Порядок виконання роботи. 1. Записати вихідні дані експерименту: зовнішній діаметр D і товщину кільця d (зазначені в паспорті установки)
1. Записати вихідні дані експерименту: зовнішній діаметр D і товщину кільця d (зазначені в паспорті установки), кімнатну температуру. 2. Поворотним столиком 5 підвести посудину з дистильованою водою під кільце. 3. За допомогою гвинта 3 опустити кільце до його дотику з поверхнею рідини. Обережно піднімаючи кільце вгору, зафіксувати за шкалою 4 покази динамометра в момент відривання кільця. Дослід повторити п’ять разів. 4. Обертаючи столик 5, встановити під кільце посудину з іншою рідиною. Повторити експеримент згідно з п. 3. 5. Результати вимірювань і обчислень записати в таблицю:
6. Абсолютну похибку D a обчислити за формулою
7. Записати кінцевий результат у вигляді a = (` a ± D `a), Еa =...%.
Контрольні запитання 1. Поясніть, чим зумовлена мала стисливість рідини. 2. Що таке поверхнева енергія? Чому вона виникає? 3. Вкажіть напрям вектора сили поверхневого натягу. 4. Запишіть формулу додаткового тиску під викривленою поверхнею рідини. Чому він може мати знак ±? 5. Поясніть причини змочування поверхні твердого тіла рідиною. 6. Що таке крайовий кут? У яких межах він може змінюватись? 7. Які речовини називають поверхнево-активними? Як вони впливають на коефіцієнт поверхневого натягу рідини? 8. Як змінюється коефіцієнт поверхневого натягу рідини зі зміною температури?
|