Назвати структуру та типи сучасної сім`ї
Різноманітність сімейних відносин зумовлює появу багатьох типів сім'ї. У соціологічних дослідженнях їх класифікують за такими критеріями:
характером спорідненості: консангвінальна (кровноспоріднена) — тип сімейної організації, в якому основними є відносини дітей з батьками і дітей між собою, тобто відносини, що базуються на кровній спорідненості, а не на зв'язках між подружжям; кон'югальна (подружня чи шлюбна) — тип сімейної організації, в якій основним є відносини жінки і чоловіка, а не кровно-родинні зв'язки. кількістю представлених поколінь: однопоколінна, що складається з подружньої пари без дітей; проста або нуклеарна — подружня пара з дітьми, які ще не одружені. Найбільш розповсюджений тип сім'ї в сучасному суспільстві; розширена, що складається з трьох і більше поколінь, які з'явилися внаслідок одруження дітей та онуків і зв'язані спільним господарством; типом подружжя: проста — моногамія;. складна — поліандрія, полігінія тощо, що виникає, коли кілька нуклеарних сімей об'єднуються через спільного чоловіка чи жінку; розширена, що складається із кількох нуклеарних сімей, які живуть разом і ведуть спільне господарство; наявністю батьків: повна, коли є батько і мати; неповна, коли відсутній хтось із батьків; кількістю дітей: бездітна — немає дітей; однодітна — одна дитина; багатодітна — троє і більше дітей; розподілом ролей: партнерська— заснована на взаєморозумінні подружжя і добровільному розподілі ролей згідно з можливостями і схильностями кожного з них; матріцентрична — центральне місце посідає мати через обмежену включеність батька в сімейне життя; патерпальна — центральне місце посідає батько; він піклується про інших членів сім'ї, ставиться до них поблажливо як до слабших; ступенем самостійності: автономна — така, що є самодостатньою, самостійною одиницею; гетерономна— така, котра не є економічно самодостатньою, засоби до життя забезпечує один чи кілька її членів, характеризується чітким розподілом обов'язків, а отже, дотриманням норм, правил, що запроваджені іншими.
Окрім типів сім'ї в соціологічному аналізі використовується термін «структура сім'ї». Під структурою сім’ї розуміють сукупність родинних, духовних, моральних, правових, владних та інших відносин між подружжям, батьками і дітьми, іншими членами сім'ї.
|