Тема: Вивчення імунологічних реакцій
Мета:Оволодіти методикою постановки імунологічної реакції, встановити роль її складових. Оснащення:комплемент (свіжий розчин), гемолізин, еритроцити барана і ВРХ, водяна баня, термостат. Дослід 1. Вивчити роль компонентів імунологічної реакції гемолізу Хід досліду: В три пробірки окремими піпетками внести компоненти імунологічної реакції згідно таблички:
Вміст пробірок перемішати і поставити на 30 хвилин в термостат при температурі 38° С. Через ЗО хвилин пробірки вийняти з термостата і прочитати реакції. Повний гемоліз позначити +++, неповний ++, або +, відсутність гемолізу -. Занести дані у зошит, зробити пояснення.
Дослід 2. Вивчити специфічність імунологічної реакції Хід досліду: У дві пробірки внести по 0,5 мл гемолізіну і комплементу в робочих розчинах. В пробірку № 1 добавити 0,5 мл суспензії еритроцитів барана, а в пробірку № 2 - суспензії еритроцитів ВРХ. Перемішати вміст пробірок і поставити в термостат на 30 хвилин при температурі 38 С. Через ЗО хвилин прочитати реакцію. Звернути увагу на те, що в одній пробірці пройшла реакція гемолізу, а у другій вона відсутня. Записати пояснення.
Дослід 3. Вивчити стійкість імуноглобуліна і комплемента до температури Хід досліду:В пробірку № 1 внести 0,5 мл гемолізіну, а в пробірку № 2 комплемент (робочий розчин) і помістити у водяну баню на 20 хвилин при температурі 56°С. Пробірка № 3 є контролем. В усі пробірки внести компоненти імунологічної реакції згідно з табличкою, перемішати і поставити на ЗО хвилин в термостат при температурі 38°С. Через 30 хвилин прочитати реакцію. Звернути увагу на те, в якій пробірці не відбувся гемоліз. Дати пояснення.
Дослід 4. Вивчити явища адсорбції антитіла (гемолізіну) на поверхні антигена (еритроцитів) (Дослід Даниша) Хід досліду:В пробірку № 1 внести повний набір компонентів: Е - 0,5; Г - 0,5; К - 0,5. В пробірку № 2 - Е - 0,25; Г - 0,5; К - 0,5. Перемішати вміст пробірок і поставити в термостат на ЗО хвилин при температурі 38 С. Через 30 хвилин вийняти пробірки з термостата і відмітити реакції. Після цього в пробірку № 2 внести решту 0,25 мл еритроцитів і знову поставити пробірки в термостат. Через ЗО хвилин пробірки вийняти і прочитати реакцію. Звернути увагу на те, що добавка антигену частками до антитіла не викликає подальшого гемолізу, так як імунна реакція не йде по типу кратних співвідношень, а на її першому етапі відбувається адсорбція всіх імуноглобулінів антитіла на поверхні антигена. Контрольні питання: 1. Які органи включає імунна система? 2. Що таке антиген, антитіло? Гаптени. 3. Класи імунних глобулінів. 4. Які клітини відносяться до макрофагів? МФС та її сутність. 5. Що собою являє імунологічна реакція гемолізу? 6. Що таке комплемент? Яка його роль в імунітеті?
|