УЧНЯ 10 КЛАСУ
Якісні зміни відбуваються у всіх блоках системи. Значення параметрів першого блоку (вимоги до пізнавальної діяльності) зменшується. Формулюється ряд принципово нових форм довільного регулювання навчальної діяльності і особливостей мислення старшокласників. Нові вимоги стосуються прогностичних навичок - вмінь передбачити, прорахувати наслідки досягнення тих чи інших навчальних цілей, а також оцінювати для досягнення цілі ресурси, що є. У відношенні мислення вперше мова йде про оволодіння методами теоретичного, дослідницького аналізу. Якісно новий зміст набувають вимоги до спілкування і міжособистісної взаємодії школярів з однолітками і дорослими. Так, оцінюється здатність приймати і нести відповідальність за рішення, що стосуються інших людей. Суттєво ускладнюються вимоги до міжособистісного спілкування з однолітками - це і здатність до довірливого спілкування, і деяка емоційна постійність у відносинах, і активність у створенні простору і нових можливостей спілкування з однолітками, соціальна сміливість. У відносинах з дорослими вводиться таке поняття, як партнерство. Прагнення до професійного самовизначення суттєвим чином впливає на вимоги до мотиваційних і емоційно-смислових аспектів психічного світу старшокласників. Це і розвинутий мотив самоосвіти, і мотиваційна вибірковість інтересів, і прагнення до аналізу і вироблення ефективного стилю пізнавальної діяльності.
ЛІТЕРАТУРА: Диагностика школьной дезадаптации. М., 1993. Астапов В.М. Введение в дефектолдогию с основами нейро- и патопсихологии. М., 1994. Личко А.Е. Психопатии и акцентуации характера у подростков. Л., 1983. Лусканова Н.Г. Методы исследования детей с трудностями в обучении. М., 1993. Лучшие психологические тесты для профотбора и профориентации / Под редакцией Кудряшова А.Ф.). Петрозаводск, 1992. Основы возрастно-психологического консультирования. Учебно-методическре пособие. М., 1991. Методы социальной психологии / Под ред. Кузьмина Е.С. Л., 1977. Психологическая коррекция умственного развития учащихся / Под ред. Гуревича К.М., Дубровиной И.В. М., 1990. Психологическая служба в школе / Под ред. Э-М. Ю. Верник, Х.Й.Лийметса, Ю.Л.Сыэрда. Таллин, 1983. Т. 1. Рабочая книга школьного психолога / Под ред. Т.В.Дубровиной. М., 1991.
АФАНАСЬЄВА Е.И., БИТЯНОВА М.Р., ВАСИЛЬЕВА Н.Л. ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНА КАРТА ШКОЛЯРА Методика являє собою схему структурованого спостереження особливостей навчання й поведінки школярів, здійснюваного педагогами в різних навчальних і позанавчальних ситуаціях. В її основу покладені уявлення авторів про основні психологічні характеристики шкільного статусу дитини і найважливіші психологічні вимоги до їх змісту на конкретному етапі навчання. Вимоги представлені у вигляді опису конкретних поведінкових проявів дитини. Особливість схеми спостереження полягає в наступному: описувані фрагменти поведінки скомпоновані у відповідності з тими параметрами психолого-педагогічного статусу, яким вони відповідають; опис поведінки дано на зрозумілій педагогу мові; всі прояви описані в позитивному ключі. Даній методиці відводиться значне місце в діагностичній системі супроводу. За своєю суттю дана методика є експертним опитуванням. Вона заповнюється педагогами на основі цілеспрямованих спостережень. На всіх етапах навчання психолого-педагогічна карта зберігає своє значення як ведучий скринінговий метод і залишаються незмінними підходи до її побудови. Загальний алгоритм створення конкретної опитувальної методики такого типу наступний:
Як приклад приводиться текст методики, призначені для організації спостереження першокласників на етапі адаптації в школі (другий діагностичний мінімум). Справа перераховуються основні характеристики психолого-педагогічного статусу першокласника стан яких вивчається за допомогою експертних опитувань. В лівому стовпчику перераховуються поведінкові прояви дитини, які можуть розглядатись як індикатори успішного пристосування до школи в сферах навчання, спілкування і психологічного самопочуття на даному етапі вікового розвитку.
Висвітлені параметри статусу цілком доступні грамотному педагогічному спостереженню і оцінці.
ПОГЛИБЛЕНЕ ДІАГНОСТИЧНЕ ОБСТЕЖЕННЯ 1. Параметр психолого-педагогічного статусу 2. Найбільш вірогідні психологічні труднощі, виявлені в діагностичному мінімумі. 3. Найбільш вірогідні психологічні і соціально-педагогічні причини виникнення труднощів: при об’єктивному зниженні розумових здібностей по відношенню до вікової норми і без такого зниження. 1. особливості пізнавальної сфери Проблеми: · Низький рівень довільності пізнавальних процесів · Низький рівень розвитку мислення · Несформованість найважливіших навчальних розумових дій Можливі причини: При об’єктивному зниженні розумових здібностей по відношенню до вікової норми ¨ розумова відсталість ¨ затримка психічного розвитку чи зниження окремих функцій ¨ психофізичний інфантилізм (в даному випадку це означає своєрідне “застрягання” дитини на дошкільному рівні розвитку, що особливо явно прослідковується у відношенні до норм, правил поведінки і діяльності, а також в особливостях самооцінки, яка часто виявляється несформованою). Психофізичний інфантилізм може провокуватися стилем сімейного виховання, особливостями соціально-педагогічного середовища життєдіяльності дитини, однак, в даному випадку можна передбачувати, що він сформувався на фоні певної церебральної недостатності.
Без об’єктивного зниження розумових здібностей по відношенню до вікової норми ¨ висока особистісна чи шкільна тривожність, викликана порушеннями спілкування з педагогами чи з однолітками, а також сімейними проблемами ¨ низький рівень навчальної мотивації, викликаний об’єктивним педагогічним відставанням за програмою, низьким рівнем психологічної готовності до навчання на даній шкільній сходині, інтелектуальною пасивністю та ін. В цілому низька навчальна мотивація може бути наслідком двох сукупностей факторів. Перша сукупність факторів призводить до несформованості навчальної мотивації (зустрічаються в початковій ланці школи). В основі цих ситуацій можуть лежати особливості інтелектуального і вольового розвитку дитини, соціально-педагогічні фактори. Друга сукупність факторів призводить до зниження навчальної мотивації. Така ситуація може виникнути на будь-якому етапі навчання. Провокують її порушення значущих соціальних відносин, об’єктивне відставання за програмою, сімейні проблеми та ін. фактори. Проблема: · низький рівень мовного розвитку Можливі причини: При об’єктивному зниженні розумових здібностей по відношенню до вікової норми ¨ розумова відсталість ¨ затримка психічного розвитку чи зниження окремих функцій ¨ психофізичний інфантилізм
Без об’єктивного зниження розумових здібностей по відношенню до вікової норми ¨ висока особистісна чи шкільна тривожність, викликана порушеннями спілкування з педагогами чи з однолітками, а також сімейними проблемами ¨ низький рівень навчальної мотивації, викликаний об’єктивним педагогічним відставанням за програмою, низьким рівнем психологічної готовності до навчання на даній шкільній сходині, інтелектуальною пасивністю та ін. ¨ специфічні логопедичні проблеми ¨ соціально-педагогічні умови розвитку (характер і стиль спілкування в сім’ї, особливості мовного розвитку тієї субкультури, до якої належить сім’я і референтна група школяра). Таким чином в ряді випадків необхідне проведення диференційного обстеження, яке орієнтоване на співвіднесення рівня інтелектуального розвитку дитини віковій нормі. Якщо гіпотеза про розумове зниження не підтверджена чи психолог і без обстеження може відмовитись від такого передбачення, то сплановане обстеження необхідно з метою перевірки інших причин існуючих труднощів Проблема: · Низький рівень розвитку тонкої моторики Можливі причини: ¨ специфічні нейропсихологічні проблеми ¨ ліворукість (необхідно розрізняти труднощі, що виникають при навчанні письму й малюванню (кресленню) у лівші, які звикають до правої руки) ¨ психофізичний інфантилізм Проблема: · Низький темп розумової діяльності і низька навчальна працездатність Можливі причини: При об’єктивній обумовленості існуючої проблеми: ¨ особливості нервової системи (інертний чи слабкий типи нервової діяльності) ¨ астенізація нервової системи, обумовлена об’єктивними причинами генетичного чи онтогенетичного характеру, умовами життя і діяльності, конкретними подіями ¨ фізичне ослаблення на фоні хронічних чи гострих соматичних захворювань При захисній обумовленості існуючої проблеми: ¨ висока особистісна чи шкільна тривожність ¨ порушення спілкування в школі (з педагогами, однолітками) ¨ стиль сімейного виховання (гіперпротекція) ¨ негативний емоційний фон внутрішньосімейних відносин За підсумками психодіагностичного мінімуму психолог, переважно, може визначити якими причинами обумовлені наявні психодинамічні порушення - об’ктивними чи захисними, і відповідно побудувати подальше уточнення проблеми.
2. особливості поведінки і спілкування школярів Проблема: · Порушення спілкування з однолітками і педагогами переважно агресивного характеру Можливі причини: ¨ агресивність, як сформована риса особистості дитини і підлітка (особистісна акцентуація). Вона може бути пов’язана як з певними соціально-педагогічними умовами життя дитини поза школою, а саме, засвоєнням стилю агресивної поведінки в сім’ї, особливостями підліткової референтної групи, відображенням певних клінічних проблем (церебральної недостатності0 ¨ агресивність захисного характеру, як прояв тривожності, невпевненості школяра в прийнятті його значущими дорослими чи однолітками, неадекватний прояв внутрішньої незахищеності ¨ агресивність як відображення несформованості продуктивних форм спілкування, пов’язана зі стилем сімейного виховання, умовами життя, досвідом попереднього спілкування з дорослими й однолітками, чи - аутизмом в різній степені вираженості (аутизм - як зниження потреби в спілкуванні). ¨ агресивність як відображення неприйнятої обдарованості, нестандартності особистості дитини. Проблема: · Порушення спілкування з однолітками, яке проявляється у формі замкнутості, уникненні контактів з однолітками і педагогами Можливі причини: ¨ об’єктивно обумовлені особливості спілкування дитини й підлітка, пов’язані з особливостями інтелектуального чи емоційного розвитку (інтелектуалізм, аутизм) ¨ особливості захисної психологічної природи, пов’язані з високою особистісною чи шкільною тривожністю. В цьому випадку замкнутість дитини часто поєднується з недовірливістю, опасливістю, особливо - по відношенню до нових життєвих ситуацій. Таку дитину у багатьох випадках характеризує непродуктивний тип навчальної й соціальної мотивації - орієнтація на уникнення невдачі ¨ замкнутість як відображення низького рівня сформованості продуктивних засобів спілкування, пов’язаного зі стилем виховання й спілкування в сім’ї (умовно,- аутизація соціально-педагогічної природи). Проблема: · Порушення спілкування з однолітками і педагогами, яке проявляється у формі негативістичної демонстративності - свідомому порушенні правил і норм шкільної поведінки. Можливі причини: ¨ несформованість адекватних форм реалізації потреби в увазі і визнанні оточуючими, пов’язана найчастіше з особливостями стилю сімейного виховання ¨ невизнана оточуючими обдарованість і нестандартність особистості дитини чи підлітка ¨ висока особистісна тривожність, яка приводить до невпевненості в прийнятті значущими дорослими і ровесниками ¨ як демонстрація підліткової незалежності, пов’язана в більшості випадків з порушеннями нормального емоційного контакту школяра з педагогами й ровесниками. Проблема: · Порушення спілкування з однолітками і педагогами, яке проявляється в надмірній виконливості, конформності дитини, Спілкування такого школяра характеризує “прилипчивість”, демонстративна лояльність. Можливі причини: ¨ висока особистісна тривожність, яка проявляється у невпевненості дитини в любові й прийнятті значущими дорослими і педагогами. Інколи така поведінка є своєрідною формою компенсації сімейних проблем дитини (напр., таких стилів сімейного виховання як гіпоопіка) ¨ емоційно-особистісна інфантильність, яка проявляється у високій комформності, несформованості уявлень про власне “Я”, мотиваційній незрілості. Такі особливості можуть провокуватися стилем сімейного виховання, відношенням до дитини (гіперопіка). В її основі може полягати і певна церебральна недостатність. Проблема: · Рухова розгальмованість, невгомонність, низький рівень контролю над своєю поведінкою і емоційними реакціями. Можливі причини: ¨ у випадку, якщо розгальмованість і невгомонність поєднуються з високою активністю (навчальною, пізнавальною, соціальною, ін.) і цілеспрямованістю, можна говорити про особливості нервової системи (висока енергетика), проявах загальної обдарованості і високої пізнавальної мотивації школяра. В цьому випадку подібні поведінкові прояви можуть засвідчувати про неповну, недостатню реалізацію дитиню свого потенціалу. ¨ особливості захисної психологічної природи. Розгальмованість як демонстративний поведінковий прояв може виникати на фоні порушень спілкування школяра з педагогами й однолітками ¨ рухова розгальмованість на фоні високої імпульсивності поведінки, слабкою її цілеспрямованості може свідчити про певні особливості нервової системи дитини, неблагоприємний неврологічний статус ¨ рухова розгальмованість як розбещеність засвідчує особливості стилю сімейного виховання й відношення до дитини. Проблема: · Порушення поведінки преважно у формі депресивності, астенізованості школяра Можливі причини: ¨ депресивність обумовлена об’ктивними факторами - втомленістю, низькою енергетикою. Такі особливості свідчать про загальну соматичну ослабленість дитини, психологічне чи психофізичне виснаження, а також про нервову організацію дитини - слабкий тип нервової системи. При цьому необхідно враховувати, що сам по собі такий тип нервової діяльності не виступає причиною депресивного стану школяра. Він стає провокуючим фактором в умовах, неблагоприємних для навчання й розвитку дітей такого типу ¨ депресивна поведінка захисної психологічної природи. Така поведінка може бути викликана поєднанням різних соціально-психологічних умов: демонстративні депресія як відображення незадоволеної потреби в увазі, наслідок високої особистісної чи шкільної тривожності, пов’заної з порушенням контактів зі значущими дорослими й ровесниками, невизнана обдарованість; мотиваційний відхід від діяльності у внутрішній фантазійний план може бути пов’язаний із втратою інтересу до пізнавальної діяльності (низької чи несформованої навчальної мотивації) ¨ загальна повільність темпу діяльності психофізичної природи, помилково приймається за відхилення в поведінці Проблема: · Порушення поведінки, яке проявляється в розгальмованості потягів дитини й підлітка Можливі причини: ¨ патологічні непереборні потяги, обумовлені певними об’єктивними порушеннями психіки дитини чи підлітка ¨ розгальмованість потягів соціально-педагогічної природи, пов’зані з особливостями середовища життєдіяльності дитини, особливостями сімейного виховання ¨ розгальмованість потягів психологічної захисної природи, що частіше набуває риси негативістичної демонстративності. Має своєю основою порушення спілкування зі значущими дорослими й ровесниками. Проблема: · Прояв невротичних симптомів в поведінці школяра, таких як плаксивість, порушення мови, нав’язливі рухи чи звуки, психосоматичні прояви (болі, алергічні реакції, енурез та ін.). Можливі причини: ¨ як прояви раніше існувавших психосоматичних проявів і захворювань ¨ висока тривожність як відображення серйозних порушень у відносинах зі значущими дорослими, однолітками і в сім’ї ¨ висока тривожність як стійка риса особистості (певний тип акцентуації характеру) Що стосується проблем, які виникають в системі відносин школяра з оточуючими людьми, - негативна оцінка цих відносин, сприйняття їх як неблагоприємних, непродуктивних, то вони, переважно, обумовлені об’єктивними порушеннями у відносинах. Це може бути відторгнення, неприйняття зі сторони значущих дорослих чи однолітків, соціальна ізоляція школярів, неприйняття і відторгнення соціального оточення самою дитиною. Можливою причиною може бути також глибока внутрішня конфліктність особистості самого школяра, що проектує себе в систему зовнішніх відносин. Низька самооцінка в переважній більшості є вторинним фактором, послідовною певних порушень в навчанні, поведінці чи самопочутті дитини. Зниження самооцінки відбувається слідом за зміною соціальної ситуації, системи соціальних відносин дитини (на фоні хронічного невстигання дитини, неприйняття групою ровесників, погіршення відношення зі сторони значущих дорослих - батьків, педагогів, ін.) З цієї точки зору самооцінка може розглядатися як “лакмусовий папірець” психологічного стану дитини. Часто її рівень і сформованість дозволяє більш чітко диференціювати психологічний діагноз (напр.: розвести ситуації психофізичного інфантилізму з несклавшоюся самооцінкою і хронічного невстигання, що супроводжується заниженою оцінкою своїх можливостей. Окрім того, цей показник відображає глибину порушень і проблем школяра. Якщо при наявності серйозних проблем в поведінці, навчанні чи відносинах з оточуючими школяр зберігає адекватну самооцінку і позитивну “Я-концепцію”, це відкриває широкі можливості для зміни наявної ситуації, вирішення існуючих труднощів.
Прізвище, ім’я, по-батькові учня ___________________________; Вік _____________________; Клас ____________________; Учасники консиліуму: ___________________________________ ______________________________________________________; Психолого-медико-педагогічний статус на момент обстеження: Актуальний стан: _____________________________________ _______________________________________ (опис); Наявність відхилень і особливостей розвитку: _______________ _________________________________________ (опис); Зміст супроводжуючої діяльності і форми яким надається перевага: ____ _______________________________________________________; Зміст супроводжуючої діяльності учасників консиліуму:
Зміст консультативної діяльності учасників консиліуму:
Зміст соціально-диспетчерської діяльності учасників консиліуму:
Дата заповнення:_______________ Підписи учасників: ___________________________________
|