Вирішить задачі. СПД З. звернувся до господарського суду за позовом до Видавництва про заборону видання плакатів, припинення розповсюдження екземплярів плакатів та
Задача 1. СПД З. звернувся до господарського суду за позовом до Видавництва про заборону видання плакатів, припинення розповсюдження екземплярів плакатів та зобов'язання виплати компенсації в сумі 102 500 грн. Вважаючи, що видання плаката із зображенням акваріумної риби без зазначення його імені як автора порушує його право. Згодом судовими інстанціями встановлено протягом 2002 року позивачем та відповідачем було укладено договори на проведення фотозйомки акваріумних риб та рослин, а також кактусів. Яке рішення має бути винесено судом? Чи належать виконані позивачем твори до службових творів? Чи порушені майнові права позивача внаслідок видання плакатів без зазначення автора?
Задача 2. За дорученням директора машинобудівного заводу група конструкторів та художник-дизайнер розробили нову модель пральної машини та надіслали замовнику письмове повідомлення про створення винаходу та промислового зразка. До повідомлення було додано опис, креслення, фотографії та інші матеріали, які досить повно розкривали сутність розробки. Через півроку завод її освоїв і надіслав у продаж. Враховуючи те, що замовник не подав заявки на отримання патентів, автори звернулись до адміністрації з проханням дати дозвіл на подання заявки від свого імені на винахід та промисловий зразок. У задоволенні прохання було відмовлено на тій підставі, що умовою трудового договору не передбачалось право на подання заявок, що створені при виконанні службових обов'язків. Тоді співавтори розробки на свій ризик звернулись до Держпатенту України із заявкою на видачу патенту, де вказали, що тільки інженери-конструктори є співавторами винаходу. Проаналізуйте наведену ситуацію і підготуйте письмові відповіді на запитання: як вирішено законодавством питання про патентування розробок, що створені при виконанні службового завдання? в яких випадках розробки вважаються службовими? чи мав право замовник заборонити співавторам патентування розробок? що визнається промисловим зразком? яким чином дизайнер може захистити свої права?
Задача 3. Учениця п'ятого класу середньої школи Маша Іванова склала вірш, який було опубліковано в шкільній стінгазеті. Редактор періодичного журналу, випадково побачивши цей вірш, зацікавився ним. Редактор звернувся до директора школи, де вчилася Маша Іванова з пропозицією надрукувати вірш в своєму журналі. Директор дав свою згоду і вірш був надрукований в найближчому випуску журналу. При цьому директор і редактор домовилися, що Маша Іванова за публікацію її вірша отримає цінний приз – фотоапарат. Батьки, дізнавшись про це, звернулися за консультацією до юриста з питанням: чи правомірні дії директора школи і редактора. Яку відповідь повинен дати юрист? Відповідь обґрунтуйте
Задача 4. 19 червня 1999 г. колишній голова ВАТ «Пивзавод Іванівський» Т. і начальник виробничої лабораторії М. через ЗАТ «Патентно-інноваційний центр» подали заявку на винахід – настойку солодку «Пикантна горобина на коньяку» і заявку на винахід «Слива на коньяку», що були розроблені головним технологом ЗАТ «Аромат» Ч. разом із К. і Т. Вказані рецептури були розроблені в ЗАТ «Аромат» в 1997 г. і зареєстровані в Державному комітеті харчової промисловості України: «Пикантна горобина на коньяку» 3 грудня 1997 р., а «Слива на коньяку» 2 грудня 1997 р. Вони були виконані на основі замовлення ВАТ «Пивзавод Іванівський». Розробниками в матеріалах був вказаний «Пивзавод Іванівський», – відповідно до укладеного договору патентоволодільцем повинен бути замовник. Колишній голова ВАТ «Пивзавод Іванівський» виступав представником замовника розробок і підписував технологічні карти та рецептури як посадова особа. Заступник директора ТОВ «Аспект» Т. здійснювала фінансування проведення робіт. Яке рішення повинен винести суд в разі звернення з позовом?
Задача 5. При виконанні трудових обов'язків працівник Шеремет створив винахід "Пристрій для виміру електроструму". Вважаючи, що йому належать особисті немайнові і майнові права інтелектуальної власності, він подав заявку з метою отримання охоронного документа на зазначений об'єкт. Довідавшись про це, роботодавець, оскільки в трудовому договорі не було вирішено питання розподілу прав на створені винаходи, звернувся до юриста з проханням дати роз'яснення, які права він має на цей об'єкт і яким чином він може їх реалізувати та захистити. Дайте аргументовану відповідь. Який винахід визнається службовим? Як розподіляються права між працівником і роботодавцем на об'єкт, створений у зв'язку з виконанням трудового договору?
|