ЦІНОУТВОРЕННЯ У СФЕРІ ПОБУТОВОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ НАСЕЛЕННЯ
Одним з показників, що характеризують рівень добробуту населення країни, є ступінь розвитку сфери побутових послуг. Побутові послуги умовно поділяються на дві групи. Перша група — побутові послуги виробничого характеру. До цієї групи належать виробництво будь-яких товарів, виробів, пошиття одягу, взуття, трикотажних виробів, виготовлення меблів на замовлення, а також їх ремонт та зберігання (ремонт побутової техніки, легкових автомобілів, одягу, взуття, хімічна чистка, фарбування одягу та взуття, прання білизни та ін.), комп'ютерне обслуговування (розробка програм на ПЕОМ). Друга група — послуги невиробничого характеру. До таких послуг належать навчання, у тому числі спеціальне (крім університетів, інститутів, коледжів, курсів водіїв, вивчення іноземної мови тощо), послуги туристичні, а також пов'язані зі здоров'ям людини (масаж, тренажерні зали, басейн, спортивні зали тощо), консультування з різних питань, послуги перукарень, лазень, пунктів тимчасового користування різними речами, ремонтні послуги. У розрахунку вартості послуги особливо важко визначити її якість у співвідношенні до ціни. На відміну від споживчих товарів оцінити якість послуги через ціну в окремих випадках взагалі неможливо в момент отримання послуги (наприклад, послуга у сфері медицини, освіти). За ступенем регулювання ціни па послуги поділяються натри групи: · послуги, ціни на які регулюються державою. Такі послуги надаються підприємствами зв'язку, транспорту, у сфері охорони здоров'я, освіти. Причому тут відбувається або повне регулювання цін (наприклад, проїзд у міському транспорті — метро, трамвай), або вільне ціноутворення. Регулювання відбувається за послугами, які є монополією;
· послуги, ціни на які регулюються різними об'єднаннями при укладенні угод учасників ринку (наприклад, па авіаційні перепеченим, у країнах з розвиненою ринковою економікою — юридичні послуги адвокатів і нотаріусі») тощо; · послуги, тарифи на які формуються лише ринковими умовами — послуги Панків, закладів освіти тощо. Ціноутворення послуг мас особливості, пов'язані з особливостями їх падання та діяльністю підприємств цієї сфери. Однією з них с миттєвість падання послуг; на відміну від споживчих товарів вони не нагромаджуються в запасах. Попит на послуги може коливатися без можливості регулювання пропозиції. Тому попит та його інтенсивність можуть регулюватись завдяки системі знижок на ціну послуги. Знижки можуть бути як постійні, так і тимчасові. Наприклад, підприємства зв'язку з мстою регулювання попиту па міжнародні телефонні переговори протягом доби застосовують знижені тарифи для розмов з 23.00 до 6.00 або у вихідні дні. Однак у цьому разі ці підприємства мають працювати в періоди найінтенсивнішого надання послуг, що підвищує витрати виробництва та собівартість послуги, а отже, її ціну. При визначенні ціни послуги важливе значення має нормування витрат па виконання типових операцій, робіт, які мають бути науково обгрунтовані й не перевищувати ціпу нового виробу (наприклад, ремонт старої парасольки для споживача коштує дорожче, ніж ціпа нової). Визначаючи ціпу послуги, треба приховувати, що іноді споживачам надасться комплекс послуг або взаємопов'язаних робіт. Комплекс послуг складається з трьох груп. Туристичні послуги — оформлення документів, у тому числі при виїзді за кордон (оформлення закордонних паспортів, віз, дозволів), організація доставки туристів у місце, яке вони вибрали, у визначений час, розміщення в готелях, проведення екскурсій тощо. Банківське обслуговування: · ведення швидкого та поточного розрахунків; · робота з чеками, платіжними та кредитними картками; · падання позичок і кредитів тощо. Обслуговування споживачів програмним забезпеченням: · створення програмного матеріалу; · надання технічних консультацій; · продаж оновлених версій різних програм; · інсталяція програм на комп'ютері клієнта.
Надаючи комплекс послуг, слід додержуватись економічного принципу ціноутворення: ціпа комплексу послуг мас бути меншою під сумарної вартості цих послуг, коли їх утримуючі, окремо. Існує два типи наборів: · який неможливо роз'єднати, тобто поєднання послуг, які можна отримати лише в комплексі. Такі послуги мають вирізнятися оригінальністю, унікальністю (наприклад, дисконтирування інтер’єрів, проектування і здійснення перебудови приміщення); · які можна отримати як у наборі, так і кожну окремо (при цьому діє економічний принцип ціноутворення). Набір має бути такий, щоб у споживача виникло бажання отримати його разом. В умовах ринкової економіки при ціноутворенні у сфері побутового обслуговування необхідно зважати ще й на такий чинник, як затрати споживачів при отриманні послуги. 1. Витрачання часу на організацію отримання послуги (наприклад, ремонт приладу, чищення одягу, ремонт взуття, будівництво житла). 2. Витрачання фізичних зусиль (наприклад, ремонтна майстерня вимагає привезти для ремонту телевізор, а потім споживач вимушений забирати його з майстерні). 3. Нервово-психологічні затрати (пов'язані, наприклад, з відносинами між клієнтом і працівником, який приймає замовлення). 4. Сенсорні затрати (пов'язані з різними побічними наслідками — шум, запах, пил при виконанні ремонтних робіт, больові неприємні відчуття при наданні медичних послуг тощо). При врахуванні останнього чинника треба зважати й па категорію споживачів за рівнем доходів. Так, будівельна фірма бере па себе повну відповідальність і виконує у квартирі комплексний ремонт "під ключ". Такий ремонт коштує дорожче. Складність у цьому разі полягає у визначенні розміру надбавки, яка б задовольнила споживача. Методи визначення ціпи залежать безпосередньо від послуги. Здебільшого ціни встановлюються вільні при укладанні угоди між підприємствами побутового обслуговування та клієнтами. Вирішальними чинниками при цьому є попит споживачів і рівень їхніх доходів. Однак ціна послуги не може бути нижчою, ніж собівартість її надання та певний розмір прибутку, Тому у сфері побутового обслуговування застосовуються методи визначення ціни залежно від попиту населення, тобто ринкові методи, а також витратні методи, але з урахуванням певних чинників та обставин.
Так, ціна на готовий одяг в ательє складається з вартості витрачених матеріалів і сировини та вартості послуги. Ціна на готовий виріб, виготовлений за індивідуальним замовленням (у цьому разі підвищується трудомісткість), вища від роздрібної ціни. Така сама ситуація з пошиттям взуття за індивідуальними замовленнями. Якщо ж воно не реалізується за індивідуальними замовленнями, то Його продають на загальних підставах І за нижчими ціпами, іноді паніти на рівні роздрібних цін. Якщо підприємство побутового обслуговування виготовляє продукцію за індивідуальними замовленнями і на ринку немає аналогів, рівень ціни визначається з урахуванням вартості сировини та матеріалів, трудомісткості та оригінальності виробу. Це стосується виготовлення інкрустованих меблів, художнього розпису, ручної вишивки, пошиття одягу та взуття для сцени. У цьому разі собівартість виробу визначається за індивідуальною калькуляцією. Важливе значення при визначенні ціни послуги мають ціни на сиропи пу та матеріали. Тут можливі два варіанти: · виріб виготовляється із сировини та матеріалів підприємства побутового обслуговування, яке закуповує її за вільними відпускними цінами, причому це стосується не лише основних матеріалів, а й допоміжних; · виріб виготовляється з матеріалу замовника. У цьому разі ціна послуги складається лише з витрат підприємства побутового обслуговування па виготовлення виробу, норми прибутку та чинників попиту (модність, оригінальність, унікальність виробу). Ціна послуги па ремонт побутової техніки, одягу, взуття, меблів, інших виробів встановлюється вільною, однак мас обмеження. Вона не може перевищувати роздрібну ціну на новий виріб. У противному разі споживачеві вигідніше купити повий виріб, аніж ремонтувати старий. Найнижчою межею є собівартість послуги, до якої входять вартість сировини, матеріалів, витрати на оплату праці працівників з обов'язковими відрахуваннями на певний рівень прибутку. Вартість сировини та матеріалів, витрачених па ремонт, визначається за фактичними витратами або за діючими нормативами. При наданні послуги, пов'язаної з ремонтом морозильників, телевізорів та іншої складної апаратури, до її ціни крім ціпи за ремонт входять ціни за виклик майстра, технічний огляд приладу, визначення характеру поломки. Якщо ремонт можливий лише в майстерні, виріб може транспортуватись за рахунок підприємства побутового обслуговування, при цьому витрати включаються до ціни послуги.
Ціна на послуги пральні встановлюється цільною залежмо від конку-рентності ринку, його кон'юнктури та попиту населення. Вона може диференціюватися залежно піл виду білішій (фасонна, верхня або нижня білизна, постільна білизна, чоловічі сорочки тощо) і характеру обробки (прання звичайне, у сітках, з крохмаленням тощо). Ціна послуги за тимчасове користування (прокат) виробом обчислюється виходячи з початкової вартості виробу, визначених згідно з чинним законодавством норм амортизації, терміну та умов експлуатації. Ця ціна має повністю забезпечити відшкодування вартості предметів, узятих на прокат, протягом встановленого терміну, витрат на транспортування виробу до місця споживання, його ремонт та певний прибуток. Ціна для кожного предмета встановлюється окремо в розрахунку па одиницю часу його використання. Загалом на ціну послуги підприємств побутового обслуговування виливають такі чинники, як термін її надання та сезонність. Якщо надається термінова послуга, до ціни додається надбавка за терміновість (при цьому якість послуги замовника не повинна погіршуватися). Надбавка встановлюється на ціну послуги и без урахування вартості матеріалу та сировини. Сезонність попиту впливає й па сезонність падання окремих послуг споживачам. Наприклад, у літній період підвищується попит па туристичні послуги. Це й визначає диференціацію ціп послуг протягом року; у міжсезоння ціна встановлюється зі знижкою, яка може становити до 40 % ціни послуги в сезон.
|