Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Структурні особливості наукових робіт.





Основними структурними елементами кожної наукової роботи, кожного наукового документа є композиція та рубри­кація.

Композиція - це склад і структура наукової роботи, що складається з певних елементів (складових частин).

Стосовно курсових та дипломних проектів з економічних дисциплін та студентських наукових робіт досить чітко сфор­мувалась така композиція:

1. Вступ 7-8%

2. Загальна характеристика об'єкта 10-12%

3.Методична частина 18-20%

4.Аналітична частина 35 -40%

5. Проектна частина 12-15%

Висновки та пропозиції 7 -8%

Обов'язковими складовими робіт такого виду є зміст, список використаної літератури, величина яких не регламентується.

Дещо інша композиція характерна для науково-дослідних робіт, до яких належить і магістерська випускна робота. Вона складається з текстової та графічної частин. При цьому текстова частина повинна обов'язково охоплювати загальну характеристику об'єкта та предмета дослідження, методику вико­нання роботи, аналіз фактичного стану об'єкта та предмета дослідження та пропозиції щодо поліпшення його функціону­вання. Цей виклад може супроводжуватися і певними еконо­мічними розрахунками, коли в цьому виникає потреба.

Конкретна структура роботи розробляється індивідуально кожним слухачем відповідно до закріпленої за ним теми, але незалежно від теми дослідження можна рекомендувати таку принципову схему змісту магістерської роботи:

• Зміст.

• Передмова.

• Вступ.

• Теоретичні та методичні основи виконання роботи.

• Аналіз та оцінка сучасного стану досліджуваного пре­дмета.

• Основні напрямки та механізм удосконалення об'єкта та предмета дослідження.

• Висновки та пропозиції.

• Бібліографічний список.

Зміст роботи повинен розкрити перед читачем в короткій формі структуру виконаної роботи шляхом позначення основ­них розділів, частин та інших підрозділів рукопису. Зміст мо­жна розмістити або на початку, або в кінці структури рукопи­су.

Часом при оформленні наукової роботи виникає необхід­ність дати передмову. В ній викладаються зовнішні переду­мови створення наукової праці: чим викликана її поява, коли і де була виконана робота, перераховуються організації та окремі особи, які сприяли виконанню даної роботи.

Вступ є дуже важливим структурним елементом наукової роботи, в якій визначається: суть та актуальність досліджува­ної проблеми; обґрунтовується тема дослідження та її наукова новизна; обґрунтовується мета та основні завдання дослі­дження; визначається об'єкт та період дослідження.

Конкретний зміст та обсяг вступу визначається у кожно­му конкретному випадку індивідуально і повинен бути максимально прив'язаний до теми дослідження. Але незалежно від теми магістерської роботи у вступі потрібно чітко обґрунтовувати актуальність проблеми. Слід наголосити, що хоч тематика магістерських робіт є досить вузькою, це не знижує її актуальності. Актуальність таких робіт слід оцінювати з погляду тієї концептуальної установки, котрої дотримується магістрант, або того вкладу, який він вносить в розробку загальної концепції. Обсяг вступу зазвичай не перевищує 5-7 сторінок.

Перший розділ магістерської роботи - Теоретичні та методичні основи виконання роботи, - можна представити орієнтовно такими трьома підрозділами:

а) економічна суть досліджуваного явища (огляд літературних джерел);

б) чинники, що впливають на ефективність функціону­вання предмета дослідження;

в) методика оцінки та аналізу ефективності функціону­вання предмета дослідження (вибір системи показників, мето­дика їх визначення та аналізу).

Методологічною основою магістерської роботи повинні бути критерії об'єктивності, відповідність істині та історичній правді. Методологічними джерелами дослідження є праці провідних вітчизняних та зарубіжних вчених, вільних від іде­ологічних установок.

Теоретичною базою виконання магістерської роботи є розкриття економічної суті досліджуваного явища, яке пови­нно охоплювати політекономічний підхід. Залежно від темі магістрант повинен розкрити природу економічних явищ і ка­тегорій (собівартість продукції, продуктивність праці, трудові та матеріальні ресурси, ціни, процеси управління тощо).

При розкритті даного питання слід максимально викори­стати праці вітчизняних та зарубіжних вчених, що стосуються досліджуваної проблеми, а також офіційні документи (різні законодавчі акти, постанови, інші матеріали). Одним з істотних моментів даної частини є розкриття прототипу - історії питання. Саме таке розкриття дає змогу виявити ознаки, що відрізняють пропоноване рішення від існуючих. Чітка аспектація, тобто авторський погляд, відбиває логіку наукового до слідження.

Кожнийпроцес - виробничий, економічний,соціальний,управлінський тощо - характеризуєтьсяпевними ознакам, певнимипоказниками, що дають можливістькількісно оцінити їх станта розвиток, рівень досягненняпоставленої мети Тому для всебічної оцінки процесів та явищ, щодосліджуються, необхідноокреслитиколо економічнихпоказників, які б відповідали б темі магістерської роботи, дати їх переконливе обґрунтування.

Аналітична робота є творчим процесом і тому при розгляді найважливіших для даного об'єкта питань можуть і повинні використовуватися різні додаткові матеріали,прийоми, методи роботи, які б дали змогу глибше виявити природу окремих явищ і процесів, чим сприяли б підвищенню якості аналізу.

Для всіх обраних та запропонованих показників повинна бути наведена методика їх розрахунку та особливості викори­стання в даній конкретній роботі.

Після відбору, обгрунтування та взаємозв'язку основних додаткових та спеціальних показників, вияснення умов їх фо­рмування, необхідно показати методику їх аналізу. Це одна з найважливіших та найвідповідальніших ділянок роботи, зміст якої визначається темою дослідження.

Другий розділ магістерської роботи - Аналіз та оцінка сучасного стану досліджуваного предмета - є центральним як за обсягом, так і за значенням. При виконанні магістерської роботи економічного та управлінського спрямування дово­диться аналізувати значний статистичний матеріал. Від якості та глибини аналізу значною мірою залежать висновки та про­позиції магістранта щодо поліпшення функціонування дослі­джуваного об'єкта. Цим зумовлюється необхідність правиль­ного методичного підходу до постановки роботи, який є спе­цифічним для кожної теми дослідження.

Однак незважаючи на конкретний зміст аналізу вибраних показників, можна виділити такі основні етапи його прове­дення:

- розробка програми економічного аналізу;

- відбір необхідної програми та забезпечення її порівнянності;

- розрахунок конкретних показників;

- порівнювання показників та їх аналітична обробка;

- узагальнення результатів аналізу.

По всіх показниках, якінамічені длявикористання в ма­гістерській роботі,необхідно показатиприйоми їх підготовки та обробки, а також прийоми і методи аналізу.

Особливе значення в теперішніх умовах має забезпечення співставимості вартісних показників, рівень яких безперервно змінюється під впливом інфляційних процесів.

При проведенні аналізу необхідно значну увагу приділити вивченню тих умов та чинників, що впливають на формування досліджуваних показників. Вивчення чинників, що впливають на формування будь-якого показника, слід проводити в двох аспектах: в якісному аспекті, тобто методологічному та в кількісному аспекті для виявлення конкретної міри у на той чи інший показник. Оскільки чинники (фактори не є однорідними за своїм складом (прості та складні), дуже важливо виявити першочерговість їх розгляду, проранжувати та деталізувати в методичному плані. В багатьох випадках при виконанні магістерської роботи можуть бути використані нетрадиційні методи аналізу, наприклад, кореляційно-регресійний аналіз, і тоді питання про чинники набуває особливого значення: необхідно грамотно відібрати ті чинники які будуть використані при такому аналізі.

Незалежно від теми роботи другий розділ може мати орієнтовно таку структуру:

а) Загальна характеристика об'єкта дослідження: економічні та географо-геологічні, техніко-технологічні, організаційні умови.

б) Динаміка основних техніко-економічних показників об’єкта дослідження.

в) Аналіз вибраного предмета дослідження (детальний аналіз з використанням різних методів)

Завершальним розділом магістерської роботи є основні напрями та механізми удосконалення функціонування об'єкта та предмета дослідження. Він розробляється на підставі про­веденого аналізу, і тому його структура повністю залежить від теми дослідження, і загалом може стосуватись: удосконалення системи управління; оптимізації напрямів, методів, форм діяльності; удосконалення організаційних та виробничих структур; реформування систем, відносин; удосконалення правової та нормативної бази і т.п.

Висновки і пропозиції повинні складатись по роботі загалом і охоплювати всі розділи та підрозділи. Кількісно вони винні включати стільки пунктів, скільки рубрик має робота.

Рубрикація - прийнята схема поділу роботи на окремі логічно підпорядковані частини, кожна з яких має короткий та чіткий заголовок, що відбиває її зміст. Найпростішою та найбільш поширеною є лінійна рубрикація, при якій вся робота поділяється на розділи, глави та менші смислові підрозділи. Кожному виділеному підрозділу присвоюється певний номер – рубрика, нумерація яких здійснюється арабськими цифрами.

Найпростішою рубрикою є абзац – відступ вправо на початку першого рядка кожної частини тексту. Його часто використовують як композиційний прийом, при якому всі абзаци даного підрозділу повинні бути за змістом послідовно пов’язані один з одним. Нумерації підлягають тільки основні розділи роботи. Всі допоміжні частини виділяються в структурі без присвоєння номера.







Дата добавления: 2015-09-15; просмотров: 822. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!




Аальтернативная стоимость. Кривая производственных возможностей В экономике Буридании есть 100 ед. труда с производительностью 4 м ткани или 2 кг мяса...


Вычисление основной дактилоскопической формулы Вычислением основной дактоформулы обычно занимается следователь. Для этого все десять пальцев разбиваются на пять пар...


Расчетные и графические задания Равновесный объем - это объем, определяемый равенством спроса и предложения...


Кардиналистский и ординалистский подходы Кардиналистский (количественный подход) к анализу полезности основан на представлении о возможности измерения различных благ в условных единицах полезности...

Билиодигестивные анастомозы Показания для наложения билиодигестивных анастомозов: 1. нарушения проходимости терминального отдела холедоха при доброкачественной патологии (стенозы и стриктуры холедоха) 2. опухоли большого дуоденального сосочка...

Сосудистый шов (ручной Карреля, механический шов). Операции при ранениях крупных сосудов 1912 г., Каррель – впервые предложил методику сосудистого шва. Сосудистый шов применяется для восстановления магистрального кровотока при лечении...

Трамадол (Маброн, Плазадол, Трамал, Трамалин) Групповая принадлежность · Наркотический анальгетик со смешанным механизмом действия, агонист опиоидных рецепторов...

Выработка навыка зеркального письма (динамический стереотип) Цель работы: Проследить особенности образования любого навыка (динамического стереотипа) на примере выработки навыка зеркального письма...

Словарная работа в детском саду Словарная работа в детском саду — это планомерное расширение активного словаря детей за счет незнакомых или трудных слов, которое идет одновременно с ознакомлением с окружающей действительностью, воспитанием правильного отношения к окружающему...

Правила наложения мягкой бинтовой повязки 1. Во время наложения повязки больному (раненому) следует придать удобное положение: он должен удобно сидеть или лежать...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.01 сек.) русская версия | украинская версия