Вступне слово викладача.
Обговорення питань теми. На початку семінарського заняття викладач здійснює фронтальне опитування студентів за основними питаннями теми № 1. 1.Психологія управління як галузь психологічної науки. 2.Предмет, об’єкт і завдання психології управління. 3.Історія становлення психології управління. 4. Науково-методологічні підходи у галузі управління. 5.Організаційна психологія як сполучна ланка між фундаментальним знанням і реальною організаційною діяльністю. 6. Функції психології управління. 7. Основні психологічні закони управління. 8. Основні психологічні теорії управління. 3. Заслуховування реферативного повідомлення. Теми доповідей та рефератів (отримуються студентами напередодні першого семінарського заняття): 1.Психологічні особливості управлінської діяльності. 2. Структура психології управління я к науки. 3. Проблеми психології управління в сучасному суспільстві. Виконання практичних завдань - до 25 хв. 1. Обґрунтувати виокремлення психології управління в окрему психологічну галузь. 2. Аргументуйте необхідність знань з психології управління для соціального працівника. Чи може практичний психолог допомогти керівнику організації? У яких питаннях? 5. Завдання для самостійної роботи 1. Записати у конспектах з вивчаємого курсу тлумачення термінів: переконання, навіювання, зараження, маніпулювання, підкорювання, лідерство, керівництво, стиль управління. 2. Визначити чинники від яких залежить ефективність переконання в різних ситуаціях професійної діяльності, а також у побуті. Навести кокрентні приклади.
6. Підведення підсумків до 5 хв. У заключному слові викладач дає оцінку заняттю в цілому, вказує чи досягнута мета заняття, звертає увагу на позитивні та негативні моменти. Оцінюються відповіді кожного зі студентів. Зупинившись на недоліках, помилках, відзначаються кращі студенти, які добре підготувалися, оголошуються оцінки.
Семінарське заняття № 2. Тема № 2: Методи психології управління та її зв'язок з іншими науками Навчальна мета: закріпити знання з особливостей психологічних методів, які діють в галузі управління, вміти застосовувати на практиці основні методи психології управлінської діяльності та визначати пріоритетність їх використання Час: 2 год. Навчальні питання: 1. Поняття про методи в психології управління та їх класифікація. 2. Психологічні методи вивчення особистості в системі управління. 3. Особливості методу контент-аналізу та біографічного методу. 4. Соціально-психологічні методи вивчення організації в структурі управління. 5. Методи, спрямовані на розв´язання управлінських завдань і прийняття управлінських рішень. 6. Зв'язок психології управління з іншими науками. 7. Організаційна та індустріальна психологія, основні напрямки.
Теми рефератів 1.Методи психологічного впливу в системах управління. 2. Особистісні та соціально-психологічні потреби у владі та підлеглості. 3. Психологічні аспекти самоменеджменту керівника. 4. Встановлення психологічного контакту в колективі.
Рекомендована література Основна: 1. Кабаченко, Т. С. Психология управления: Уч. пос. – М., 2003. 2. Карпов, А. В. Психология менеджмента. М., 2004. 3. Психология менеджмента: Учеб. пособие / Под ред.Г.С. Никифорова. СПб.: 2004. 4. Урбанович, А. А. Психология управления: Уч.пос. – Минск, 2003. 5. Шикун, А. Ф., Филинова И.М. Управленческая психология. Уч.пос. – М., 2003. Додаткова: 1. Абрамова, С. Г. Психологические механизмы управления и о том, как их использовать. М.: 2003 2. Акмеология. Учебник \ Под общ.ред. А.А. Деркача. – М., 2002. 3. Батлер, Дж. Психика власти: теории субъекции. – Харьков, СПб., 2002. 4. Бороздина, Г. В. Психология делового общения. – М., 2004. 5. Ворожейкин, И. Е., Кибанов А.Я., Захаров Д.К. Конфликтология. Учебник. – М., 2002. Приблизний розподіл практичного заняття 1. Організаційні питання і вступне слово викладача — до 5 хв. 2. Розгляд питань лекції - до 45 хв. 3. Заслуховування реферативних повідомлень — до 10 хв. 4. Виконання практичних завдань - до 25 хв. 5. Підведення підсумків до 5 хв. 6. Методичні рекомендації до підготовки наступного заняття - до 5 хв.
Хід заняття
|