Будова амінокислот і її фізичні властивості. Ізомерія та номенклатура.
ПЛАН 1. Будова амінокислот і її фізичні властивості. Ізомерія та номенклатура. 2. Хімічні властивості сахарози. 3. Одержання амінокислот. 4. Застосування амінокислот.
Будова амінокислот і її фізичні властивості. Ізомерія та номенклатура. Амінокарбонові кислоти, або амінокислоти – це клас органічних сполук, які містять одночасно дві функціональні групи: аміногруппу NH2 – та карбоксильну групу -СООН. Назви амінокислот походять від назв відповідних карбонових кислот із зазначенням положення аміногрупи. У сполуках, в яких присутні дві різні функціональні групи, їхнє взаємне розташування зазначають грецькими літерами. Так, залежно від того, до якого атома Карбону приєднана аміногрупа, амінокислоти поділяють на α, β, γ. ε δ γ β α СН3— СН2— СН2— СН2— СН2— СООН
NH2 NH2 α -амінобутанова кислота β -амінобутанова кислота
NH2 γ -амінобутанова кислота Ізомерія амінокислот:
2-амінопентанова кислота 2-аміно-3-метилбутанова кислота
3-амінопентанова кислота Амінокислоти, що входять до складу білків
Фізичні властивості амінокислот. Амінокислоти являють собою тверді кристалічні речовини, добре розчинні у воді й мало розчинні в органічних розчинниках. Розчинність амінокислот може бути пояснена присутністю карбоксильної групи, що обумовлює розчинність карбонових кислот, і залишку молекули амоніаку (аміногрупи). Багато амінокислот солодкі на смак.
|