ТЕМА 10. СТРАТЕГІЧНИЙ АНАЛІЗ ІНВЕСТИЦІЙ
Визначення проектованих фінансових звітів; класифікація і прогнозування статей проектованого звіту; система фінансових показників, які використовують у стратегічному аналізі; методи доцільності інвестування. Для проведення стратегічного аналізу інвестицій необхідно визначити обсяги грошових потоків, які направляються у виробничо-господарську діяльність. Для зіставлення очікуваних грошових потоків у довгостроковому періоді використовують концепція вартості грошей у часі і метод дисконтування грошових потоків. Для вирішення завдань, пов’язаних з оцінкою ефективності використання інвестицій, необхідно використовувати формули для оцінки приведеної вартості грошового потоку. Приведена вартість грошового потоку може бути розрахована наступним чином: PV = CFt / (1 + kt)t, (10.1) де PV – приведена вартість грошового потоку; CFt – отримані грошові кошті в момент часу t; t – момент часу; kt – ставка дисконтування, що застосовують до грошового потоку. Можна вважати, що всі грошові потоки мають деяку приведену вартість. Оскільки ці приведені вартості віднесені до одного і того ж моменту часу, тобто до поточного моменту, вони можуть бути співставлені за величиною і додані. Суму приведених вартостей n грошових потоків розраховують за формулою PV = ΣCFt / (1 + kt)t. (10.2) При аналізі інвестиційних проектів, крім грошових потоків, приведених до поточної вартості, враховують також початкові затрати (вкладення). Різницю між сумою приведених вартостей грошових потоків, породжених певною інвестицією, і початковими затратами називають чистою поточною (приведеною) вартістю. Вона визначається за формулою NVP = ΣCFt / (1 + kt)t – Іо, (10.3) де NVP – чиста поточна (приведена) вартість; Іо – початкові витрати. Для аналізу інвестицій у стратегічному аналізі використовують майбутню вартість грошового потоку, яка може бути визначена за формулою FV = PV (1+r)t, (10.4) де r – процентна ставка; t – кількість майбутніх періодів. Для оцінки ефективності інвестицій використовують показник економічної доданої вартості (EVA), який визначається наступним чином: EVA = NOPAT – Kw*C, (10.5) де NOPAT – чистий операційний прибуток після сплати податків, але до сплати відсотків; Kw – середньозважена вартість капіталу; С – вартісна оцінка капіталу, що визначається як різниця між сукупною вартістю активів і короткотерміновими зобов’язаннями. Для оцінки доцільності інвестицій, використовують наступну формулу:
Р (А1 + А2 +…+ Аn) = P(А1) + P(А2) +…+ P(Аn), (10.6) де Р (А1 + А2 +…+ Аn) – імовірність появи однієї з несумісних подій (досягнення однієї з альтернативних позицій в моделі BCG) А1, А2, або Аn; P(А1), P(А1), P(Аn) – імовірності виникнення подій А1, А2, або Аn. Аналітичний вигляд наведеної формули можна трансформувати в матричний (ланцюги Маркова). Ланцюги Маркова дозволяють розглядати зміну структури сукупності як імовірнісний процес: імовірність знаходження одиниці в тому чи іншому стані у певний час визначають характером розподілу ймовірностей знаходження її в окремих станах протягом минулих періодів та ймовірностей зміни цих станах до теперішнього моменту часу або етапу розвитку. Ланцюгом Маркова називають послідовність випробувань, у кожному з яких система приймає тільки одне з k-станів певної групи, причому умовна імовірність pij(s) того, що в s-му випробуванні система буде знаходитися у стані j за умови, що після (s-1)-го випробування вона знаходиться у стані i не залежить від результатів інших, раніше проведених випробувань. Тривимірна матриця ланцюгів Маркова може мати вигляд
Р11 Р12 Р13 Р = Р21 Р22 Р23 . (10.7) Р31 Р32 Р33
Задача 9.1: Результати діяльності і фінансовий стан компанії “Омега” подані у звіті про фінансові результати за 2006 р. та балансі станом на 1.01.07 р. Дані представлені в табл. 9.1 і 9.2. Аналітики компанії під час підготовки проектованих фінансових звітів вирішили застосувати метод відсотка від продажу (9%). Регульованими статтями визначено: статутний капітал, резервний капітал, нерозподілений прибуток. Розмір оголошених дивідендів приймається на рівні 10 млн. грн. Інші статті змінюються пропорційно зміні доходу від реалізації. Для розподілу ДНФ можуть використовуватися такі статті: статутний капітал, довгострокові кредити банку, кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги у пропорції 50, 30, 20% відповідно. Треба скласти проектований звіт про фінансові результати на 2007 р. і проектований баланс станом на 01.01.2008 р., використовуючи вищезгадані вище припущення. Визначити додатково необхідні фонди, розподілити їх між балансуючими статтями. Проаналізувати можливі зміни фінансового результату та структури балансу відповідно до розробленого прогнозу. Таблиця 9.1 - Звіт про фінансові результати компанії “Омега” 2006р., млн. грн.
Таблиця 9.2 - Баланс компанії “Омега” на 1.01.2007 р., млн. грн.
Задача 9.2. Проаналізуйте, які зміни відбудуться у проектованих фінансових звітах компанії “Омега” за умови, що процент зростання продажу представлений не у вигляді детермінованого числа (9%), а у вигляді діапазону 8-10%.
Задача 10.1. Компанія “Дорс” збирається відкрити підрозділ з виробницт-ва віконних блоків з металопластика. Доцільність інвестицій, які керівництво планує здійснювати протягом 2007 р., вирішено перевірити за допомогою показ-ника ЕVA. Менеджерам нового підрозділу було повідомлено, що результати їх роботи будуть оцінюватися за величиною ЕVA. Якщо у 2007 р. ЕVA становити-ме не менше 1 млн. грн., менеджери отримують премію в розмірі 10% від вели-чини ЕVA; якщо значення ЕVA буде більше 500 млн. грн. – менеджери отриму-ють 5%, а якщо менше 500 млн. грн. – жодна винагорода виплачена не буде і декого з них буде звільнено. Згідно з прогнозами фінансової служби компанії, підготовленими разом з менеджерами нового підрозділу, в 2007 р. очікуються такі значення показни-ків, необхідних для розрахунку ЕVA: витрати на маркетингові дослідження у 2005 р. склали 0,6 млн. грн., в 2006 р. – 1,2 млн. грн. Для розрахунку ЕVA ці витрати повинні бути капіталізовані й амортизовані, виходячи з 3-річного терміну життєвого циклу. Необхідно: Ø розрахувати прогноз ЕVA на 2007 р.; Ø з’ясувати, яку винагороду отримають менеджери (або не отримають взагалі); Ø відповісти на запитання, чи зацікавлені менеджери нарощувати інвестиції в маркетингові та інші дослідження і розробки, коли результати їх роботи оцінюються залежно від величини ЕVA. Вихідні дані подані в табл. 10.1.
Таблиця 10.1 - Вихідні дані для аналізу
|