Тема 6. Мікроекономічна модель підприємства
Задачі
Завдання 1. У таблиці представлені дані про витрати і доходи деякої фірми. Заповніть таблицю.
Побудувати графіки TC, TR, AR, MR. При якому обсязі випуску фірма одержує нульовий економічний прибуток, а при якому – максимальний?
Завдання 2. Заповнить таблицю і визначте, який обсяг виробництва вибере фірма, що бажає максимізувати прибуток за ціною 5 грн. При якій ціні підприємство має закритися?
Завдання 3. Сукупні річні витрати (TC, млн. дол.) виробничої фірми визначається формулою: TC=80 +, де Q – річний обсяг виробництва продукції. Ринкова ціна одиниці продукції дорівнює 110 гр. од. Який обсяг продукції цієї фірми, якщо вони є граничної? Завдання 4. Ви маєте такі дані про діяльність фірми:
Кількість продукції фірми, яка випускається така, що при її збільшенні граничні витрати виростуть. Заповнить таблицю повністю та визначте чи повинна фірма: а) збільшити випуск продукції; б) зменшити випуск продукції; в) закритися; г) нічого не міняти.
Завдання 5. В галузі діє 3 фірми однакового розміру, граничні витрати кожної фірми однакові постійні і рівняють 298 гр. од. Попит на продукцію галузі показань такими даними:
Якщо фірми поєднуються у картель та поділять ринок порівну, яка буде рівноважна ціна та яка кількість продукції вироблятиме кожна фірма?
Завдання 6. Фірма виробляє 2000 дитячих автомобілів у тиждень по ціні 50 грн. за штуку. Виробничі потужності дозволяють збільшити їх випуск до 3000 одиниць. Загальні витрати на одиницю продукції рівня 40 за одиницю у тому числі постійні витрати рівні 15 одиниць. Чи повинна компанія приймати рішення про розміщення виробництва, якщо їй пропонують вироблять іграшки на експорт у кількості 400 одиниць у тиждень, якщо контрактна ціна складає 35 грн. од. Визначте розмір прибутку або збитків, що передбачаються.
Завдання 7. Залежність сукупних витрат фірми від обсягів випуску наведені в таблиці:
Якщо ціна одиниці товару дорівнює 6 грн., то який обсяг виробництва обере підприємство?
Завдання 8. За наведеними даними обчисліть кількість робітників, яких наймає фірма, якщо вона реалізує продукцію на конкурентному ринку за ціною 2 грн. і виплачує заробітну плату у розмірі 12 грн.
Тести
1) Довготерміновий період – це відрізок часу на протязі якого: а) усі фактори виробництва змінні; б) усі фактори виробництва постійні; в) фірма не може змінити розміри виробничих споруд, але може змінити ступень завантаження машин і обкладення; г) фірма не може змінити ні розміри виробничих споруд, ні кількість машин і обладнання.
2) Якщо при зростанні випуску продукції кут нахилу кривої сукупного продукту зростає, відповідна цьому відрізку крива граничного продукту буде: а) вертикально; б) горизонтально; в) має позитивний нахил; г) має від’ємний нахил.
3) У теорії виробництва короткотерміновим періодом називають: Будь-який проміжок часу менший за рік; а) проміжок часу, на протязі якого усі фактори виробництва змінні; б) час, необхідний для того, щоб змінити обсяг продукції, що випускається; в) період, на протязі якого хоча б один фактор залишається незмінним.
4) Підприємницький доход – це: а) різниця між загальною виручкою і економічними витратами; б) загальна сума доходу від реалізації продукції; в) різниця між загальною виручкою і бухгалтерськими витратами.
5) Існуюча залежність між змінами значень середнього (AR) і граничного продуктів (MR) вказує на те, що в точці кривих цих продуктів: а) AR досягає максимуму; б) MR досягає максимуму; в) AR досягає мінімуму; г) MR досягає мінімуму.
6) У точці мінімуму середніх витрат граничні витрати повинні бути: а) більшими за середні; б) дорівнювати середнім витратам; в) меншими за середні; г) мінімальними.
7) Досягнення максимального обсягу випуску при даній технології означає, що: а) середній і граничний и дорівнюють один одному; б) середній продукт досягає свого максимуму, а граничний продукт дов) дорівнює нулю; в) досягається максимум значень граничного продукту при мінімальних значеннях середнього продукту; г) граничний продукт став дорівнювати нулю, а середній продукт знижується.
8) Граничні витрати фірми, діючих на конкретному ринку постійні. Держава вводить податок в розмірі 10% граничних витрат на одиницю продукцію. Що буде з ціною рівноваги в довготерміновому періоді: а) ціна упаде на 10%; б) ціна збільшиться на 10%; в) ціна збільшиться менш, чим на 10%; г) ніж не змінюється.
9) У короткотерміновому періоді фірма виробляє 500 од. продукції. Середні змінні витрати дорівнюють 2 грн., а середні постійні – 0,5 грн. сукупні витрати складають: а) 2,5 грн.; б) 1250 грн.; в) 750 грн.; г) 1100 грн.
10) Граничний доходи не нижчим, ніж ринкова, для фірми, що функціонує в умовах: а) досконалої конкуренції; б) монополії; в) монополістичної конкуренції; г) олігополії.
11) Зв’язок між всіма можливими варіантами поєднання факторів виробництва та обсягом продукції відображається за допомогою: а) кривої виробничих можливостей; б) кривої сукупного обсягу випуску продукції; в) виробничої функції; г) еластичної пропозиції. 12) Зміни в технології виробництва, які призводять до збільшення граничного продукту фактора виробництва, викликають зміщення: а) кривої попиту на фактор ліворуч; б) кривої попиту на фактор праворуч; в) точки рівноваги вниз по кривій попиту на фактор; г) точки рівноваги в гору по кривій попиту на фактор.
13) які з наступних стверджень характеризує граничні витрати: а) DTC:DQ; б) DVC:Q; в) FC:Q; г) DTC:Q?
14) Економічний прибуток: а) буде менший за бухгалтерський прибуток; б) буде більший за бухгалтерський прибуток; в) дорівнює бухгалтерський прибуток; г) будь-які з наведеного залежно від ситуації.
15) Середній продукт змінного фактора – це: а) загальний обсяг випуску продукції, який відповідає певній кількості змінного фактора за умову незмінності усіх інших факторів; б) відношення сукупного продукту змінного фактора до кількості цього фактора, що зайняти у виробництві; в) збільшення сукупного продукту змінного фактора по відношенню до збільшення змінного фактора на одну одиницю; г) відношення граничного продукту до кількості змінного фактора, що зайняти у виробництві; 16) Яке з наведених положень правильне стосовно фактора виробництва, пропонування якого в довготерміновому періоду абсолютно не еластичне: а) крива пропонування вертикальна; б) доход, який одержує власник фактора виробництва, є чистою економічною рентою; в) фактор не має альтернативного використання; г) правильно все перераховане.
|