Розділ ІV. Психологічна і духовна складові здоров’я людини
Тема: Спілкування і здоров’я. Тема уроку 33: Протидія виявам насильства в учнівському середовищі. Мета: розширювати знання учнів про правила поведінки в школі; ознайомити учнів зі значенням формування корисних звичок у спілкуванні, протидія виявам насильства в учнівському середовищі; пояснити дітям, як важливо в житті бути ввічливим, поступатися один одному; повторити й закріпити знання про мовний етикет спілкування; прищеплювати відповідальність за свої вчинки перед собою і перед іншими. Обладнання: підручник та робочий зошит “Основи здоров’я” Т.В. Воронцова, В.С. Пономаренко, І. А. Репік, фішки для оцінювання, папір і завдання для роботи в групах, ватман, таблиця "Прояви насильства", кружечки та фломастери для гри "Твій врожай"
Хід уроку І. Організаційний момент. А цікаво вам дізнатись, Що сьогодні може статись? Ну то всядьтеся зручніше, Й попрацюємо скоріше! ІІ. Актуалізація опорних знань. üЯких правил необхідно дотримуватися, спілкуючись з дорослими? üЯк ви допомагаєте батькам вдома? А бабусям і дідусям? üА як ви можете допомогти вчителям? üЧи потребує ще хтось нашої уваги? üЯк ви виконали домашнє завдання? (учні на вибір вчителя зачитують виконане домашнє завдання)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Людина формується як особистість не тільки завдяки власній індивідуальності, але й спілкуванню та взаємодії з іншими людьми. Проте вплив суспільства на людину має як позитивні, так і негативні вияви. Одним з негативних є насильство над людиною. Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, як протидіяти насильству.
ІV.Вивчення нового матеріалу. Ви вже знаєте, що кожна дитина має право на самовизначення, свободу самовираження, захист особистості від будь-якого виду насильства. Але учні не завжди вміють мирно розв’язувати свої проблеми. Тому серед вас трапляються сварки, бійки, знущання над слабшими (прізвиська, обзивання, кривляння, штовхання). Буває й таке, що "сильніші" учні вимагають гроші у інших дітей. Це найнебезпечніші прояви насильства. У таких випадках винуватці та їхні батьки несуть відповідальність за законом. Зазвичай у подібних конфліктах беруть участь кілька осіб. Серед них: · Агресор – той, хто здійснює насилля. · Спільники – ті, хто підтримує агресора. · Жертва – той, з кого сміються, кого ображають. · Байдужі спостерігачі – ті, хто нічого не робить, щоб припинити насилля. · Захисник – той, хто стає на захист жертви. Насильством над дітьми може відбуватися в родині (дії старших братів або сестер, батьків), на вулиці (дії незнайомих людей), а також у школі (дії старших школярів та однокласників). Розгляньте вчинки школярів і визначте, чи є вони насильством над людиною чи діями, які можна дозволити (з’єднайте стрілками).
Мозковий штурм Як протидіяти насильству в шкільному колективі? Вчитель записує основні пункти: – У разі морального тиску не поступайтеся і нічого не бійтеся – ви праві. – Коли вам погрожують однокласники або старшокласники, не показуйте, що вам страшно, наполягайте на своїх правах – іноді достатньо однієї впевненості у своїй правоті. – Якщо ваші прохання не діють на кривдників, зверніться по допомогу до друзів, учителів або класного керівника, розкажіть про ситуацію батькам. – Якщо у вас забирають гроші, вас б’ють і принижують, не мовчіть, відразу розкажіть про це дорослим. Що раніше ви попросите про допомогу, то швидше її отримаєте. – Не слухайте тих, хто каже, що ви нашіптуєте, ябедничаєте; якщо це говорить твій кривдник, то смішно зважати на нього, а якщо ваші приятелі, то нехай краще запропонують свою допомогу.
|