Якщо загальна соціологія має своїм предметом суспільство в його тотальності, розкриває загальні тенденції його функціонування та зміни, то загальна психологія досліджує внутрішні суб'єктивні переживання, що викликають те чи інше поводження індивіда. Тим часом у взаємодіях людей, у соціальних процесах завжди присутня психічний елемент, який є складовою частиною цих відносин.
Розвиток соціології як такий, формування психологічної науки не могло не привести до появи нової дисципліни, що знаходиться на стику цих наукових напрямків - соціальної психології. Якщо загальна психологія має справу з психікою окремої людини і вивчає її як би зсередини, то соціальна психологія розкриває суспільну обумовленість поведінки людей. Вона оперує фактами міжособистісного поведінки ("психологічні факти"), інтегрує їх і відкриває загальні тенденції розвитку міжособистісного поведінки. Вона не може піти від одного виду безпосереднього взаємодії, ні від одного з факторів, що впливають на відчуття, сприйняття і представлення. Якщо це так, то соціальна психологія має справу з особистістю (як соціальним типом), його психічними функціями, що проявляються в поведінці при різних соціальних ситуаціях.
Неважко зрозуміти, що і соціологія, і психологія вивчають людини та її поведінку, але з різних позицій, які обумовлені їх предметами. Стає зрозумілим і те, що вони, в кінцевому рахунку, орієнтовані один на одного. Їх тип зв'язку можна назвати співпрацею.