Варіанти 50..99 Продовження таблиці 1.
Методичні вказівки щодо виконання курсового проекту 1. ВИБІР ЧАСТОТИ ДИСКРЕТИЗАЦІЇ ТЕЛЕФОННИХ СИГНАЛІВ, РОЗРАХУНОК КІЛЬКОСТІ РОЗРЯДІВ У КОДОВОМУ СЛОВІ І ЗАХИЩЕННОСТІ ПІД СПОТВОРЕНЬ КВАНТУВАННЯ НА ВИХОДІ КАНАЛІВ ЦСП Завдання
Вибрати частоту дискретизації fд телефонних сигналів, обгрунтувати вибір. Вибрати і обґрунтувати вибір характеристики компресії. Визначати кількість розрядів у кодовому слові m, необхідне для забезпечення захищеності гармонічного сигналу, що вимагається, від спотворень квантування Акв в каналах розробленої ЦСП, в пункті приймання. Для найденої кількості розрядів розрахувати і побудувати залежність захищеності гармонічного сигналу від спотворень квантування в пункті прийому як функцію рівня цього сигналу. При розрахунку прийняти, що рівень перевантаження кодеру складає 0 дБ. Визначити діапазон зміни рівня вхідного сигналу (в дБ), в якому захищеність від спотворень квантування на прийомі лишається не нижче заданої у табл. 1.
Методичні вказівки щодо виконання завдання та стисла теорія питання Вибір частоти дискретизації fд здійснюють на основі теореми В.А. Котєльнікова [1]. Вивчить матеріал розд. 3.2. [ 3 ] або розділ 5.3. [4], розгляньте мал.3.11. [ 3 ] або мал. 5.8. [ 4 ]; розберіться як демодулює АІМ-сигнал.
В тексті пояснювальної записки обґрунтуйте вибір номіналу частоти дискретизації, наведіть спектральну діаграму АІМ - сигналу і вкажіть на ній розрахункові значення частот. Розрахунок кількості розрядів у кодовому слові m виконують на основі заданої величини захищеності від спотворень квантування на виході каналу А кв і кількості переприйомів по ТЧ n. Згадайте, в чому сутність операції квантування, що таке рівномірне та нерівномірне квантування. Обгрунтуйте, чому в системах з ІКМ та ЧРК (ВРК), призначених для передачі телефонних сигналів, слідує застосовувати нерівномірне квантування з характеристикою компресії близькій до логарифмічної. Для цього вивчить матеріал, викладений в розд. 15.5. та 15.6. [2 ] або розд. 7. 1. [ 4 ] і розд. 2.4. [ 5 ].
Рекомендуємо використовувати компресію, основану на 16-сегментній характеристиці, яка відповідає А-закону. В цьому випадку весь динамічний діапазон ділять на 16 відрізків (сегментів) по вісім для кожної полярності. В межах кожного сегменту крок квантування незмінний. Оскільки характеристика компресії є непарною функцією, звичайно розглядають її позитивну гілку. (див. Табл.2). Таблиця 2.
В нульовому і першому сегментах крок квантування мінімальний і дорівнює δ, а в кожному наступному сегменті, починаючи з другого, величина кроку подвоюється. Кількість кроків квантування у всіх сегментах однакова. Звідси слідує, що до тих пір поки амплітуда квантуємого гармонічного сигналу Uм не перевищує U0/64, де U0 – напруга, відповідна порогу перевантаження кодера, квантування є рівномірним. Тому захищеність сигналу від спотворень квантування при сигналу від спотворень квантування при змінюється лінійно з змінами рівня сигналу.
|