Тема 9. Правове регулювання охорони праці.
1. Лекційне заняття – 2 год.
Ключові терміни: охорона праці, медогляд, інструктаж, техніка безпеки, засоби захисту, розслідування, відповідальність, шкідливі умови праці, особливості охорони праці окремих категорій працівників.
2. Семінарське заняття – 2 год. План семінарського заняття 1. Поняття та правове регулювання охорони праці. 2. Спеціальні гарантії прав на охорону праці працівників, які працюють у важких і шкідливих умовах праці 3. Спеціальні гарантії права на охорону праці жінок, неповнолітніх осіб та осіб з пониженою працездатністю 4. Організація охорони праці на підприємстві, в установі, організації. 5. Розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій пов’язаних виробництвом. Відповідальність за порушення норм з охорони праці.
Література до теми: 1-5; 10-15; 21; 33; 41; 48; 50
3. Практичне заняття – 0 год.
4. Самостійна робота – 14 год. Теми рефератів і доповідей: 1. Правове забезпечення гарантій трудових прав на охорону праці. 2. Специфіка охорони праці жінок і молоді. 3. Правове значення медичних оглядів і інструктажів в забезпеченні охорони праці. 4. Правовий статус органів по нагляду і контрою за охороною праці. 5. Правові проблеми відповідальності за порушення норм і правил з охорони праці.
Задача 1 Фрезерувальник Ш. працював без захисних окулярів за що йому було оголошено догану, а А. відмовився від медичного огляду, працюючи поваром в їдальні. Через п’ять днів Ш. знову отримав зауваження за роботу без окулярів. Роботодавець, отримавши згоду профкому звільнив обох за п. 3 ст. 40 КЗпП України. Чи правомірне звільнення?
Задача 2 В. подала заяву роботодавцю, що за медичним висновком потребує переведення на більш легшу роботу (будучи вагітною). Роботодавець відмовив у переведенні, посилаючись на відсутність такої і запропонував В. піти у відпустку без збереження заробітної плати. В. звернулась із заявою до КТС із заявою захистити її законне право. Яке рішення повинна прийняти КТС та як це питання вирішено в законі?
Задача 3 Монтажник А. Спецмонтажбуду неодноразово звертався до роботодавця і до профкому видати йому для роботи спецодяг. Проте зазначені органи не квапились і Г. змушений був за власні кошти придбати спецодяг і звернувся до КТС зобов’язати роботодавця компенсувати витрати на спецодяг. Вирішіть спір. Чи правомірно вчинив Г.?
Задача 4 В результаті виробничої аварії на заводі «Ремпобуттехніка» два працівники слюсар К. і ремонтник Б. отримали травми і за медичним висновком їм встановлено стійку втрату працездатності, а інженер У. помер по дорозі в лікарню. Слюсар К. і ремонтник Б. звернулись до роботодавця відшкодувати шкоду і виплатити одноразову допомогу. А дружина інженера У. звернулась до суду з позовом стягнути на користь її сім'ї: а) п’ятирічний заробіток померлого; б) річний заробіток на кожного утримання, а це дочка – 15 років і син – 10 років, а також дочка котра народилась після смерті інженера У. Посилаючись на необхідні норми права розв’яжіть задачу.
ПЛАНИ-КОНСПЕКТИ ЛЕКЦІЙНИХ ЗАНЯТЬ НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ВНУТРІШНІХ СПРАВ Навчально-науковий інститут права та психології Кафедра цивільно-правових дисциплін Затверджую Заступник директора з навчально-методичної та наукової роботи навчально–наукового інституту права та психології НАВС С.С.Кваша «___» ___________ 2014 р. ПЛАН-КОНСПЕКТ ПРОВЕДЕННЯ ЛЕКЦІЙНОГО ЗАНЯТТЯ ТЕМА №1. Поняття трудового права З дисципліни: «Трудове право» Категорія слухачів: студенти навчально-наукового інституту права та психології НАВС. Обсяг навчального часу: 2 години Навчальне обладнання, ТЗН: ноутбук, проектор, дошка, крейда. Наочні засоби: Міжпредметні та міждисциплінарні зв’язки: теорія держави і права (тема поняття, предмет, система, функції права) Навчальні питання: Вступна частина – 5 хв. Основна частина - 70 хв. 1. Поняття трудового права (Предмет, методи правового регулювання трудових правовідносин, місце трудового права у системі права України). 2. Джерела трудового права. 3. Принципи трудового права.
|