ЦІНОУТВОРЕННЯ НА ПІДПРИЄМСТВАХ МАСОВОГО ХАРЧУВАННЯ
Ціноутворення на підприємствах масового харчування мас особливості, що пов'язані з особливостями їх виробничої діяльності, адже тут одночасно виконуються три функції: · виготовлення страв та іншої продукції; · реалізація виготовленої продукції; · організація споживання продукції як власного виробництва, так і купленої. Особливості діяльності підприємств цієї сфери вирізняють їх серед підприємств харчової промисловості, тому що на останніх виробляється продукція, яка мас тривалий термін зберігання, крім того, вони не організують споживання цієї продукції. На відміну від підприємств роздрібної торгівлі підприємства масового харчування не лише реалізують, а й виробляють її та організують споживання. Це й зумовлює особливості ціноутворення на підприємствах масового харчування (рис. 18). 1. Для відшкодування витрат, пов’язаних з обігом і реалізацією товарів, підприємства масового харчування, як і торговельні, встановлю-
ють торговельну надбавку. А оскільки найбільші цитрати пов'язані з виробництвом продукції па підприємстві масового харчування та організацією її споживання, торговельна надбавка відтворює лише частину витрат. Тому на цих підприємствах продукція реалізується не за роздрібними цінами, а за продажними, що визначаються калькуляцією. У такий спосіб розраховуються собівартість продукції та продажна ціпа виробу. 2. Порядок розрахунку собівартості й калькуляція ціни па підприємствах масового харчування відрізняються від калькуляції цін у промисловості, де собівартість визначається для кожного виробу, а потім розраховується відпускна ціна. Па підприємствах масового харчування діюча система обліку унеможливлює визначення повної собівартості кожної страви. Тому розраховується повна собівартість кулінарної продукції, яка включає вартість сировини, матеріалів за відпускними цінами, витрати виробництва та обігу, прибуток, податки та обов'язкові платежі. Тому на підприємствах масового харчування визначається не собівартість, а продажна ціна страви або кулінарного виробу.
3. Калькуляція продажної ціни складається за роздрібними цінами, тоді як розрахунки з постачальниками здійснюються за підпускними цінами, тобто торговельна надбавка залишається на підприємствах масового харчування. 4. Сировина, яку підприємства масового харчування отримують для виготовлення страв, різниться за сортами, видами, категоріями, видами кулінарної обробки та ін. Крім того, для виготовлення однієї й тієї самої страви можуть використовуватися продукти одного найменування, але різних сортів. У цьому разі мас змінюватися й продажна ціпа страви. Щоб досягти певної сталості цін на однакові страви та вироби протягом певного часу, підприємства масового харчування використовують середньозважені ціни. Вони встановлюються для групи продуктів одного найменування (наприклад, м'ясо, птиця), що різняться за сортами, розмірами, видами промислової обробки. 5. Ціни на продукцію підприємств масового харчування залежать від типу підприємства, контингенту обслуговування, місця розташування. А тому підприємства масового харчування поділяються за рівнем матеріально-технічної оснащеності, а також рівнем та кількістю наданих послуг. Структура продажної ціпи підприємств масового харчування відрізняється від структури роздрібної ціни (рис. 19).
Торговельна надбавка та націнка підприємства масового харчування разом утворюють валовий дохід, що складається з витрат виробництва та обігу підприємств масового харчування, прибутку цих підприємств та ІІДВ. За економічним змістом і призначенням прибуток підприємств масового харчування не відрізняється від прибутку підприємств інших галузей. Він визначається згідно з чинним законодавством України. Однак витрати виробництва та обігу мають псині особливості. На відміну від витрат обігу торговельного підприємства на підприємствах масового харчування значну питому вагу мас стаття "витрати па паливо, газ і електроенергію на виробничі потреби". Потреба у твердому паливі розраховується за встановленими для конкретної місцевості нормами в кілограмах умовного палива, необхідного для приготування 1 тис. страв (або обідів, комплексів). До розрахунку кількості обідів у їдальнях і ресторанах ча один комплекс беруть 2,5 страви, у кафе і закусочних — 2 страви, Витрати на електроенергію (або газ) плануються па підприємствах масового харчування виходячи з кількості одиниці електричного (газового) обладнання, його потужності, режиму роботи та діючих ціп. Вартість пари, що використовується підприємствами масового харчування на виробничі потреби, визначається па підставі укладених угод. В окремих випадках розрахунки можуть здійснюватись виходячи з витрат на 1 мли гри реалізованої продукції. Крім того, на підприємствах масового харчування великими є витрати за статтею "знос та утримування малоцінних і швидкозношуваних предметів", особливо це стосується столової білизни, посуду, наборів, спецодягу працівників підприємств. На відміну від підприємств роздрібної торгівлі витрати виробництва та обігу на підприємствах масового харчування набагато більші (у 2-2,5 раза), а розмір прибутку в основному менший. Особливо це характерно для підприємств масового харчування, де високу питому вагу має виробництво власної продукції й невелика частка покупних товарів. Податок на додану вартість сплачується на загальних підставах. Однак окремі їдальні (при лікарнях, дитячих дошкільних закладах) звільнені від його сплати. Зауважимо, що негативні наслідки, спричинені недосконалістю закону про ПДВ, найбільшою мірою проявляються на підприємствах масового харчування. За відсутності державного постачання сировини підприємства цієї галузі змушені закуповувати її у приватних виробників, у фермерських господарствах за вільними цінами, а вони здебільшого не є платниками 1ІДВ. У цьому разі підприємства
масового харчування змушені сплачувати ПДВ з кінцевої продукції, зокрема із сировини, тобто сплачувати його й за виробника сировини, що підвищує і собівартість, і ціну страви загалом. Згідно з чинним законодавством максимальні рівні націнки визначаються місцевими органами самоврядування. Кожне підприємство масового харчування мас право в цих межах встановлювати націнку з урахуванням поліпу споживачів на свою продукцію та кон'юнктуру ринку. Собівартість продукції та кінцева продажна ціна розраховуються за допомогою калькуляційної картки. При цьому одиницею вимірювання продукції на підприємствах масового харчування є одна страва. Продажна ціна визначається з розрахунку вартості сировини па 100 страв або на 10 кг гарніру чи соусу. У калькуляційній карті відображуються: · порядковий номер картки; · помер рецептури, колонка та назва збірника рецептури страви; · найменування продуктів; · кількість продуктів на 100 порцій (кг); · продажна ціпа 1 кг продукту (роздрібна ціна плюс націнка підприємств масового харчування); · вартість набору сировини па 100 порцій; · продажна ціпа порції; · вихід готової продукції у грамах. На підставі даних, наведених у калькуляційній картці, розраховується кінцева продажна ціна страви. Вона діє до зміни компонентів у сировинному наборі або до зміни ціпи на сировину та продукти. Калькуляція ціпи здійснюється в роздрібних або середньозважених цінах, що є розрахунковими. Необхідність їх встановлення пов'язана з тим, що продукти та сировина, отримувані підприємствами масового харчування, диференційовані за найменуваннями товарів залежно від сорту, сезонності та інших чинників. Для спрощення розрахунків для калькуляції застосовуються середньозважені ціни, які встановлюються на однорідні продукти, що різняться сортами, видами промислової обробки, категоріями, однак близькі за харчовою цінністю та технологічним призначенням.
КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ
1. Роздрібні ціни та їх місце в загальній системі цін. 2. Вимоги до встановлення роздрібних цін. 3. Співвідношення роздрібних цін та їх зміст. 4. Торговельна надбавка та шість її основних елементів. 5. Цінова політика торговельного підприємства та її склад. 6. Етапи розробки цінової політики торговельного підприємства. 7. Методи визначення торговельної надбавки. 8. Ціноутворення па продукцію підприємств масового харчування та його особливості. 9. Структура продажної ціни та її склад. 10. Націнка підприємств масового харчування та її особливості. 11. Калькуляційна картка підприємств масового харчування, її склад і методика розрахунку.
|