Контрольна модульна робота № 1
Для оцінювання успішності студентів використовується модульно-рейтингова система, яка передбачає розподіл балів за виконання всіх запланованих видів робіт. При цьому максимальна кількість балів, яку може отримати за кожний модуль при умові його бездоганного виконання, дорівнює 100. Ця сума складається з балів отриманих за контрольно-модульну роботу (КМР) та балів, що їх накопичив студент за ІДЗ, вирішення практичних завдань, самостійну роботу у ході поточного контролю. Поточний контроль: виконання вимог самостійного опрацювання теоретичного матеріалу згідно з планом самостійної роботи, відповіді на питання викладача та розв’язання практичних прикладів дає змогу студентові набрати відповідну кількість балів, яка розподіляється так: 20% балів - за конспект, 50% балів – за відповіді на питання та 30% балів – за вирішення практичних прикладів. КМР у будь-якому модулі відображує теоретичні знання і практичні навички студентів, і відповідає 55-ти відсоткам його ваги, тобто КМР може дати максимально 55 балів при найвищій якості виконання. Остаточний бал за кожну КМР визначається сумою балів всіх завдань, які в неї включені. Шкала оцінювання наведена в таблиці
Таблиця Шкала оцінювання контрольно-модульних робіт
Модуль № 2 «Організація праці та заробітної плати на машинобудівному підприємстві» (1,5 кредити) Практичне заняття № 4 (2 год) Тема: «Організація трудових процесів на підприємстві» Самостійна робота за даною темою складається з підготовки реферату на тему за вибором: Теми рефератів:
1. Організація праці та основні напрями її вдосконалення. 2. Методичні основи проектування трудового процесу. 3. Багатоверстатне обслуговування: умови застосування та розрахунки параметрів. 4. Поділ та кооперація праці на підприємстві. 5. Суміщення професій та його вплив на ефективність діяльності фірми. 6. Організація обслуговування робочих місць. 7. Організація проектування робочого місця. 8. Умови праці та чинники їх формування. 9. Колективні форми організації праці. 10.Нормативні вимоги до умов і безпеки праці. Практичне заняття №3 (4 год.) Тема: «Організація нормування праці» Методичні рекомендації для вирішення задач: Залежно від одиниці витрат праці розрізняють такі види норм: часу, виробітку, нормованого завдання, обслуговування, чисельності. Норма часу — це регламентований час виконання певного обсягу робіт у певних виробничих умовах одним або декількома виконавцями відповідної кваліфікації. Норми часу доцільно застосовувати для нормування праці робітників, які виконують протягом зміни різні операції. Норма виробітку — це регламентований обсяг роботи (в штуках, тоннах, метрах тощо), який повинен бути виконаний за одиницю часу (за годину, зміну, місяць) у певних організаційно-технічних умовах одним або декількома виконавцями відповідної кваліфікації. Норма виробітку, отже, є величиною, оберненою до норми часу, і визначається співвідношенням , (18) де Т — час, за який розраховується норма виробітку; Нч — норма часу.
Норми виробітку встановлюються, як правило, в масовому і великосерійному виробництві, де на кожному робочому місці виконується одна або декілька операцій. Нормоване завдання — це встановлений склад і обсяг робіт, який повинен бути виконаний одним або групою працівників за певний період часу (зміну, місяць). Застосовуються при нормуванні праці робітників-погодинників, які виконують операції, що регулярно або періодично повторюються. Норма обслуговування — це встановлена кількість об'єктів (одиниць устаткування, виробничих площ, робітників та ін.), які повинні обслуговуватися одним або групою працівників протягом зміни (місяця). Для того щоб обчислити норму обслуговування, потрібно попередньо встановити норму часу обслуговування, тобто час, необхідний для обслуговування одного об'єкта — одиниці устаткування, робочого місця, квадратного метра виробничої площі тощо: (19) де Нчо — норма часу обслуговування.
Норма обслуговування застосовується для нормування праці робітпиків-багатоверстатників, допоміжних робітників, які обслуговують виробництво, а також ІТП і службовців. Під нормою чисельності розуміють кількість працівників (робітників, ІТП, службовців), необхідних для виконання певного обсягу робіт: або , (20)
де О — обсяг робіт, од.
Норма чисельності застосовується для нормування праці, яка не має чіткої регламентації, а її обсяг змінюється протягом зміни, доби, місяця (деякі категорії допоміжних робітників та службовців). До змісту нормування праці входить: аналіз виробничих можливостей робочого місця; проектування складу і послідовності виконання трудових процесів; технічне, фізіологічне і соціально-економічне обґрунтування можливих варіантів роботи; встановлення і розрахунок норм праці. Задачі для вирішення.
|