Експертиза документів обґрунтування інвестицій позичальника
Специфікою інвестиційного кредитування є те, що у ході розгляду пакета документів, які подає клієнт, банк повинен, у першу чергу, перевірити документи обґрунтування інвестицій, а саме: одержати відповіді на всі питання щодо фірми, продукції, ринку, сировини і матеріалів, що використовуються, кадрів, впливу виробництва на навколишнє середовище та, головне, гарантії повернення капіталу. Банк повинен переконатися також, що продукція, яка випускається, є конкурентоспроможною завдяки передовій технології та наявності кваліфікованих кадрів; стимулювання продажу та реклама працюють на високому рівні; сировина та матеріали є в необхідній кількості тощо. Уся процедура оцінки інвестиційного проекту в банку може мати такий вигляд:
Заявка на кредит → Відділ експертизи інвестицій → Попередній висновок щодо проекту → Кредитний відділ → Рішення про кредитування проекту → Оформлення кредитної угоди
Рис.4.1.Послідовність оцінки банком інвестиційного проекту
Відповідно до схеми на рис. 4.1, банку насамперед необхідно зробити експертизу поданих інвестором документів обґрунтування інвестицій залежно від виду інвестиційного проекту. Предметом такої експертизи є: • зведені документи (виконані інвестиційні або інноваційні проекти, техніко-економічне обґрунтування (ТЕО), бізнес-плани, розрахунки економічної ефективності, інші документи обгрунтування інвестиційної діяльності); • первинні документи, які використовуються для складання зведених документів (кошториси, калькуляції, довідки, висновки тощо); • окремі документи обгрунтування інвестицій. Експертизу цих документів повинен здійснювати в банку відділ експертизи інвестиційних проектів, а у випадку відсутності такого - експерт консалтингової компанії на контрактній основі. Експертиза документів обгрунтування інвестицій складається з попередньої, технічної, юридичної та економічної (див. табл. 4.1).
Таблиця 4.1.
Результати цих експертиз можуть оформлятися окремими актами або входити у вигляді розділів в один загальний (зведений) акт експертизи даного документа обґрунтування інвестицій. Вони використовуються для прийняття відповідних рішень учасниками інвестиційної угоди, а також є основою для проведення більш поглибленого техніко-економічного аналізу та дослідження інвестиційної діяльності, для вдосконалення методів обґрунтування вкладання капіталу. 4.2.Експертиза інвестиційного проекту Банківська експертиза інвестиційного проекту складається з двох етапів: попереднього та поглибленого аналізу проекту. Вона є найважливішою стадією роботи над інвестиційним проектом, бо складається з оцінки інвестиційного проекту, фінансового стану підприємства, його платоспроможності, визначення ризиків інвестування і має на меті надання достатньої аналітичної інформації про проект інвесторам для прийняття виваженого рішення. Завданнями відділу експертизи інвестицій у цьому напрямі є: • селекція інвестиційних пропозицій і проектів відносно відповідних вітчизняних та іноземних інвестиційних програм; • удосконалення методики аналізу проектів, пошук нових форм і схем інвестування, ознайомлення з ними клієнтів та замовників; • розробка висновків за проектами, підготовка варіантів рішень щодо реалізації проектів; • супроводження інвестиційного проекту, яке включає: банківське супроводження та обслуговування процесу кредитування інвестиційних проектів, контроль за цільовим використанням інвестиційних коштів, участь банку у моніторингу, аналізі та контролі за виробничою і фінансовою діяльністю підприємства, організацію емісії цінних паперів підприємства та їх розміщення. Процедура експертизи інвестиційного проекту проводиться в такій послідовності.
|