Практична частина
1. Зредагуйте речення наукового стилю, дотримуючись принципів об’єктивності, логічної послідовності, точності, однозначності, ясності, стислості, відсутності надмірної образності й емоційності. 1. На наше власне переконання, філософські надбання відомого філософа Ніцше досить вдало схарактеризував класик української літератури: «Змію, людину, сонце та орла Благословив він у високих горах…»… 2. Гнівно затаврував винуватців трагічного нещастя геніального вченого Паскаля Дені Дідро. 3. У роботі зроблено дослідження функції префіксів через їх характерну рису – участь у процесі внутрішньочастиномовного словотвору. 4. Художник вніс вагомий внесок у мистецьку скарбницю своєї рідної країни, відтворивши у власних творах красу рідного краю. 5. На сьогоднішній день у сучасній науці нашого погляду дотримуються такі науковці, як І. Павлов, В. Бехтерєв, І. Сєченов. 2. Оформіть записки науковців у зв’язні тексти, використовуючи непряме цитування. А) Л.В. Щерба [Щерба, с. 100-101]: слово – частина речення, яку ми можемо, не змінюючи значення, уживати самостійно, тобто у вигляді окремого речення. Л. Блумфільд [Блумфильд, с. 23]: слово – мінімальна вільна форма; форма, яка має здатність вимовлятися окремо і яку не можна поділити на частини, компоненти, здатні вживатися у висловленні окремо. О.І. Смирницький [Смирницкий, с. 105]: слово – лексична одиниця, характер якої визначуваний синтаксично.
Б) М. Грушевський [Грушевський, с. 75]: Нарід український не забув Богданови того добра, якого хотїв для України славний гетьман. Він оспівав Богданові дїла в піснях і думах, як нї одного з гетьманів. Він донїс сї піснї і думи до наших часів, як не донїс такої памяти нї про кого і нї про що в усїй історії українській! І. Крип’якевич [Крип’якевич, с. 170]: Козацькі самостійницькі стремління заломлювались і безнастанно, повстання за повстанням спливали кров’ю, але ці змагання поновлювалися постійно з дедалі більшою енергією. У довголітній боротьбі витворився цінний державницький матеріал, що тільки чекав будівничого, який ужив би його для завершення будови. Цим будівничим став Богдан Хмельницький. І. Огієнко [Огієнко, с. 48]: Революція на своє чоло поставила Богдана Хмельницького – пізніше гетьмана України, людину для свого часу, безумовно, сильну та надзвичайно талановиту. 3. Виконайте бібліографічний опис джерел, користуючись поданими нижче титульними сторінками й довідками.
4. Виправте допущені помилки в оформленні бібліографічних описів. Запишіть виправлений варіант. 1. Верстюк В. Ф. Політична боротьба за владу в українській народній республіці в перші місяці її проголошення / В. Ф. Верстюк / Укр. істор. журнал, 2008, № 1 (478) (січень-лютий). – С. 4-31. 2. На острові Коса Тузла зібрано близько двохсот тонн нафтопродуктів у суміші з піском і водоростями [Електрон. ресурс] // Національна радіокомпанія України: офіційний сайт. – 2007. – 24 лист. 3. Завірюха Л. А. Оволодіння особистістю засадами толерантності у студентському середовищі // Актуальні проблеми навчання та виховання людей з особливими потребами: Зб. наук. пр. / Відкритий міжнар. ун‑т розвитку людини „Україна”; Ін-т вищої освіти АПН України; Ін-т спеціальної педагогіки АПН України. – К.: Ун-т „Україна”, 2004. 4. Скляренко С. Д. Святослав / С. Д. Скляренко. – Х., 2008. – С. 205. 5. Перестюк М. О., Маринець В. В. Теорія рівнянь математичної фізики [Текст]: підручник / М. О. Перестюк, В. В. Маринець. – К.: Либідь, 2006. – 423 с. Самостійна робота з теми 1. Ураховуючи структуру наукових робіт, строки написання курсових робіт для студентів 3 курсів, складіть алгоритм написання власної курсової роботи з позначенням орієнтовних строків виконання кожного пункту та план курсової роботи відповідно до отриманої теми.
2. Прочитайте у фаховому виданні України наукову статтю (за рекомендацією викладача фахової дисципліни або таку, тематика й проблематика якої зацікавила вас як майбутнього фахівця) та виконайте такі завдання: а) складіть бібліографічний опис (аналітичний) цієї статті; б) визначте межі структурних елементів статті – вступу, основної частини, висновків; в) уважно прочитайте мету й завдання праці, зіставте їх зі змістом статті та з висновками; письмово дайте відповідь на запитання: «Чи досягнуто мети?», «Чи всі завдання розв’язано?», «Чи відповідають висновки меті й поставленим завданням?»; г) з’ясуйте й запишіть, чи підпорядковано мовне оформлення статті всім ознакам наукового стилю і як саме; окремо випишіть недоліки мовного оформлення наукової праці (за наявності).
3. Складіть бібліографічні описи п’яти підручників, посібників або словників, якими ви користуєтесь під час навчання. Порівняйте складені описи з тими, що розміщено в цих джерелах (на другій або останній сторінці), звертаючи увагу на проміжки до і після приписних знаків, позначення авторів на початку опису, наявність і правильне оформлення відомостей про відповідальність; виявіть помилки в друкованих виданнях.
|