Дерев'янисті рослини в озелененні Глухівського національного педагогічного університету імені Олександра Довженко
В озелененні міста відіграють певну роль і зелені насадження Глухівського державного педагогічного університету, які займають 1,2 га. Нами було проведено дослідження видового складу дерев та кущів, що використовуються в озелененні території навчального закладу. Визначення видового складу рослин проводилось за допомогою визначника вищих рослин України. Дослідженнями встановлено, що на території університету росте 270 дерев'янистих рослин, в т.ч. 207 дерев і 63 кущів, що належать до 32 видів. Серед них 28 рослин входять до заповідного фонду "Екзотичні дерева Глухівського педінституту" - ботанічної пам'ятки природи місцевого значення. Заповідний об'єкт був впроваджений 4 березня 1999 року державним управлінням екологічної безпеки у Сумській області і входить до складу природно-заповідного фонду України. В складі рослин заповідного об'єкту 6 видів. До них належать тис негній-дерево (4 екз.), який занесений до Червоної книги України, гінкго дволопатеве (3 екз.),.що знаходиться під охороною та бархат амурський (5 екз.), сосна кедрова (4 екз.), ліщина ведмежа (10 екз.) і катальпа чудова (2 екз.). Систематичне положення, яке займають вищевказані рослини, відображені в табл. 4. Таблиця 4. Видовий склад рослин заповідного об'єкту педуніверситету
З даних табл. 4 видно, що рослини належать до двох відділів: голонасінних і покритонасінних. Слід зазначити, що тис негній-дерево, гінкого дволопатеве і бархат амурський є реліктовими видами, що збереглися з третинного періоду (2-65 млн. років тому). Тис і гінкого є досить зимостійкими, а бархат - теплолюбна рослина, проте не є солестійкими і газостійкими рослинами. Зелені насадження території університету поза межами заповідного об'єкта займають 0,5 га. Серед них 5 видів голонасінних і 21 вид покритонасінних дерев'янистих рослин, які належать до наступних таксономічних одиниць.
Аналізуючи видовий склад рослин, можна зробити такий висновок, що серед дерев'янистої рослинності території університету переважають представники покритонасінних і найбільш численним є родина розові - 9 видів, з родини маслинові - 3 види, а інші 9 родин мають по 1 виду. На території університету загалом росте 8 видів голонасінних і 24 види покритонасінних дерев'янистих рослин. Щодо забруднення повітря в м. Глухові, то, за даними Глухівської санепідеміологічної станції, за останні роки стан повітря значно поліпшився. Це пояснюється тим, що в місті працює лише 5 підприємств, всі котельні переведені на газ, тому основне джерело забруднення повітря - автотранспортна магістраль. В 2003 році співробітниками санепідемстанції було відібрано 416 проб повітря і проаналізовано на вціст сірчистого газу, оксидів азоту, формальдегіду, аміаку, сірчаної кислоти, ацетону. Дослідження показали, що тільки 4 проби мали перевищення ГДК, в т.ч. по сірчистому газу - І проба і по фармальдегіду - 3 проби із відповідно взятих 176 і 40 проб. Так, середня добова концентрація сірчистого газу становила 0,3 мг/м' при ГДК 0,05мг/м\ а формальдегіду відповідно 0,02 мг/м~' і 0,05 мг/м3 Вміст інших отруйних речовин в повітрі не перевищує гранично допустимих концентрацій згідно з тимчасовими нормами, прийнятими в Україні в 1991 році. Таким чином, зелені насадження міста на сьогодні майже повністю очищають повітря від шкідливих речовин і його стан в цілому відповідає нормативним показникам.
|