Вольові якості у юних спортсменів проявляються залежно від їх вікових особливостей, а також під впливом спортивної спеціалізації.
Приступаючи до організованих занять фізичною культурою і спортом у школі, діти молодшого шкільного віку поступово набувають уміння свідомо ставити значущі для них цілі і досягати їх. Усі доступні види фізичних вправ однаковою мірою стимулюють формування вольових якостей. У молодшому шкільному віці ще не проявляються вибірково конкретні вольові якості під час занять фізичними вправами. Настає це пізніше, у підлітків, в результаті регулярних занять фізичною культурою і спортом. Проте одні з вольових якостей виражені більш повно, інші менш. Важливими умовами переважного прояву певних вольових якостей у підлітків є підвищений інтерес до занять з вибраного виду спорту, наявність спеціальних знань у конкретному виді спорту, створення спортивного ідеалу, усвідомлення громадської значущості спортивної діяльності, добра організація навчально- тренувальних занять тощо. На цій основі передусім розвиваються цілеспрямованість, ініціативність, дисциплінованість, сміливість і рішучість. Підліткових вік можна вважати оптимальним для виховання вольових якостей, що виникають у процесі долання об'єктивних і суб'єктивних труднощів у спорті. Юні спортсмени сміливо вступають у боротьбу з перешкодами на шляху до мети. Особливо успішно вони долають внутрішні перешкоди, завдяки чому формується сміливість, рішучість, наполегливість.
Для учнів старших класів характерний пошук творчого вирішення поставленого завдання і вибір найбільш раціональних способів досягнення мети.