Тема: Ринок праці
Задачі Завдання 1. Підприємству потрібні працівники. Попит на працю визначається рівнянням L=10 – 0,2W, де L – кількість найманих (чол.), W –ставка заробітної плати (гр. од./год.). На об’яву про найом відгукнулись 7 чоловік. 2 з них готові працювати при оплаті не менш 40 гр. од./год.; 2 не менш 25 гр. од./год.; 2 не менш 20 гр. од./год.; 1 не менш 15 гр. од./год. а) Скільки працівників буде наймано і при якому рівні оплати? б) Держава законодавчо встановлює мінімальний рівень годинної оплати 40 гр. од./год. Скільки працівників найме підприємство у цьому випадку?
Завдання 2. Якщо при даній технології фірма може змінити лише кількість зайнятої праці, то чомубудуть дорівнюватиграничні та середні змінні витрати при ставці заробітної плати 75 грн. за годину, граничному продукті – 150 одиниць і середньому продукті – 300 одиниць на одну людино-годину?
Завдання 3. Виробнича функція подана формулою Q=(KL)2. Ціна одиниці праці складає 10 дол., ціна одиниці капіталу – 5 дол. Яка оптимальна комбінація ресурсів для виробництва товарів у кількості 10 одиниць? Як змінюються мінімальні витрати виробництва цієї ж кількості товарів, якщо ціна одиниці праці збільшиться до 20 дол.? Рішіть цю задачу геометрично та алгебраїчно.
Завдання 4. Фірма, що є монополістом на ринку продукту і монополістом на ринку праці, має виробничу функцію Q=5L і функцію попиту на свою продукцію QD=100-P. На ринку праця пропонується за формулою LS=0,2W-4. визначити, за якою ціною фірма буде продавати продукцію за умов досягнення максимуму прибутку.
Завдання 5. На графіку відображена ситуація на ринку праці:
Знайдіть за допомогою графіку розмір економічної ренти, якщо пропозиція праці збільшиться на 20 одиниць.
Завдання 6. Підприємництво є монопольним на регіональному ринку праці й продає готову продукцію на конкурентному зовнішньому ринку. Виробнича функція підприємства у короткостроковому періоді має такий вигляд: QL=300L-L2 Де Q – випуск, тис. шт., L – обсяг праці, використовується тис. чол. Функція пропозиції праці на регіональному ринку описується формулою: LS=2W-160 Ціна готової продукції на зовнішньому ринку становить 0,5 грош. од. Визначте, яку кількість праці буде використовувати монопсонія, який рівень зарплати вона встановить, яку кількість продукції буде продавати на зовнішньому ринку та який виторг вона отримає?
Тести 1) До інвестицій у людський капітал не відносяться: а) витрати на освіту; б) витрати на охорону здоров’я; в) витрати на відрядження; г) витрати на підвищення кваліфікації. 2) Якщо при ставці зарплати 20 грн. і ціні капітальних затрат 50 грн. використовується комбінація факторів виробництва, при якій MRL=5, а MRK=10, то це означає, що з метою підвищення ефективності виробництва фірмі потрібно: а) використовувати більше праці і менше капіталу; б) використовувати більше капіталу і менше праці; в) підвищити ціну продукції, що виробляється; г) скоротити випуск продукції. 3) Виробнича функція фірми має вигляд: Q=LK. Якщо загальний обсяг витрат не повинен перевищувати 30, то при ціні праці (РL) рівній 4; капітал (Рк) – 5 монопольний випуск Q буде досягнуто при комбінації праці і капіталу у співвідношенні: а) 5:2; б) 4:1; в) 7,5:6; г) 5:4.
4) Якщо заробітна плата знижується, то за інших незмінних умов робітник: а) працює більше; б) працює менше; в) працює стільки ж; г) вирішує це питання, віддаючи перевагу роботі або відпочинку.
5) Акордний податок на заробітну плату викликає: а) зниження еластичності пропозиції плати; б) підвищення еластичності пропозиції плати; в) збереження форми кривої індивідуальної пропозиції праці; г) паралельне зміщення кривої індивідуальної пропозиції праці.
6) Який ефект переважає на ділянці кривої пропозиції праці з від’ємним нахилом? а) ефект випуску; б) ціновий ефект; в) ефект доходу; г) ефект заміщення.
7) Еластичність попиту на працю тим вища, чим: а) нижча частка витрат на продукцію у витратах підприємства; б) нижча ціна готової продукції; в) вища цінова еластичність попиту на готову продукцію; г) менша можливість заміни праці капіталом у даному виробничому процесі.
8) Крива попиту на працю у довгостроковому періоді: а) похила за криву попиту підприємства за працю у короткостроковому періоді; б) стрімкіша за криву попиту підприємства на працю у короткостроковому періоді; в) лівіше від кривої попиту на працю у короткостроковому періоді; г) правіше від кривої попиту на працю у короткостроковому періоді.
9) Підприємство в умовах досконалої конкуренції наймає оптимальну кількість робочої сили, коли: а) W=P(MPL); б) W=MRPL; в) МС= MRPL; г) MR= MPL.
10) Підприємство-монополіст наймає оптимальну кількість робочої сили, коли: а) W= MRPL; б) W=MС; в) MRPL = МС; г) MС= MPL.
|