Порядок Lecanorales
Аски леканоровидні, унітунікатні, їх оболонка складається з багатьох зрослих між собою шарів. Апікальний апарат є, система пружніх мікрофібрил відсутня.
Рід пармелія – Parmelia. Талом листуватий, розрізано-лопатевий, у вигляді крупних розеток, прикріплений до субстрату ризинами, рідше вільний. Лопаті різноманітні: вузькі або широкі, сильно- або слабо-розгалужені, плоскі або випуклі, щільно зімнуті або розділені. Верхня сторона від білувато-сіруватої та жовтуватої до коричневої та чорної, матова або блискуча; нижня — від білуватої або світло-коричневої до чорної. Ризини добре розвинані, прості або розгалужені. Часто розвиваються соредії та ізидії різної форми. Апотеції леканорового типу, сидячі або на ніжках. Зазвичай види роду розвиваються як епіфіти на корі дерев, рідше на грунті, скелях. В Україні найпоширенішим видом роду є п. боріздчата (P. sulcata). Вид кладонія бахромчаста – Cladonia fimbriata (рис. …). Цей лишайник має мішаний тип слані — листуватий та кущистий. Первинна (горизонтальна, листувата) слань, що довго зберігається, у вигляді дрібних лусочок 2–10 мм довжиною, нерівномірно виїмчасто посічених, зверху сірувато-зеленого, знизу білого кольору. Подеції (кущиста слань) мають вигляд правильних простих сциф сірувато-зеленуватого кольору, 1–4 см заввишки, з густим тонкосоредіозним нальотом, іноді в нижній частині з нечисельними філокладіями. Апотеції коричневі, розміщені по краях сциф. Від КОН талом не змінює свій колір. Поширений цей вид лишайника в північних та помірних широтах. Часто зустрічається на напівгнилих пеньках, повалених стовбурах дерев, рідше — на грунті (піщаному, гумусному, торф’янистому), основах живих дерев, у всіх типах лісів (хвойних, мішаних, листяних). Рід цетрарія – Cetraria. Лишайники з гетеромерною листуватою (у більшості видів) або кущистою дорзовентральною сланню. Апотеції леканорового типу. На Україні відомо 11 видів, які зростають на гілках та стовбурах дерев, грунті серед мохів та інших видів лишайників, скелях, камінні та ін. У якості джерела вітаміну С відома цетрарія клубочкова – С. cucullata. Рід рамаліна – Ramalina. Для видів цього роду характерна кущиста прямостояча або звисаюча досить жорстка слань. Апотеції леканорового типу, які у деяких видів трапляються дуже рідко. Зростають на корі дерев, грунті, камінні. Речовини, що екстрагують з видів роду рамаліна, використовують у парфумерній промисловості.
Рід евернія – Evernia. Одні з найбільш розповсюджених на Земній кулі лишайників. Мають гетеромерну м’яку кущисту слань, яка прикріплюється до субстрату гомфом або (дуже рідко) ризинами. Апотеції леканорового типу, трапляються рідко. Зустрічаються на корі дерев, оголеній деревині, грунті. На території України заготовляють е. сливову (дубовий мох) – E. prunastri, екстракти з якої використовують у парфумерній промисловості. Рід анаптіхія – Anaptychia. Слань листувата або кущиста, у вигляді розеток або звисаючих дуже розгалуджених кущиків, які прикріплюються до субстрату ризоїдами. Апотеції леканорового типу. Зростають на корі дерев та камінні. Види роду досить стійкі до забруднення навколишнього середовища.
Рід уснея – Usnea. Слань лишайників кущиста, складається з однієї або частіше з багатьох прямостоячих чи звисаючих гілочок, що більш-менш дихотомічно розгалужені. Апотеції леканорового типу. Зростає у хвойних та мішаних рівнинних і гірських лісах. Деякі види, зокрема U. hirta, продукують антибіотичні речовини — уснеїнову кислоту. Види роду дуже чутливі до атмосферного забруднення.
Рід лецідея – Lecidea (рис....). Має накипний талом, у вигляді цілісної або потрісканої кірки, з рівною, бородавчастою, зернистою або порошистою поверхнею, рідше у вигляді тонкого борошнистого нальоту. Апотеції лецідеєвого типу, округлі або від взаємного тиску кутасті, чорні, твердої консистенції. Приблизно 3/4 видів роду — епіліти. Види цього роду є одними з таких, що серед накипних найважче визначаються.
Рід леканора – Lecanora (рис....). Талом однорідний, накипний, гладенький, зернистий або бородавчастий, іноді у вигляді окремих горбиків або лусочок, часто малопомітний, прикріплений до субстрату. Зростає на різноманітних субстратах. Апотеції сидячі, з плоским або випуклим, рідко увігнутим диском, зазвичай оточені сланевим краєм (лецідеєвого типу). Важкі у визначенні. Дуже поширеним видом, що часто зустрічається на корі листяних дерев є л. різноманітна (L. allophana).
|