Азотисті основи.
Азотистими основами називають гетероциклічні сполуки піримідинового і пуринового рядів, що входять до складу нуклеїнових кислот. В якості замісників в гетероциклічному ядрі вони містять: § або оксогрупу (урацил, тимін), § або аміногрупу (аденін), § або одночасно обидві ці групи (цитозин, гуанін).
Нуклеїнові кислоти містять по дві пуринові і по дві піримідинові основи; відмінність тільки в піримідинових основах: у ДНК міститься тимін, а в РНК - урацил. § до складу ДНК входять: аденін, тимін, гуанін, цитозин. § до складу РНК входять: аденін, урацил, гуанін, цитозин. Основу структури пуринових і піримідинових основ складають дві ароматичні гетероциклічні сполуки - піримідин і пурин:
Молекула пурину складається з двох конденсованих кілець: піримідину і імідазолу. У складі нуклеїнових кислот зустрічаються три головні піримідинові основи: цитозін, урацил і тимін.
Дві пурінові основи нуклеїнових кислот, що постійно зустрічаються в гідролізаті, мають наступну будову:
Однією з важливих властивостей вільних азотистих основ (що містять оксигрупи) є можливість їх існування в двох таутомерних формах, зокрема енольній (лактимній) і кетонній (лактамній) формах, залежно від значення рН середовища: при рН 7,0 вони представлені в лактамній формі, при зниженні величини рН - в лактимній формі. Таутомерні перетворення можна представити на прикладі урацилу.
|