Порядок виконання роботи. 1. Подати напругу живлення на електронні ваги, ввімкнувши установку тумблером «МЕРЕЖА».
1. Подати напругу живлення на електронні ваги, ввімкнувши установку тумблером «МЕРЕЖА». 2. За допомогою електронних ваг визначити масу колби з повітрям (m 0 +m 1)при тиску Р 1. 3. Увімкнувши компресор тумблером «ПУСК» і, відкривши кран, відкачати повітря з колби до тиску Р2, після чого, закривши кран і вимкнувши компресор, визначити за допомогою ваг масу колби з повітрям (т0+т2)за тиску Р2. Одержані результати занести до таблиці 30.1 Таблиця 30.1
4. Повторити виміри по пп. 2-3 не менш як 3 рази. 5. Виміряти температуру повітря в лабораторії. 6. Вимкнути установку тумблером «МЕРЕЖА».
Обробка результатів вимірювань 1. Для кожного виміру визначити масу відкачаного повітря (т 1 - т 2)та різницю тисків (Р 1 – Р 2). 2. За формулою (30.5) обчислити для кожного виміру значення молярної маси повітря μ. Знайти середнє значення < μ >. 3. За формулою (30.8) обчислити для кожного виміру густину повітря, використовуючи знайдене значення молярної маси μ;. 4. Оцінити похибку результатів вимірювань.
Контрольні запитання 1. Що таке молекулярна маса речовини і в яких одиницях вона вимірюється? 2. Запишіть і поясніть рівняння Менделєєва-Клапейрона. В яких випадках його можна використовувати для практичних обчислень? 3. Як теоретично розрахувати молекулярну масу суміші газів? 4. Що таке густина газу і як її можна визначити експериментально? 5. Виведіть розрахункову формулу для визначення молярної маси, що використовується в даній роботі. 6. Чому молярну масу газу не можна визначити безпосередньо, використовуючи рівняння Менделєєва-Клапейрона? 7. У чому полягає метод відкачування для визначення молярної маси газу? 8. Назвіть основні джерела похибок даного методу вимірювання.
Перелік літературних джерел
|