НА ВОДНОМУ ТРАНСПОРТІ
Особливістю вантажних перевезень річковим транспортом є велика перевізна здатність, а отже, невелика порівняно з іншими видами транспорту собівартість перевезення вантажів. Крім того, цей вид транспорту не потребує великих капіталовкладень. Найчастіше річковий транспорт застосовується для перевезення великих вантажів (ліс, нафта та нафтопродукти, машини, будівельні матеріали, сіль, зерно, баштан тощо).
Тарифи на перевезення вантажів річковим транспортом диференційовано за такими ознаками: · видом перевезень (суховантажі, нафтові вантажі в суднах наливом, буксирування лісу у плотах, буксирування суден та інших плав-засобів); · видами відправлень (суднові, контейнерні, збірні та дрібні); · сполученням (внутрішнє водне, річкове — морське, змішане, тобто залізничне — річкове, річкове — автомобільне). Тарифи па перевезення нафти та нафтопродуктів наливом і буксирування лісу у плотах називаються особливими. Найбільші тарифи встановлюються ті дрібні перевезення, найменші — па збірні відправлення. За базу береться тариф перевезення вантажу масою 1 т на відстань до 50 км (для розрахунку стоянкових операцій) і ставка за перевезення 1 т вантажу па відстань понад 50 км (для рухомих операцій). До витрат па перевезення вантажів річковим транспортом додаються також витрати на завантаження, зважування, зберігання, експедирування, дезінфекцію суден, повідомлення про прибуття вантажу. Морські перевезення поділяються на зовнішньоторговельні та внутрішні. В Україні найбільшу питому вагу мають зовнішньоторговельні перевезення. Залежно від особливостей морського транспорту розрізняють такі вантажні перевезення: · каботажні — сполучають порти України в акваторії одного моря (Чорного чи Азовського); · зовнішньоторговельні — сполучають порти України з портами Інших держав. Тарифи каботажного плавання мають двоставочну основу: · на рухомі операції встановлюється тариф на перевезення 1 т вантажу на 1 морську милю (1,852 км); · стоянкові операції в портах. Ставки тарифів рухомих операцій встановлюються так, щоб стимулювати найбільше навантаження судна. Якщо вантаж несумісний з іншими вантажами (хімічні речовини, отрута, погне та вибухонебезпечні вироби), то ставки перевезення збільшуються. Ставки тарифів стоянкових операцій розраховуються залежно від транспортабельності вантажів, витрат часу та трудомісткості вантаження їх у портах. Що більше вантажу завантажено або розвантажено, то нижча ставка. Це сприяє кращому використанню вантажопідйомності транспортного засобу. Крім того, до ставки тарифу стоянкових операцій включаються збори за додаткові операції (вантажно-розвантажувальні
операції, робота криголама, забезпечення питною водою, зберігання каптажів, зважування, проходження ветеринарного контролю, зберігання вантажів на карантині, видача вантажів та ін.). Встановлюється надбавка за перевезення вантажів у рефрижераторах з особливими умовами зберігання та перевезення. При перевезенні вантажів у контейнерах плата залежить також від ступеня-їх завантаження.
|