижчу, ніж у конкурента? Який це стимул?
Завдання 4. Припустимо, що на ринку діють два підприємства (Х та У), кожне з яких може досягати “високого” та “низького” рівня обсягів виробництва продукції. Наведена в таблиці матриця демонструє можливі результати (прибуток) тих чи інших рішень, що приймаються підприємствами. Приймаючи рішення за підприємство Х, дайте відповіді на запитання: а) якщо підприємство Х вибирає “високий” рівень обсягу виробництва, то за якого рівня випуску фірми У його прибуток буде максимальним? б) якщо підприємство У вибирає “низький” рівень обсягу виробництва, то за якого рівня випуску прибуток вашої фірми буде максимальним? в) якщо підприємство У вибирає “високий” рівень випуску, то за якого обсягу виробництва прибуток вашого підприємства буде максимальним? г) в якому випадку ви вирішите дотримуватися “низького” рівня випуску? д) допустимо, ви дійшли згоди з конкурентом про те, що обидва підприємства будуть дотримуватися “низького” рівня обсягу виробництва. Які дії ви можете ініціювати, щоб бути впевненим у дотриманні підприємництвом У погоджених умов?
Тести 1) Що не відноситься до методів ведення нецінової конкуренції: а) реклама; б) надання гарантійного обслуговування; в) надавання споживаного кредиту; г) сезонний розпродаж товарів. 2) Фірма є олігополістом, якщо: а) встановлює ціну на рівні МС; б)орієнтується на ціну лідера; в) встановлює ціну на рівні AVC; г) встановлює ціну, виходячи з кривої попиту.
3) Усі умови оптимальності можуть виконуватися лише при: а) регульованій монополії; б) монополістичної конкуренції; в) досконалій конкуренції; г) олігополії.
4) Ломана крива попиту для олігополіста обов’язково передбачає: а) розрив кривої MR; б) розрив кривої MC; в) що ціна товару не повинна бути вище MR; г) що поведінка фірм не оптимальна.
5) Олігополістичний ринок має таку спільну рису з ринком монополістичної конкуренції, як: а) відсутні будь-які бар’єри для входу в галузь; б) для фірми характерна стратегічна поведінка; в) діє незначна кількість виробників; г) фірми мають ринкову владу.
6) Першим економістом, хто намагався створити теорію олігополії, був: а) Е. Чемберлен; б) Дж. Робінсон; в) О. Курно; г) Дж. Гелбрейт.
7) Що з наведеного нижче характеризує олігополію, а не конкурентну ринкову структуру? а) багато покупців; б) покупці добре поінформовані; в) декілька продавців; г) фірми максимізують прибуток.
8) Ламана лінія попиту для олігополіста обов’язково супроводжується: а) таємною змовою з підприємствами-конкурентами для додержання домовленої ціни; б) розривом кривої граничних витрат; в) розривом лінії граничного виторгу; г) неефективною роботою фірми; д) лідером у цінах на ринку.
9) Найвірогідніше що учасник картелю збільшить свої прибутки у короткостроковому періоді, якщо: а) буде продавати свої товари за більш низькими цінами; б) встановить більш високу ціну, ніж інші учасники картелю; в) здійснюватиме нецінову конкуренцію; г) буде повністю дотримуватися умов картельної угоди; д) збільшить випуск продукції понад встановлену квоту.
10) Якщо підприємництво очікує, що при зниженні або підвищенні ним ціни всі інші учасники ринку зроблять те саме, то воно: а) має справу з жорсткою ціновою конкуренцією; б) має ламану криву попиту; в) є ціновим лідером ринку; г) є найбільш ефективним підприємством у галузі.
11) на ринку з відкритою інформацією, можливістю укладання угод довіри та вільним вступом картель може встановити повну монополію: а) і короткостроковому, і довгостроковому періодах; б) у короткостроковому, але не у довгостроковому періоді; в) у довгостроковому, але не у короткостроковому періоді; г) тільки за умов дуополії Бертрама, а не Курно.
|