II. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
Хід уроку І. Аналіз контрольної роботи. II. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу. На уроках математики ви неодноразово розв'язували задачу: обчислити значення функції у = f(x) при заданому значенні х 0аргументу. Іноді потрібно розв'язати і обернену задачу: обчислити значення аргументу х, при якому функція у = f(x) набуває даного значення у 0. При розв'язуванні оберненої задачі виникають питання: Скільки таких значень існує? При яких умовах задача має єдиний розв'язок? Розглянемо приклади. Приклад 1. Нехай задано функцію у = 2 х + 1. Щоб знайти значення аргументу х, при яких функція дорівнює у 0, треба розв'язати рівняння у0 = 2х + 1. Розв'язавши його 2 х = у 0 - 1; Приклад 2. Для функції у = х2 рівняння у0 = х2 при у0 > 0 має два корені: х 1 = = -
Функція, яка набуває кожного свого значення в єдиній точці області визначення, називається оборотною. Таким чином, функція у = 2х + 1 — оборотна, а функція у = х2 (визначена на всій числовій осі) не є оборотною.
Побудуємо графіки функцій у = 2х + 1 і Підведемо підсумки: 1) 2) 3) Якщо функція у = f(x) зростає (спадає) на деякому проміжку, то вона оборотна. Обернена функція до даної, визначена області значень функції у = f(x), також є зростаючою (спадною).
|