Методы социального моделирования.
Методи соціального моделювання можна умовно розділити на кількісні та якісні. Кількісні методи призначені для побудови моделі на основі аналізу числової інформації, у той час як якісні методи призначені для побудови моделі на основі аналізу інформації, заданої в словесній формі. До кількісних методів моделювання слід віднести, зокрема, методи математичної статистики (кореляційний аналіз, факторний аналіз та інші). У зв’язку із тим, що інформація про соціальні об'єкти представлена, як правило, у словесній формі, саме якісні методи моделювання відіграють істотну роль у соціальному прогнозуванні. До якісних методів соціального моделювання відноситься, наприклад, метод когнітивного моделювання. Методи моделювання іноді також пропонують розділяти на методи побудови моделей і методи оперування з ними
35. Факторные модели. Факторні (аналітичні) прогностичні моделі засновані на виявлення механізму взаємодії різних факторів, що визначають зміну досліджуваного об'єкта. Створення таких моделей здійснюється на базі вивчення закономірностей, які відображають глибинні, найбільш істотні взаємодії між невеликим числом факторів. Цей тип моделей дотепер мав досить обмежене застосування в соціальному прогнозуванні у зв'язку зі складністю виділення найбільш значущих факторів. Разом з тим за умов наявності необхідної інформації про закономірності взаємодії факторів такі моделі можуть виявитися досить ефективними для цілей соціального прогнозування. Використання методів факторного (аналітичного) моделювання в соціальному прогнозуванні включає кілька етапів: вивчення об'єкта дослідження, відбір основних факторів і визначення відносин між ними; формування моделі об'єкта з урахуванням виділених факторів, і, нарешті, оперування з моделлю з метою одержання необхідної прогнозної інформації. В прогностиці розроблено різні класифікації факторних (аналітичних) моделей. Наприклад, усі факторні моделі можуть бути розділені на неформальні і формальні. В свою чергу формальні факторні моделі прийнято поділяти на імовірнісні та детерміністичні. В основе построения факторных моделей лежит выявление механизмов взаимодействия различных факторов, зависимости одного или нескольких выходных данных от группы входных. Этот вид моделей до сих пор находил весьма ограниченное применение социологических исследований из-за сложности выделения наиболее существенных факторов и учета их взаимовлияния. Хотя при наличии достаточной информации о закономерностях взаимодействия возможно более широкого круга факторов такие модели могут оказаться в достаточно эффективными для целей социологического прогнозирования. Построение факторных моделей основано на методах статистики, кибернетики, теории экспериментов, теории исследования операций, теории принятия решения и т.д. Важнейшей проблемой построения факторных моделей является отбор факторов для анализа, отчего в значительной степени зависит степень полноты и надежности (качества) модели. Приемы отбора факторов: 1. применяемые в рамках метода матрицы взаимного влияния факторов; 2. применяется при использовании метода графа связи; 3. применяется в рамках метода формализованного сценария и т.д.
Методи факторного (аналітичного) моделювання.
37. Факторная модель представляет собой попытку учесть основные экономические силы, систематически воздействующие на предполагаемый результат.
|