Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Вивчення кредитоспроможності та фінансового стану позичальника





Першим і одним з найголовніших етапів процесу бан­ківського інвестиційного кредитування є аналіз кредитоспромож­ності та фінансового стану позичальника. Мета аналізу — оцінка результатів фінансової діяльності позичальника, на підставі якої банк приймає рішення щодо можливості надання інвестиційного кредиту або припинення кредитних відносин з клієнтом.

Критерії оцінки фінансового стану позичальника встановлю­ються кожним банком самостійно його внутрішніми положення­ми щодо проведення активних операцій (кредитних) та методи­кою проведення оцінки фінансового стану позичальника (контр­агента банку) з урахуванням вимог Положення НБУ «Про по­рядок формування та використання резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями» від 6 липня 2000 р. № 279, в яких мають бути визначені ґрунтовні, технічно виражені критерії економічної оцінки фінансової діяльності позичальників (контрагентів банку) на підставі аналізу їх балансів і звітів про фінансові результати в динаміці тощо.

Комерційний банк повинен щоквартально проводити оцінку фінансового стану позичальника. Сам факт визначення кредито­спроможності та фінансового стану клієнта має стимулювати підприємство-позичальника підвищувати ефективність своєї фі­нансово-господарської діяльності.

Для здійснення оцінки фінансового стану і кредитоспромож­ності позичальника — юридичної особи слід враховувати чітко визначені об'єктивні показники його діяльності, такі як: обсяг реалізації, прибуток та збитки, рентабельність, коефіцієнти ліквід­ності, грошові потоки (надходження коштів на рахунок позичаль­ника) для забезпечення повернення позички та сплати відсотків за неї, склад та динаміку дебіторсько-кредиторської заборговано­сті тощо. Комерційний банк повинен враховувати також чинни­ки, які багато в чому мають суб'єктивний характер: ефективність управління підприємством позичальника; ринкову позицію пози­чальника та його залежність від циклічних і структурних змін в економіці та галузі; наявність державних замовлень і державної підтримки позичальника; історію погашення кредиторської забор­гованості в минулому тощо. Оцінюючи кредитоспроможність по­зичальників, банки західних країн приділяють значну увагу ква­ліфікації та здібностям керівників, дотриманню ділової етики, договірної і платіжної дисципліни.

У результаті аналізу кредитоспроможності та фінансового стану визначаються кількісні параметри, що характеризують гос­подарську діяльність позичальника:

* ліквідність;

* економічну та фінансову стабільність;

* прибутковість (рентабельність);

* перспективи грошових потоків.

Перші три параметри характеризуються системою фінансових коефіцієнтів — коефіцієнтів ліквідності, покриття, забезпечення власними коштами, дохід на капітал та ін.

Коефіцієнт абсолютної (термінової) ліквідності визначаєть­ся відношенням суми залишків по статтях грошових коштів і ко­роткострокових фінансових вкладень до суми залишків по непо­гашених кредитах та поточної кредиторської заборгованості. Він показує, наскільки короткострокові зобов'язання можуть бути не­гайно погашені швидко ліквідними грошовими коштами та цін­ними паперами, тобто спроможність позичальника швидко роз­рахуватись за своїми зобов'язаннями.

Коефіцієнт загальної ліквідності визначається відношенням загальної суми поточних активів (розділ II + розділ III активу ба­лансу) до загальної суми фінансових і поточних зобов'язань. Ба­жано, щоб цей коефіцієнт перевищував одиницю. Таким чином визначають, чи вистачить у підприємства всіх оборотних засобів для повної ліквідації своїх боргових зобов'язань.

Коефіцієнт платоспроможності визначається відношенням суми поточних активів до суми поточних зобов'язань. Це дає можливість визначити спроможність підприємства щодо пога­шення ним своїх короткострокових зобов'язань.

Різниця між сумами поточних активів і поточних зобов'язань визначає величину оборотного (робочого) капіталу. Цей показ­ник свідчить про те, наскільки господарська діяльність підприєм­ства забезпечена власними фінансовими ресурсами.

До показників економічної стабільності належать оборотність запасів, оборотність кредиторської заборгованості та ін.

Оборотність запасів визначається відношенням суми серед­ніх залишків запасів до виручки від одноденної реалізації продук­ції. Цей коефіцієнт відображає забезпеченість виробничого циклу необхідними обіговими коштами.

Оборотність дебіторської заборгованості обчислюється від­ношенням суми середніх залишків дебіторської заборгованості до виручки від одноденної реалізації. Це співвідношення свідчить про швидкість вивільнення коштів із дебіторської заборгованості. Оборотність кредиторської заборгованості визначається від­ношенням суми середніх залишків кредиторської заборгованості до одноденних витрат на придбання запасів. Показник відобра­жає швидкість погашення кредиторської заборгованості.

Не менш важливими в аналізі є коефіцієнти фінансової стабіль­ності і фінансової незалежності (автономії"), коефіцієнт маневре­ності власних коштів.

Коефіцієнт фінансової стабільності визначається відно­шенням суми власних коштів до позичкових. При одержанні високого коефіцієнта (більше одиниці) не варто на цьому за­спокоюватись і припиняти аналіз. Високий коефіцієнт фінан­сової стабільності сам по собі не є ознакою цілковитого благо­получчя.

Коефіцієнт фінансової незалежності обчислюється відно­шенням суми власних коштів до валюти балансу.

Зворотним до коефіцієнта стабільності є коефіцієнт співвід­ношення залучених і власних коштів,який характеризує роз­мір залучених коштів на 1 гривню власних коштів.

Коефіцієнт маневреності власних коштів характеризує сту­пінь мобільності використання власних коштів.

Важливим показником, що характеризує ефективність діяль­ності підприємства, є рентабельність виробництва.

Рентабельність визначається як співвідношення прибутку до обсягу реалізації або другого кількісного показника.

Під час проведення експертизи кредитного проекту та здій­снення аналізу фінансового стану клієнта кредитний працівник повинен звернути увагу на необхідність спрямування власних коштів позичальника на здійснення кредитного проекту.

Необхідно надавати перевагу кредитним проектам, на здій­снення яких позичальник спрямовує не менше ЗО % власних кош­тів, тобто співвідношення банківського кредиту та власних кош­тів позичальника у вартості кредитного проекту становить 70 % до 30 %.

Крім оцінки кредитоспроможності позичальників на основні системи фінансових коефіцієнтів при інвестиційному кредиту­ванні можуть використовуватись і такі способи, які базуються на основі аналізу:

• грошових потоків;

• ділового ризику.

Оцінка кредитоспроможності позичальників на основі ана­лізу грошових потоків передбачає визначення чистого сальдо різних надходжень і видатків клієнта за певний період, тобто зіставлення припливу (прибуток, амортизація, створення резер­вів майбутніх витрат, вивільнення коштів, зростання кредитор­ської заборгованості, збільшення інших пасивів, отримання но­вих позик, збільшення акціонерного капіталу) і відпливу (додат­кові вкладення коштів, скорочення кредиторської заборгованос­ті, зменшення інших пасивів, відплив акціонерного капіталу, фінансові витрати, погашення позичок) коштів. Для аналізу грошових потоків на підприємстві позичальника беруться фінансо­ві дані як мінімум за три роки. Кредитоспроможним вважається підприємство, яке має стійке перевищення припливу над від­пливом коштів.

Оцінка кредитоспроможності на основі аналізу ділового ри­зику передбачає виділення найвагоміших чинників ділового ризику (надійність позичальників, сезонність поставок, трива­лість зберігання товарів, рівень цін на товари, ризик введення державою обмежень на ввезення і вивезення імпортних товарів тощо), їх формалізацію, оцінку в балах і визначення на цій ос­нові класу кредитоспроможності того чи іншого конкретного позичальника. Аналіз ступеня ділового ризику у клієнта дозво­ляє банкові спрогнозувати достатність джерел погашення по­зички.

Прогнозний аналіз грошових потоків клієнта на період кре­дитування до повного погашення кредиту разом із відсотками проводиться для доповнення аналізу фінансового стану клієнта та визначення джерел погашення кредиту. Аналіз руху грошо­вих коштів позичальника є найбільш важливим для кредитного аналізу, оскільки надходження грошових коштів є безпосеред­нім джерелом погашення кредиту. Аналіз грошових потоків клі­єнта має на меті оцінку кредитного ризику на підставі звітних показників. Він побудований на порівнянні надходжень і витрат за даний період. Стійке перевищення надходжень над витратами протягом визначеного періоду дозволяє оцінювати клієнта як кредитоспроможного. В разі різних коливань такого переви­щення або у випадку зворотного співвідношення — перевищен­ня витрат над надходженнями — ризик неповернення кредиту підвищується.

Аналіз руху коштів необхідно проводити для з'ясування: про­зорості розрахунків; стану платежів у реальних грошах і порядку бартеру; стану грошових надходжень у національній та вільноконвертованих валютах; обсягу кредитування в національній та вільноконвертованих валютах; спрямування коштів через свої дочірні або посередницькі фірми; в яких комерційних банках мають ра­хунки дочірні та посередницькі фірми; мотиви відкриття рахун­ків у цих банках; обсягу спрямування коштів на рахунок голов­ного позичальника кредиту; відповідності розміру кредиту розмі­ру грошових надходжень на рахунок, відкритий у банку, що на­дає кредит; якою мірою кредитні кошти осідають на рахунках інших комерційних банків, що обслуговують дочірні та посеред­ницькі фірми позичальника.

Під грошовими потоками підприємства треба розуміти надхо­дження і платежі грошових коштів та їх еквівалентів за визначе­ний проміжок часу. Грошові кошти включають кошти в касі під­приємства та на рахунках у банках, які можуть бути використані для поточних операцій. Еквівалентами грошових коштів можна вважати також розміщення вільних грошових коштів у вигляді депозитних сертифікатів на короткий термін.

Аналіз руху грошових коштів позичальника проводиться ста­ном на сьогодні, аналізується минулий період та прогнозується їх рух на майбутній.

Аналітичний прогноз може бути зроблений у кількох варі­антах, основаних на певних гіпотезах. Наприклад, може бу­ти передбачений як максимальний обсяг реалізації, так і міні­мальний.

Рух грошових коштів необхідно вивчати у зіставленні зі зві­том про фінансові результати, про рух грошових коштів та з ба­лансом. Прогноз грошових надходжень і витрат порівнюється із фактичними даними за минулий період. Наприклад, при розгляді можливості надання кредиту на 6 місяців аналізується минулий період не менше 6 місяців.

У разі очікування високого рівня інфляції у період, на який запрошується інвестиційний кредит, усі розрахунки необхідно коригувати на очікуваний рівень інфляції. Слід врахувати, що очікуваний рівень інфляції знецінить власні кошти підприємства, що призведе до відповідного погіршення фінансового стану.







Дата добавления: 2015-08-12; просмотров: 425. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!




Расчетные и графические задания Равновесный объем - это объем, определяемый равенством спроса и предложения...


Кардиналистский и ординалистский подходы Кардиналистский (количественный подход) к анализу полезности основан на представлении о возможности измерения различных благ в условных единицах полезности...


Обзор компонентов Multisim Компоненты – это основа любой схемы, это все элементы, из которых она состоит. Multisim оперирует с двумя категориями...


Композиция из абстрактных геометрических фигур Данная композиция состоит из линий, штриховки, абстрактных геометрических форм...

Признаки классификации безопасности Можно выделить следующие признаки классификации безопасности. 1. По признаку масштабности принято различать следующие относительно самостоятельные геополитические уровни и виды безопасности. 1.1. Международная безопасность (глобальная и...

Прием и регистрация больных Пути госпитализации больных в стационар могут быть различны. В цен­тральное приемное отделение больные могут быть доставлены: 1) машиной скорой медицинской помощи в случае возникновения остро­го или обострения хронического заболевания...

ПУНКЦИЯ И КАТЕТЕРИЗАЦИЯ ПОДКЛЮЧИЧНОЙ ВЕНЫ   Пункцию и катетеризацию подключичной вены обычно производит хирург или анестезиолог, иногда — специально обученный терапевт...

Этапы трансляции и их характеристика Трансляция (от лат. translatio — перевод) — процесс синтеза белка из аминокислот на матрице информационной (матричной) РНК (иРНК...

Условия, необходимые для появления жизни История жизни и история Земли неотделимы друг от друга, так как именно в процессах развития нашей планеты как космического тела закладывались определенные физические и химические условия, необходимые для появления и развития жизни...

Метод архитекторов Этот метод является наиболее часто используемым и может применяться в трех модификациях: способ с двумя точками схода, способ с одной точкой схода, способ вертикальной плоскости и опущенного плана...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2025 год . (0.012 сек.) русская версия | украинская версия