Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

САРАТОВСКИЙ ГОСУДАРСТВЕННЫЙ МЕДИЦИНСКИЙ УНИВЕРСИТЕТ





 

Методи контролю - це способи, за допомогою яких визначається результативність навчально-пізнавальної діяльності учнів і педагогічної діяльності вчителя.

Використовуються методи контролю: спостереження, усний (індивідуальний, фронтальний, поурочні бал-за відповіді на протязі всього уроку, за роботу на уроці), письмовий, практичний (лабораторний), комбінований (ущільнений), тестування, машинний контроль, самоконтроль учнів.

Найбільш доступним методом контролю є проведене вчителем планомірне, цілеспрямоване і систематичне спостереження за діяльністю учнів. Цей метод дозволяє вчителю скласти уявлення про те, як поводяться учні на заняттях, як вони сприймають і осмислюють досліджуваний матеріал, яка в них пам'ять, якою мірою вони проявляють кмітливість і самостійність при виробленні практичних умінь і навичок, які їхні навчальні схильності, інтереси і здібності. Не менше значення має вивчення домашніх умов життя і навчальної роботи школярів, ступеня їх посидючості та регулярності в оволодінні знаннями. Якщо з усіх цих питань у вчителя накопичується достатня кількість спостережень, це дозволяє йому більш об'єктивно підходити до перевірки й оцінки знань учнів, а також своєчасно вживати необхідних заходів для попередження неуспішності.

Усне опитування здійснюється в індивідуальному і фронтальному режимах.

Мета усного індивідуального контролю - виявлення вчителем знань, умінь і навичок окремих учнів. Учневі пропонується відповісти на загальне питання, який у подальшому розбивається на ряд більш конкретних, уточнюючих. Зазвичай для відповіді учні викликаються до дошки. Додаткові питання при індивідуальному контролі задаються при неповному відповіді, якщо необхідно уточнити деталі, перевірити глибину знань або ж якщо у вчителя виникають коливання при виставленні позначки.

Усний фронтальний контроль (опитування) вимагає серії логічно пов'язаних між собою питань по невеликому обсягом матеріалу. При фронтальному опитуванні вчитель чекає від учнів коротких лаконічних відповідей з місця. Зазвичай він застосовується з метою повторення і закріплення навчального матеріалу, пройденого за короткий проміжок часу. Переваги в тому, що він активізує роботу всього класу, дозволяє запитати багатьох учнів, економить час. При фронтальному опитуванні всім учням надається можливість брати участь у доповненні, уточненні, підтвердженні, виправленні відповіді товариша. Недоліки фронтального опитування очевидні: він не перевіряє глибину знань; можливі випадкові вдалі відповіді учнів.

Письмовий контроль рідко буває індивідуальним, коли окремим учням пропонуються контрольні завдання за картками. Зазвичай це фронтальні контрольні роботи, диктанти, викладу, твори і т.п. Фронтальні та індивідуальні роботи можуть бути розраховані на весь урок або його частину. У другому випадку перевірка здійснюється, як правило, після виконання завдання.

При проведенні контрольних робіт не хідно дотримуватися ряду дидактичних вимог.

Перше: контрольні роботи доцільно проводити тоді, коли вчитель переконався, що пройдений матеріал добре осмислений і засвоєний учнями. Якщо ж останні не зовсім добре засвоїли досліджувану тему або розділ програми, то контрольну роботу проводити не слід і потрібно продовжувати подальшу навчальну роботу з їх більш грунтовного засвоєнню.

Друге: необхідно за одну - два тижні попередити учащих ся про майбутню контрольну роботу й провести у зв'язку з цим відповідну підготовку. Наприклад, корисно проводити рі ня різних завдань і прикладів з математики з пройдених тем, а також організувати тренувальні вправи по язи кам, фізиці, хімії та інших предметів. Одночасно з цим потрібно давати учням завдання, що вимагають прояви творчо го мислення та кмітливості з тим, щоб вони вчилися шукати правильні рішення нестандартних завдань і вправ. Нерідко корисно також проводити так звані попереджувальні перевірочні роботи, що дозволяють визначати ступінь підготовленості учнів до майбутньої контрольної роботи.

Третє: дуже важливо, щоб зміст контрольної роботи охоплювало основні положення вивченого матеріалу і включало в себе такі питання, вирішення яких вимагало б від учнів прояву кмітливості і творчості.

Четверте: при проведенні контрольних робіт необхідно забезпечувати самостійне виконання учнями даються завдань, не допускати підказок і списування. У цьому сенсі хорошими прийомами є підбір для учнів різних варіантів одного і того ж завдання, розміщення учнів за окремими столами і т.д.

П'яте: контрольні роботи, як правило, повинні проводитися в першій половині тижня і бажано на другому і третьому уроці. Перенесення контрольних робіт на кінець тижня або на останні уроки недоцільно, оскільки в цей час учні відчувають підвищене стомлення, що, безсумнівно, може негативно позначитися на виконанні контрольної роботи. З цієї ж причини неприпустимо проведення кількох контрольних робіт в один день.

Шосте: учитель зобов'язаний уважно перевіряти й об'єктивно оцінювати контрольні роботи, а також проводити аналіз якості їх виконання, класифікувати допущені учнями помилки і здійснювати подальшу роботу з усунення прогалин у їхніх знаннях.

Перевірка домашніх робіт учнів. Для перевірки і оцінки успішності учнів велике значення має перевірка виконання ними домашніх завдань. Вона дозволяє вчителю вивчати ставлення школярів до навчальної роботи, якість засвоєння досліджуваного матеріалу, наявність прогалин у знаннях, а також ступінь самостійності при виконанні домашніх завдань.

Перевірка домашніх робіт у тій чи іншій формі здійснюється на кожному уроці. Крім того, вчитель періодично бере зошита з домашніми роботами учнів для спеціального перегляду та перевірки. Що ж до слабоуспевающих школярів, то вчитель зобов'язаний регулярно перевіряти всі їхні домашні роботи.

 

Для контрольних заходів письмового характеру є широкий арсенал збірників диктантів, завдань і вправ, які можуть бути використані також і для індивідуальної перевірки знань, умінь і навичок учнів у випадках, якщо учень пропустив якусь тему, щоб не відривати весь клас від роботи, або якщо в учня мовні дефекти (погано говорить), або якщо він соромиться відповідати публічно.

Практичний контроль застосовується на уроках малювання (у початкових класах), праці, фізвиховання, математики, фізики, хімії. У старших класах він здійснюється на лабораторних заняттях. Застосовується, коли треба виявити сформованість тих чи інших умінь і навичок практичної роботи.

Програмований контроль, тестування: учні повинні з декількох варіантів можливих відповідей вибрати правильний. Переваги машинного контролю в тому, що машина безстороння. Разом з тим цей метод не виявляє способу отримання результату, утруднень, типових помилок і інших нюансів, які не проходять повз увагу педагога при усному та письмовому контролі.

Самоконтроль із застосуванням машин. Учнів треба спеціально вчити самостійно знаходити помилки, аналізувати причини неправильного рішення пізнавальної задачі і усувати виявлені прогалини в знаннях.

Поєднання різних методів контролю отримало назву комбінованого, або ущільненого, контролю. Зазвичай це поєднання усного та письмового опитування. Його особливість полягає в тому, що до дошки для відповіді викликається відразу кілька учнів, з яких один відповідає усно, два або більше готуються до відповіді на класній дошці, частина виконує письмові завдання за картками, а інші беруть участь в опитуванні. Переваги цього методу в тому, що він дозволяє провести грунтовну перевірку декількох учнів за невеликий проміжок часу. Цей вид контролю застосовується, коли весь матеріал засвоєний і є необхідність перевірити знання відразу у декількох учнів.

Самоконтроль, взаємоконтроль.

 

Критерії оцінки успішності учнів

При перевірці знань, умінь і навичок школярів велике значення має їх об'єктивна оцінка.

Оцінка знань виступає як тонкого і вельми гострого інструменту впливу на учнів. Висока оцінка знань може і надихати школяра до навчання, але може і розхолоджувати його. Ще сильніше впливає незадовільна оцінка: вона може і спонукати школяра до посилення своєї навчальної роботи, і відбивати охоту до навчання.

 

Общедидактические критерії оцінки знань, умінь і навичок:

Бал «5» виставляється за такі знання, коли: а) учень виявляє засвоєння всього обсягу програмного матеріалу, б) виділяє в ньому головні положення, в) осмислено застосовує отримані знання на практиці, г) не допускає помилок при відтворенні знань, а також у письмових роботах і виконує останні впевнено і акуратно, д) легко відповідає на видозмінені питання, на які немає прямих відповідей у ​​підручнику.

Бал «4» виставляється тоді, коли: а) учень виявляє знання матеріалу, б) відповідає без особливих труднощів на запитання вчителя, в) вміє застосовувати отримані знання на практиці, г) в усних відповідях не допускає серйозних помилок і легко усуває окремі неточності з допомогою додаткових питань вчителя, д) у письмових роботах робить незначні помилки.

Знання, оцінювані балами «5» і «4», як правило, характеризуються високим понятійним рівнем, глибоким засвоєнням фактів, прикладів і випливають з них узагальнень.

Бал «3» виставляється за знання, коли: а) учень виявляє засвоєння основного матеріалу, але відчуває утруднення при його самостійному відтворенні і вимагає додаткових і уточнюючих питань вчителя, б) воліє відповідати на питан си відтворюючого характеру і плутається при відповідях на видозмінені питання, в) допускає помилки у письмових роботах. Знання, оцінювані балом «3», часто знаходяться на рівні уявлень, їх понятійний аспект є недостатнім.

Бал «2» виставляється тоді, коли в учня є окремі подання про вивчений матеріалі, але все ж велика частина його не засвоєна, а в письмових роботах учень допускає грубі помилки.

Бал «1» виставляється за повне незнання учнем пройденого матеріалу.

Отримання учнем двійки має бути сигналом до того, що він потребує термінової допомоги вчителя. Це положення і має бути вихідним при роботі зі слабоуспевающими школярами

Застосування цих критеріїв і рекомендацій вимагає від вчителя певного вміння, педагогічного такту і врахування індивідуальних особливостей учнів.

Об'єктивною оцінкою успішності іноді заважають ті зразки та шаблони, до яких звикає сам вчитель і вимагає їх дотримання учнями. (гімназист за твір, написаний для нього Тургенєвим, отримав трійку з мінусом. А дочки Салтикова- Щедріна поставили двійку за твір, автором якого був її батько. Горький писав три твори для гімназистів. Вони були оцінені двійкою, одиницею з мінусом і, нарешті, нулем).

 

методи навчання

 

Методи і прийоми. Співвідносяться як ціле і частина: метод - ціле, вирішується повністю педагогічна або навчальне завдання, прийоми - частина, вирішується тільки її етап, якась її частина). Одні й ті ж методичні прийоми можуть бути використані в різних методах. І навпаки, один і той же метод в різних вчителів може включати різні прийоми.

До теперішнього часу накопичений великий науковий фонд, що розкриває різноманіття методів навчання. Їх налічується більше п'ятдесяти. Учитель стикається тому зі значними труднощами при їх відборі.

Ю.К. Бабанський все різноманіття методів навчання поділив на три основні групи:

а) методи організації та здійснення навчально- пізнавальної діяльності;

б) методи стимулювання і мотивації навчально- пізнавальної діяльності;

в) методи контролю і самоконтролю за ефективністю навчально- пізнавальної діяльності.

До методів усного викладу знань учителем учнів відносяться: розповідь, пояснення, шкільна лекція, бесіда; метод ілюстрації і демонстрації при усному викладі досліджуваного матеріалу.

Розповідь, пояснення і шкільна лекція відносяться до числа монологічних, або інформаційно- повідомляють методів навчання. Бесіда є діалогічним, питально -відповідним методом викладу навчального матеріалу. Сутність бесіди полягає в тому, що вчитель шляхом уміло поставлених питань спонукає учнів до міркування, до аналізу в певній логічній послідовності досліджуваних фактів і явищ і самостійного формулювання відповідних теоретичних висновків і узагальнень. При проведенні бесіди по осмисленню нового матеріалу необхідно ставити питання так, щоб вони вимагали не односкладових стверджувальних або негативних відповідей, а розгорнутих міркувань, певних доводів і порівнянь, в результаті яких учні виокремлює суттєві ознаки і властивості досліджуваних предметів і явищ і таким шляхом здобувають нові знання.

Метод ілюстрації та демонстрації. Методи усного викладу нового матеріалу вчителем, як правило, поєднуються із застосуванням засобів наочності.

Методи збудженням активності та мотивації учнів. Покликані попередити пасивність учнів при усному викладі навчального матеріалу й забезпечити активне сприйняття і осмислення ними нових знань. Визначальне значення у вирішенні цього завдання мають два дидактичних умови:

по-перше, сам виклад матеріалу вчителем повинне бути змістовним у науковому відношенні, живим і цікавим, логічним і послідовним, з виділенням головних і найбільш істотних положень;

по-друге, в процесі усного викладу знань необхідно застосовувати особливі педагогічні прийоми, що збуджують розумову активність школярів і сприяють підтримці їхньої уваги.

До таких методів належать: інтерактивні методи - дискусії, пізнавальні та рольові ігри, проблемні ситуації, проекти, активні методи - пізнавальні завдання і питання (на які учні повинні відповісти після усного викладу вчителем), складання плану в процесі усного викладу (вони акцентували свою увагу на найбільш важливих питаннях і склали план теми), робити порівняння, зіставляти факти (К.Д. Ушинський вказував на величезну роль порівняння в активізації пізнавальної діяльності учнів і вважав, що порівняння є основа всякого розуміння і мислення, що все в світі пізнається не інакше, як через порівняння.). Це, безумовно, буде стимулювати їх активне мислення на уроці.

 

Робота над новим матеріалом при усному викладі, як правило, повинна закінчуватися коротким узагальненням, формулюванням теоретичних висновків і закономірностей.

 

а) постановка теми нового матеріалу і визначення питань, які повинні осмислити й засвоїти учні;

б) виклад матеріалу вчителем із застосуванням ілюстрацій і де монстрацій, а також прийомів активізації розумової діяльності школярів;

в) узагальнення викладеного матеріалу, формулювання основних виво дів, правил, закономірностей.

 

Методи закріплення досліджуваного матеріалу: бесіда, робота з підручником

Пояснення матеріалу вчителем варто розглядати як хоча й дуже важливу, але все ж первісну щабель навчальної роботи. Виходячи з наведеної вище закономірності, в дидактиці велике значення надається подальшої навчальної роботи по засвоєнню (закріпленню, запам'ятовуванню і осмисленню) викладеного матеріалу.

Метод бесіди. Учитель за допомогою вміло поставлених питань спонукає учнів до активної відтворення викладеного матеріалу з метою його більш глибокого осмислення, і засвоєння (запам'ятовування). Однак відтворення повинно носити творчий характер, спонукати учнів до роздумів, пошуків власних доводів, що стимулюють розвиток мислення. Бесіда як метод засвоєння тільки що сприйнятого матеріалу використовується з усіх предметів шкільного навчання.

Робота з підручником. По кожному предмету є теми досить складні, засвоєння яких викликає певні труднощі в учнів. У таких випадках вчителю не завжди доцільно відразу ж після викладу нового матеріалу проводити бесіду по його засвоєнню (запам'ятовуванню). Найкраще дати можливість учням попрацювати самостійно з підручником, а потім уже проводити бесіду. В принципі слід було б на кожному уроці після пояснення вчителя надати учням можливість попрацювати самостійно з підручником. Це обумовлюється закономірностями пізнавальної діяльності. Як зазначалося в попередньому розділі, щоб міцно засвоїти той або інший матеріал, потрібне неодноразове звернення до його вивчення. Первинне сприйняття й осмислення досліджуваного матеріалу, коли його пояснювала вчителька, подальше більш глибоке його осмислення і засвоєння в процесі роботи з підручником і, нарешті, виконати, роботу з його запам'ятовуванню, беручи участь в бесіді по закріпленню.

Методи навчальної роботи з вироблення умінь і навичок застосування знань на практиці: вправи, лабораторні роботи.

Метод вправ. Вміння та навички формуються за допомогою методу вправ. Сутність цього методу полягає в тому, що учні виробляють багаторазові дії, тобто тренуються (вправляються) у застосуванні засвоєного матеріалу на практиці і таким шляхом поглиблюють свої знання, виробляють відповідні вміння, і навички, а також розвивають своє мислення і творчі здібності.

Активні та інтерактивні методи.

Мозкові атаки; Лекції діалоги; Дискусії; диспути; Бесідам; семінари - конференции

Метод проектів; кейс - метод; тренінг; навчальна Дискусія; навчальна гра Інформаційні технології в освіті.

 

дидактичні засоби

 

Дидактичними засобами служать предмети, що є Сенсомоторні стимулами, впливають на органи чуття учнів і полегшують їм безпосереднє і непрямий пізнання світу - Навчальні та наочні посібники, демонстраційні пристрої, технічні засоби та ін

Дидактичні засоби виконують такі функції, як мотиваційна, інформаційна (передають інформацію), управління процесом навчання, оптимізаційна (дозволяє досягати кращих результатів у навчанні з найменшою витратою сил і часу).

Дидактичні кошти поділяють на кошти для вчителя і для учнів. Перші являють собою предмети, що використовуються вчителем для більш ефективної реалізації цілей освіти. Другі - це індивідуальні засоби учнів, шкільні підручники, зошити, письмове приладдя і т.п. У число дидактичних засобів включаються і такі, з якими пов'язана як діяльність учителя, так і учнів: спортивне обладнання, пришкільні ботанічні ділянки, комп'ютери тощо

Дидактичні засоби поділяються на: візуальні (зорові), до яких відносяться оригінальні предмети або їх різноманітні еквіваленти, діаграми, карти тощо; аудіальні (слухові), що включають радіо, магнітофони, музичні інструменти тощо, та аудіовізуальні (зорово- слухові) - звукове кіно, телебачення, частково автоматизують процес навчання програмовані підручники, дидактичні машини, комп'ютери і т.д.

 

Принципи використання засобів навчання: використовуються в тісному зв'язку з іншими компонентами цього процесу, від поставлених цілей уроку, методів навчальної роботи, віку учнів, а також від характерних особливостей окремих навчальних предметів.

 

 

Навчальна література. Проектування змісту освіти на рівні навчального матеріалу здійснюється в навчальній літературі, до якої відносяться підручники і навчальні посібники. У них знаходить відображення конкретний зміст навчальних програм.

Серед усіх видів навчальної літератури особливе місце займає шкільний підручник, який за своїм змістом і структурою обов'язково відповідає навчальній програмі з предмета. Підручники, створені на основі типових навчальних програм, рекомендуються Міністерством освіти Російської Федерації для всіх шкіл країни.

Дослідженням проблеми шкільного підручника займався Д. Д. Зуєв. Він виділив і всебічно описав його функції:

• інформаційна функція - забезпечення школярів необхідною і достатньою інформацією, формує їх світогляд, що дає поживу для духовного розвитку та

практичного освоєння світу;

• трансформаційна функція полягає в тому, що матеріал в підручнику, перетворюючись з урахуванням вікових особливостей учнів і дидактичних вимог, стає доступним для них, але не виключає проблемності і можливості його творчого освоєння;

• систематизує функція реалізує вимога обов'язкового систематичного і послідовного викладу матеріалу в логіці навчального предмета;

• функція закріплення матеріалу та здійснення дітьми самоконтролю виявляється в тому, що підручник надає можливість повторного вивчення, перевірки самим учнем правильності сформованих у нього понять, уявлень, образів, точності засвоєних правил, законів, висновків;

• інтегруюча функція полягає в тому, що підручник допомагає дитині прирощувати до викладених в ньому знань додаткову інформацію з суміжних наук;

• координуюча функція сприяє залученню в процесі роботи над матеріалом інших засобів навчання (карт, ілюстрацій, діапозитивів, натур);

• розвивально -виховна функція полягає в духовно- ціннісному вплив змісту підручника на учнів, формуванні в процесі роботи над ним таких якостей, як працьовитість, розумова активність, здатність до творчості;

• навчальна функція підручника виявляється в тому, що робота з ним розвиває такі вміння та навички, як конспектування, узагальнення, виділення головного, логічне запам'ятовування, необхідні для самоосвіти [ 1 ].

Структура підручника включає в себе текст і внетекстовие допоміжні компоненти. Всі тексти поділяються на тексти - описи, тексти - розповіді, тексти - міркування. До внетекстовой компонентів відносяться: апарат організації засвоєння (запитання і завдання, пам'ятки або інструктивні матеріали, таблиці та шрифтові виділення, підписи до ілюстративного матеріалу та вправи); власне ілюстративний матеріал; апарат орієнтування, що включає передмову, примітка, додатки, зміст, покажчики.

Навчальний текст (на відміну від тексту довідника) служить насамперед цілі роз'яснення змісту, а не просто інформування. Крім того, навчальний текст повинен надавати на учня певний емоційний вплив, викликати інтерес до предмета навчання. Ось чому особливо на ранніх стадіях навчання мова підручника повинен використовувати семантичні метафори, мовні стереотипи та ін, що неприпустимо в строго нормованому науковому мовою.

Підручники містять виклад основ наук і одночасно організовують самостійну навчальну діяльність учнів по засвоєнню навчального матеріалу. Іншими словами, він вчить вчитися. У цьому зв'язку до нього пред'являються вимоги, що стосуються не тільки побудови навчальних текстів. Це вимоги дидактичні, психологічні, естетичні, гігієнічні. Підручник повинен містити матеріал високого ступеня узагальнення і разом з тим конкретний, оснащений основними фактологічний відомостями. Він повинен являти собою виклад справжньої науки і одночасно бути доступним для учнів, враховувати особливості їх інтересів, сприйняття, мислення, пам'яті, розвивати пізнавальний і практичний інтерес, потреба в знаннях і практичної діяльності.

 

Підручник має бути в міру барвистий, забезпечений необхідними ілюстраціями у вигляді картин, карт, схем, діаграм, фотографій.

Як вже зазначалося, зміст освіти на рівні навчального матеріалу поряд з підручниками розкривається в різного роду навчальних посібниках: хрестоматіях з літератури та історії; збірниках завдань з математики, фізики, хімії; атласах з географії, біології; збірниках вправ по мовах і ін

Навчальні посібники розширюють деякі сторони підручника і мають своєю метою вирішення конкретних завдань навчання (інформаційних, тренувальних, перевірочних та ін.)

САРАТОВСКИЙ ГОСУДАРСТВЕННЫЙ МЕДИЦИНСКИЙ УНИВЕРСИТЕТ







Дата добавления: 2015-09-19; просмотров: 463. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!




Шрифт зодчего Шрифт зодчего состоит из прописных (заглавных), строчных букв и цифр...


Картограммы и картодиаграммы Картограммы и картодиаграммы применяются для изображения географической характеристики изучаемых явлений...


Практические расчеты на срез и смятие При изучении темы обратите внимание на основные расчетные предпосылки и условности расчета...


Функция спроса населения на данный товар Функция спроса населения на данный товар: Qd=7-Р. Функция предложения: Qs= -5+2Р,где...

Этапы и алгоритм решения педагогической задачи Технология решения педагогической задачи, так же как и любая другая педагогическая технология должна соответствовать критериям концептуальности, системности, эффективности и воспроизводимости...

Понятие и структура педагогической техники Педагогическая техника представляет собой важнейший инструмент педагогической технологии, поскольку обеспечивает учителю и воспитателю возможность добиться гармонии между содержанием профессиональной деятельности и ее внешним проявлением...

Репродуктивное здоровье, как составляющая часть здоровья человека и общества   Репродуктивное здоровье – это состояние полного физического, умственного и социального благополучия при отсутствии заболеваний репродуктивной системы на всех этапах жизни человека...

Особенности массовой коммуникации Развитие средств связи и информации привело к возникновению явления массовой коммуникации...

Тема: Изучение приспособленности организмов к среде обитания Цель:выяснить механизм образования приспособлений к среде обитания и их относительный характер, сделать вывод о том, что приспособленность – результат действия естественного отбора...

Тема: Изучение фенотипов местных сортов растений Цель: расширить знания о задачах современной селекции. Оборудование:пакетики семян различных сортов томатов...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2025 год . (0.012 сек.) русская версия | украинская версия