ТЕМА 6. ШЛЯХИ МІНІМІЗАЦІЇ РИЗИКІВ В МІЖНАРОДНИХ КРЕДИТНО-РОЗРАХУНКОВИХ ВАЛЮТНИХ ОПЕРАЦІЯХ
Методи хеджування валютних ризиків за допомогою форвардних і ф’ючерних угод. Хеджування від операційного валютного ризику. Хеджування на форвардному ринку. Хеджування за допомогою «спот» і грошового ринків: арбітраж позичальника.
плани лекцій (для денної форми навчання) Тема 1. ОСНОВНІ ВИДИ ЕКОНОМІЧНИХ РИЗИКІВ. РИЗИКИ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ (2 год.) 1. Економічний зміст невизначеності та ризику. 2. Невизначеність та ризик як умова ефективності економічної системи. 3. Еволюція поглядів на категорії “ризик” та “невизначеність” в економічній науці. 4. Категоріальна характеристика невизначеності та ризику. 5. Ризики фірми. Чисті та спекулятивні ризики. 6. Ризики зовнішньоекономічної діяльності. Чинники, що впливають на виникнення ризиків в ЗЕД. Структура ризиків зовнішньоекономічних операцій. 7. Основні види ризиків в ЗЕД: країнні, галузеві, вибору і надійності партнера, маркетингові, транспортні, комерційні, митні, форс- мажорних обставин, банківські, інвестиційні, валютні, податкові, екологічні.
Тема 2. УПРАВЛІННЯ РИЗИКОМ (2 год.) 1. Сутність та зміст ризик-менеджмент у. Поняття, стратегія і тактика ризик –менеджменту. 2. Суб’єктно-об’єктна характеристика ризик-менеджменту. Функції ризик-менеджменту. Організація ризик-менеджменту. Правила ризик-менеджменту. 3. Аналіз і оцінка рівня ризику. Загальні підходи до кількісної оцінки ступеня ризику. Ймовірність як один з підходів до оцінки ризику. 4. Ризик у абсолютному та відносному вираженні. Методи оцінки ризику.Методи управління рівнем ризику. Тема 3. Вибір оптимальних стратегій в умовах Ризику (2 год.) 1. Стратегії в умовах ризику, пов’язаного з конфліктом. Стратегії в умовах ризику, пов’язаного з невизначеністю навколишнього середовища. 2. Оптимальна поведінка в умовах специфічних видів ризику. 3. Застосування теорії корисності в управлінні ризиками. 4. Використання методу Монте-Карло для оцінки стратегій, пов’язаних з ризиком.
Тема 4. Інвестиційні та фінансові ризики (2 год.) 1. Методи оцінки інвестиційних проектів в умовах ризику. Класифікація інвестиційних ризиків. 2. Абсолютні та відносні міри ризику. Метод еквівалента певності. Метод ставки дисконту з урахуванням ризику. 3. Визначення стандартних відхилень розподілів йомовірностей грошових надходжень інвестиційних проектів. 4. Коваріаційна теорія портфелів інвестиційних проектів (ЦП). Метод оцінки капітальних активів. (МОКА). 5. Портфелі інвестиційних проектів (ЦП) з мінімальним ризиком. Використання методу МОКА для оцінки портфелів інвестицій.
Тема 5. Валютні ризики та управління ними (1 год.) 1. Оцінка валютних ризиків. 2. Особливості валютного ризику в умовах зовнішньоекономічної діяльності. 3. Особливості операційного валютного ризику. 4. Трансляційний валютних ризик, економічний валютний ризик. 5. Особливості кредитного ризику за строковими угодами. Методи запобігання валютних ризиків. ТЕМА 6. ШЛЯХИ МІНІМІЗАЦІЇ РИЗИКІВ В МІЖНАРОДНИХ КРЕДИТНО-РОЗРАХУНКОВИХ ВАЛЮТНИХ ОПЕРАЦІЯХ (1 год.)
1. Методи хеджування валютних ризиків за допомогою форвардних і ф’ючерних угод. 2. Хеджування від операційного валютного ризику. 3. Особливості хеджування на форвардному ринку. 4. Хеджування за допомогою «спот» і грошового ринків: арбітраж позичальника.
ТЕМИ І ПЛАНИ СЕМІНАРСЬКИХ ЗАНЯТЬ Тема 1. ОСНОВНІ ВИДИ ЕКОНОМІЧНИХ РИЗИКІВ. РИЗИКИ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ (2 год.) 1. Ризики фірми. 2. Ризики зовнішньоекономічної діяльності. 3. Спеціальні види ризиків. Тести, практичні завдання. Література: 1, 2, 3, 4, 5.
Тема 2. УПРАВЛІННЯ РИЗИКОМ (2 год.) 1. Поняття, стратегія і тактика ризик –менеджменту. 2. Суб’єктно-об’єктна характеристика ризик-менеджменту. 3. Функції ризик-менеджменту. 4. Організація ризик-менеджменту. 5. Правила ризик-менеджменту. 6. Загальні підходи до кількісної оцінки ступеня ризику. 7. Ймовірність як один з підходів до оцінки ризику. 8. Ризик у абсолютному та відносному вираженні. 9. Методи управління рівнем ризику. Тести, практичні завдання. Література: 6, 7
|