Реферати. 1. Порівняльний аналіз житлової політики в УРСР та незалежній Україні.
1. Порівняльний аналіз житлової політики в УРСР та незалежній Україні. 2. Стан забезпечення громадян житлом в Україні і країнах Євросоюзу. 3. Шляхи і засоби поліпшення житлової політики в Україні. Питання для самоконтролю 1. В чому полягає право людини на житло і як воно забезпечується в Україні? 2. Як здійснюється правове регулювання житлових відносин в Україні? 3. Поясніть зміст поняття «ринок житла». 4. Визначте, в чому полягає сутність житлової проблеми. 5. Які фактори впливають на стан житлової проблеми в сучасній Україні? 6. Визначте критерії, які використовуються для оцінки стану житлової проблеми в тій чи іншій країні. 7. В чому проявляється криза у сфері житлових відносин України. 8. Як житлова криза пов’язана з кризою в інших сферах суспільного життя України. 9. Охарактеризуйте житлову політику в сучасній Україні. 10. Запропонуйте власну модель житлової політики, яка здатна вирішити житлову проблему в сучасній Україні. Література 1. Біла С. Роль держави у реформуванні житлово-комунального господарства України / С. Біла // Вісник Національної академії державного управління при Президентові України. – 2004. – № 1. – С. 150-158. 2. Галятич М. Міжнародні стандарти у житловій сфері / М. Галятич // Юридична Україна. – 2007. – № 5. – С. 51-54. 3. Геллер І.М. Ринок житлової нерухомості в Україні: стан, обсяги і особливості ціноутворення у 2000-2001 рр. / І.М. Геллер // Власність в Україні. – 2001. – № 1. – С. 84. 4. Гірченко Т. Економічні проблеми розвитку будівництва житла в сучасних умовах / Т.Д. Гірченко, С.А, Стратонов, К.М. Купрієнко // Вісник Університету банківської справи Національного банку України. – 2011. – № 3. – С. 46-51. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://archive.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/VUbsNbU/2011_3/VUBSNBU12_p46-p51.pdf 5. Гура Н. Трансформація відносин власності в житловому секторі / Н. Гура // Економіка України. – 2006. – № 2. – С. 50-57. 6. Житлово-комунальне господарство // Україна за роки незалежності, 1991-2003. – К.: Нора-друк, 2003. – С. 362-369. 7. Закон України «Про житловий фонд соціального призначення» // Соціальний захист. – 2006. – № 4. – С. 21-25. 8. Кирієнко П. Проблеми житлової політики в Україні та шляхи їх вирішення / П. Кирієнко // Вісник Національної академії державного управління при Президентові України. – 2006. – № 1. – С. 196-201. 9. Паливода К. Житлова проблема – оголений нерв українського суспільства / К. Паливода // Віче. – 2007. – № 19. – С. 33-35. 10. Непомнящий О. Житлова політика провідних країн сучасного світу: досвід для України / О. Непомнящий // Публічне управління: теорія та практика. – 2012. – № 1 (9). – С. 123-129. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://archive.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/pubupr/2012_1/doc/3/04.pdf
Семінарське заняття 8. Шляхи підвищення рівня життя в Україні План 1. Рівень життя і соціальні стандарти в Європі та Україні. 2. Оптимізація впливу суспільної модернізації на життя громадян України. 3. Соціалізація людини – необхідна умова підвищення рівня життя в Україні. 4. Молодіжна політика в Україні.
Ключові поняття: рівень життя, соціальні стандарти, соціальні гарантії, прожитковий мінімум, мінімальна зарплата, мінімальна пенсія, модернізація, соціалізація, молодь, молодіжна політика, модель молодіжної політики.
Методичні вказівки Це семінарське заняття націлює на аналіз процесів та факторів, що впливають на рівень життя громадян України. Тому відправним пунктом аналізу змін рівня життя громадян є соціальні стандарти. В першому питанні семінару студенти повинні розкрити зміст понять «рівень життя», «якість життя» та «соціальні стандарти». Розвиток уявлень про соціальні стандарти відображається в нормативних положеннях таких документів як Загальна декларація прав людини, Конвенція про захист прав людини і основних свобод, Європейська соціальна хартія, Європейський кодекс соціального забезпечення. Для оцінювання рівня життя населення України студенти мають ознайомитися із такими показниками соціального забезпечення як прожитковий мінімум, мінімальна зарплата, мінімальна пенсія, середня зарплата, середня пенсія та інші соціальні стандарти. Вивчаючи друге питання студенти повинні розібратися в сутності феномена суспільної модернізації, визначити позитивні та негативні її аспекти. Історичний досвід проведення суспільної модернізації в різних країнах засвідчує неоднозначність її впливу на життя народів, а тому необхідно виділити ті її риси, які забезпечували успіх модернізаційних проектів. Розробка теоретичних аспектів цієї проблеми представлена в роботах В.М. Гейця та інших дослідників. Необхідно охарактеризувати зміст і основні тенденції здійснення модернізаційних процесів у сучасній Україні. Аналіз тенденцій, що негативно впливають на життя народу (демографічна криза, послаблення трудового потенціалу тощо), дозволяє здійснити заходи щодо послаблення цих тенденцій, зокрема засобами соціальної політики. Третє питання розкриває значення соціалізації як чинника, що формує здатність людини самостійно влаштовувати свої життя. Цей феномен досліджується у двох таких аспектах: «філогенетичному» та «онтогенетичному». Поділ населення за ознакою зовнішнього або внутрішнього «локус контролю» на дві основні групи – екстернатів та інтерналів – дає можливість оцінювати його здатність самостійно організовувати свою справу та необхідність підтримки господарської діяльності з боку держави. Таким чином, у процесі соціалізації формується певна соціально-психологічна основа оптимізації взаємозв’язку ринкового та державного регулювання господарської діяльності. Вивчення четвертого питання передбачає засвоєння таких понять як «молодь», «молодіжна політика», знайомство з основними специфічними рисами молоді, моделями молодіжної політики, а також обговорення стану молодіжної політики в сучасній Україні. По завершенні підготовки семінару студентам пропонується написати творчу роботу, у якій вони, спираючись на власний досвід, повинні розробити власну модель молодіжної політики в сучасній Україні.
|